Kolejną naszą propozycją na weekend last minute, jest stolica województwa dolnośląskiego, Wrocław. To przepiękne miasto posiada bogatą historię i bardzo dużą ilość zabytków. Znajduje się tu wiele miejsc wartych odwiedzenia. szlakiem wrocławskich muzeów
Szlakiem wrocławskich muzeów
Jednym z najważniejszych adresów do odwiedzenia jest ul. J. E. Purkyniego 11, gdzie mieści się Panorama Racławicka. To słynne dzieło zostało stworzone przez Jana Stykę – malarza pochodzącego ze Lwowa, który do współpracy zaprosił wybitnych artystów m.in. Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Kossaka. W procesie tworzenia wykorzystywano różne zabiegi artystyczne mające nadać głębi obrazowi, a po dołożeniu elementów scenografii przed płótnem możemy podziwiać dzieło w wielu wymiarach.
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka prezentuje historyczne zwycięstwo Polaków pod Racławicami z 1794 roku gdzie w bitwie pokonali wojska Rosjan. Właśnie z uwagi na temat malowidła, mimo że po wojnie trafiło ono do Wrocławia nie było pokazywane publiczności. Zwiedzanie umożliwiono dopiero w roku 1985 kiedy wystawiono je szerokiemu gronu odbiorców w specjalnie wybudowanej do tego celu Rotundzie. Wymiary dzieła są imponujące to 15 metrów wysokości i 114 szerokości.
Panoramę zwiedza się w około
półgodzinnych seansach. Pierwszy odbywa się pół godziny po otwarciu,
ostatni pół godziny przed zamknięciem - kupując bilet wybieramy
konkretną godzinę.
W sezonie
zimowym, który trwa od 01.11 do 31.03 wystawa w poniedziałki jest
nieczynna a w inne dni w godzinach 9-16:30 z wyjątkiem sobót kiedy to
jest czynna godzinę dłużej.
W
sezonie letnim od 01.04 do 30.09. czynne w godzinach 8-19:30 trzeba
jednak pamiętać, że zainteresowanie tą wystawą jest bardzo duże więc
warto wcześniej zakupić bilety online.
Koszt zwiedzania to 30 zł bilet normalny i 23 zł ulgowy.
Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Dobrą wiadomością jest to, że na podstawie jednego biletu można zwiedzić aż cztery muzea: - wystawy stałe Muzeum Narodowego,
- Muzeum Etnograficznego,
- Pawilonu Czterech Kopuł no i oczywiście opisaną Panoramę Racławicką.
źródło: WebCamera.plZachęcamy do obejrzenia na żywo tego wybitnego dzieła, które zachwyciło również Jana Pawła II czy królową Holandii. W grudniu 2018 roku została przekroczona ilość 10 milionów odwiedzających.
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu
W centrum Wrocławia przy samym rynku znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Funkcjonuje ono jako oddział Muzeum Miejskiego i mieści się w Starym Ratuszu pod adresem Rynek 50.
Jedną ze stałych wystaw jest Galeria Sławnych Wrocławian jest to 26 marmurowych popiersi takich osób jak np. Edyty Stein, Wandy Rutkiewicz, księcia Henryka Brodatego.
Organizowane są tutaj także wystawy czasowe, kiedy to w muzeum możemy zobaczyć prace takich sław jak: Salvador Dali, Andy Warhol. Już 04 października 2019 roku otwiera się trwająca do 27 czerwca 2010 wystawa „Złote czasy lamp naftowych” , gdzie będzie można podziwiać około 150 kunsztownie wykonanych lamp.
Słynny wrocławski ratusz z 66 metrową wieżą, w którym mieści się muzeum możecie podziwiać także online z dowolnego miejsca na świecie, dzięki zainstalowanej kamerze internetowej.
Jeden bilet do czterech muzeów - Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Możemy go wykorzystać w czasie trzech miesięcy, więc nie trzeba zwiedzać wszystkiego jednego dnia. Pospacerujcie po wrocławskim rynku a do kolejnego muzeum, wybierzcie się następnego dnia.
Na naszej mapie kolejny punkt.
- Muzeum Narodowe Plac Powstańców Warszawy 5.
Przepięknie położone nad samym brzegiem Odry. Zarezerwujcie sobie więcej czasu, ponieważ jest naprawdę duże i sporo w nim do zwiedzania.
Budynek liczy trzy piętra gdzie są wystawy stałe. Na pierwszym piętrze zobaczymy Sztukę Śląską od XIV do XIX wieku – liczne przykłady rzeźb ołtarzowych, figury z kościołów, obrazy, wyroby złotnicze, broń. Śląsk w wielu pracach od gotyku przez renesans.
Na drugim piętrze, możemy oglądać Sztukę Polską XVII-XIX wiek – obrazy takich twórców jak:
Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Juliusz Kossak. W drugim skrzydle znajduje się ekspozycja
Sztuka Europejska XV-XX wieku – słynny obraz Pietera Brueghla „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki”, dzieła Cranacha, Kandinsky'ego oraz wielu innych wybitnych artystów francuskich, angielskich, hiszpańskich z tego okresu.
Trzecie piętro to najnowsza stała wystawa Cudo-Twórcy. Podzielona na trzy kolekcje: sztuka wschodu, współczesna ceramika, rzemiosła artystyczne i kultura materialna. Do 13 października trwa wystawa czasowa – Dwa ołtarze a do 29 grudnia – Skarb Średzki. Tajemnicze złotniczej pracowni. Muzeum w tygodniu w sezonie letnim czynne w godzinach 10-17 a w weekendy 10:30-18:00.
Polecamy zajrzeć do wyżej wymienionych muzeów, gdyż w nich mamy przegląd wszystkich dziedzin sztuki z różnych okresów. Poznajemy okolicę przez pryzmat historii. A zwiedzanie kończymy na wrocławskim rynku.
Dzięki kamerze live zobaczysz jak tętni życie wieczorową porą w tym mieście.