Szwajcaria zimą - najważniejsze informacje

  

Szwajcaria to, obok Włoch i Austrii, najpopularniejszy kierunek na wymarzony urlop w sezonie zimowym. A to za sprawą malowniczych widoków, kilometrów tras narciarskich i bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury. W sezonie zimowym kraj ten odwiedzają tłumnie turyści z całego świata – również z Polski. Bez wątpienia sprzyjają temu warunki pogodowe – zimy w Szwajcarii są śnieżne i słoneczne, a białego puchu jest pod dostatkiem i utrzymuje się on bardzo długo.


źródło: freepik.com

Narty i Snowboard – dwa najpopularniejsze sporty zimowe w Szwajcarii

Najpopularniejszymi sportami, które przyciągają rzeszę turystów spragnionych zimowych atrakcji są bez wątpienia narty i snowboard. Największe na świecie ośrodki narciarskie, nowoczesna infrastruktura wyciągów i idealnie przygotowane stoki przyciągają co roku coraz to większą grupę fanów zimowych aktywności. Wyjazdy narciarskie najczęściej organizowane są na południowym-wschodzie kraju, ponieważ warunki pogodowe w tych regionach są najlepsze.  Najchętniej odwiedzanymi ośrodkami narciarskimi w Szwajcarii są: Verbier, Zermatt, Sass -Fee oraz Davos Klosters. W kraju można skorzystać z ponad 1000 km kolejek linowych oraz odwiedzić trasy kolei zębatej - skąd można wjechać na Gornergrat i stamtąd podziwiać strzelisty Mattehorn. Ze sportowych aktywności na stokach mogą korzystać osoby na każdym poziomie zaawansowania, olbrzymi wybór tras i lokalizacji zapewnia komfort wyboru. 

Za skipassy w zależności od rodzaju wykupionego karnetu i regionu zapłacimy następująco:

- 1 dzień od 22-89 CHF

- 3 dni od 85 -232 CHF

- 6 dni od 143-401 CHF

Szwajcaria jest rajem również dla snowboardzistów. Snowboard w Szwajcarii oznacza nie tylko klasyczną jazdę na stoku, ale przede wszystkim dwa dominujące style: freestyle i freeride. Snowboard freestyle opiera się na jeździe z przeszkodami i należy do najbardziej widowiskowych i ekstremalnych sportów zimowych. Polega on głównie na wykonywaniu efektownych skoków i akrobacji, a przeszkody, do których zaliczają się m.in. rampy, poręcze, skocznie czy raile, służą tu jako konstrukcje pomocnicze. Freeride to z kolei jazda na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi szlakami. Styl freeride skierowany jest głównie do bardziej doświadczonych, którzy planują jazdę po świeżym puchu, w miejscach, w których nie ma przygotowanych tras i wyznaczonych ścieżek. Jazda w stylu freeride zazwyczaj wiąże się z wysokimi prędkościami i wymagającym cierpliwości podchodzeniem.


Szwajcarskie ośrodki to jedne z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania tych dziedzin snowboardu. W przypadku freestylu - jednym z najlepszych ośrodków snowboardowych jest Laax, gdzie ma swoją siedzibę jeden z największych i najlepiej przygotowanych snowparków w Europie. Z kolei najlepszym kierunkiem w przypadku stylu freeride jest szwajcarskie Verbier, znajdujące się w ośrodku Cztery Doliny. To właśnie w tym miejscu odbywają się jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie - Freeride World Tour.


Najchętniej odwiedzane lokalizacje

Verbier


źródło: freepik.com

W Verbier, jednym z największych obszarów narciarskich w Europie, sezon zimowy trwa już od listopada. Zlokalizowany u podnóży Masywu Grand Combin, luksusowy ośrodek, nie należy do miejsc najtańszych, jednak to piękne miejsce zdecydowanie warte jest odwiedzenia. W tym ośrodku mamy do wyboru ponad 94 trasy, liczące łącznie 412 kilometrów, a sporo terenów jest sztucznie naśnieżanych. Warto zaznaczyć, że nie ma tutaj zielonych tras,a dominują trasy czerwone, dla bardziej zaawansowanych. Teren Verbier rozciąga się na wysokości od 1500 metrów nad poziomem morza (dolina) do 3300 metrów nad poziomem morza (szczyt) i oferuje szeroką ofertę restauracji, sklepów, barów oraz dyskotek.

Zermatt

Najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski w Szwajcarii leży u stóp majestatycznego Matterhornu, który stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów świata. Z tego czterotysięcznika do Zermatt wiedzie najdłuższa - licząca aż 25 km, trasa zjazdowa. Dostępne jest tutaj aż 145 tras, liczących sobie 322 kilometrów długości, dominują trasy o średnim stopniu trudności. Miejscowość ta jest wolna od ruchu samochodów, dzięki czemu zachowała swój oryginalny, niepowtarzalny charakter.

Saas-Fee

Sama nazwa miejscowości nie jest przypadkowa, gdyż “fee” oznacza po niemiecku wróżkę. W samej wiosce można rzeczywiście znaleźć prawdziwie bajkowy klimat. Miejsce to jest wolne od ruchu samochodowego - można poruszać się po nim wyłącznie pojazdami elektrycznymi oraz saniami - co stanowi nie lada atrakcję. Saas-Fee oferuje znacznie mniej tras narciarskich niż dwa poprzednie miejsca, ale idzie to w parze z niższą ceną karnetów. Sezon trwa tutaj prawie cały rok, a masywy osiągają wysokość nawet 3600 metrów nad poziomem morza. Jest to idealny kierunek dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, ponieważ większość z 48 dostępnych tras jest stosunkowo łatwa.

Davos Klosters 


źródło: freepik.com

Davos Klosters, określane mianem metropolii sportów zimowych to najwyżej położone miasto w Europie. Teren narciarski zajmuje tutaj 300 kilometrów, składające się na 85 tras. Niektóre trasy są przystosowane do nocnej jazdy, co może stanowić zachętę dla miłośników nocnego życia. W Davos Kosters dominują trasy czerwone, a najdłuższa z nich ma 12 kilometrów. To miejsce, to nie tylko kurort narciarski, ale również uzdrowisko zimowe. To właśnie tutaj odbywa się coroczne Światowe Forum Gospodarcze. Znajdziemy tutaj również mnóstwo rozrywek - od restauracji, poprzez teatry oraz kasyno.

Pozostałe Sporty Zimowe i Atrakcje

W Szwajcarii istnieje wiele innych sportów zimowych, które stanowią alternatywę dla jazdy na nartach oraz snowboardu. Bogata oferta obejmuje m.in. saneczkarstwo, rakiety śnieżne, biegi narciarskie, wędrówki zimowe, curling, łyżwiarstwo czy budowanie igloo. Dla pragnących relaksu czekają luksusowe spa i baseny termalne. Rodzinne kurorty zapewniają rozrywkę dla wszystkich członków rodziny, również tych najmłodszych. Szwajcaria oprócz świetnie przygotowanej infrastruktury narciarskiej, posiada bogate zaplecze restauracyjne oraz hotelowe. Po intensywnym wysiłku fizycznym czeka na nas oferta licznych knajpek, w których skosztować można regionalnych przysmaków. Szwajcaria słynie nie tylko z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, ale również z rewelacyjnych serów i czekolady. Bez względu na rodzaj wybranej aktywności ferie zimowe w Szwajcarii będą świetnym wyborem i niezapomnianym przeżyciem.

Informacje praktyczne przed podróżą

Przed urlopem pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu - to zapewni nam bezpiecznie spędzony czas. Pamiętajmy też o odpowiednim jego wyposażeniu. Wybierając się na zimowy urlop samochodem musimy pamiętać o posiadaniu winiet.

W odróżnieniu od innych państw, w Szwajcarii nie ma dziennych, tygodniowych i miesięcznych winiet i niezależnie od tego jak długo będziemy podróżować przez ten kraj, to i tak musimy wykupić winietę na cały rok. Polecamy wcześniejszy ich zakup przed wyruszeniem w trasę w formie online na takiej stronie jak ta: https://winiety-online.pl/winiety-szwajcaria. Kupując winiety wcześniej zaoszczędzacie cenny czas podczas urlopu i nie musicie zbaczać z zaplanowanej trasy w poszukiwaniu punktów poboru opłat drogowych. Warto wykupić także ubezpieczenie obowiązujące w tym kraju, biorąc pod uwagę, że do Szwajcarii często wyruszamy na aktywny, zimowy urlop, jesteśmy narażeni na urazy - pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów