TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Wody termalne cieszą się coraz większą popularnością. Z uroków kąpieli wód termalnych korzystają wszyscy. Zarówno ci, którzy chcą poprawić swoje zdrowie jak i ci pragnący ukojenia, wypoczynku i relaksu.
zdjęcie na Meander Thermal&Ski Resort na Słowacji
Wody termalne to wody pochodzące z wnętrza ziemi. Czasami występują ich naturalne wylewy, jednak w obecnych czasach wydobywa się gorącą wodę głównie przy pomocy odwiertów. Część badaczy naturalne wylewy nazywa cieplicami. Inni traktują obie nazwy jako synonimy. Potocznie używa się także określenia gorące źródła.
Wodami termalnymi można nazywać wody podziemne, których temperatura w miejscu wypływu ma minimum 20 ° Celsjusza. Wśród najbardziej znanych w kraju są wody w Cieplicach (44°), Ciechocinku (39°), bardzo duże zagęszczenie miejsc, w których można skorzystać z gorących kąpieli znajduje się na terenie Podhala. Tamtejsze wody termalne osiągają temperaturę od 20,5° do aż 86° Celsjusza. Wody termalne wydobywa się z głębokich warstw ziemi, te lecznicze pochodzą w dużej mierze z pokładów mezozoicznych.
Dla przykładu wody termalne w Chochołowie pochodzą z odwiertu sięgającego na głębokość trzy tysiące dwieście metrów. Wykorzystuje się je w różnych celach: leczniczych, grzewczych czy relaksacyjnych.
Foto: WebCamera.pl - widok na baseny termalne w Hotelu Bukovina
Właściwości wód termalnych. Czy leczą?
Wody termalne w zależności od nasycenia i rodzaju minerałów, które są w nich zawarte mogą pomagać na różnego rodzaju schorzenia. Dla przykładu dwa rodzaje wód termalnych najczęściej występujących.
- Siarkowe wody termalne – woda ta zawiera niezwykle pożądane związki mineralne. Występujący w niej siarkowodór i liczne siarczki działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wzrasta odporność na różnego rodzaju infekcje. Działa regeneracyjnie na tkankę łączną organizmu przez co pomaga osobom ciepiącym na choroby zwyrodnieniowe lub reumatyczne. Kąpiel w wodach siarkowych jest wyjątkowo pomocna przy schorzeniach skóry takich jak łuszczyca, egzemy, atopowe zapalenie skóry.
- Wody termalne fluorkowo krzemowe – zawarta w nich sporo ilość minerałów fluoru i krzemu korzystnie wpływa na układ kostny, zwiększając mineralizację kości, pomaga w walce z próchnicą zębów, dobrze działa na układ moczowy, obniża poziom cholesterolu, działa antybakteryjne i mocno rozgrzewa organizm.
Wyjątkowo ciepła, zmineralizowana woda znajdująca się w kompleksach z basenami termalnymi działa jak najlepsza kosmetyczka. W czasie kąpieli następuje głębokie nawilżenie skóry, łagodząco się ewentualne podrażnienia występujące na ciele, skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna. Poszerzają się naczynia krwionośne zapewniając lepsze krążenie, zmniejsza się napięcie mięśniowe. Kąpiele w termach to może być także istotny element w pracy nad wymarzoną sylwetką. Odprężenie w gorących źródłach zmniejsza produkcję hormonu stresu, a pobudza wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
Foto: WebCamera.pl - widok na baseny w kompleksie Meander Ski & Thermal Resort
Niestety te cudowne właściwości gorących źródeł nie są dla każdego. Istnieje spora lista przeciwskazań dotyczących możliwości korzystania z term. Wśród najważniejszych należy wymienić: poważne choroby serca takie jak: niewydolność mięśnia sercowego, wysokie ciśnienie, arytmia serca.
Unikać pobytu w termach muszą osoby z ostrym zapaleniem żył, mające infekcje mogące zagrażać innym. Osoby w pogorszonym stanie zdrowia, samopoczucia lub ogólnej sprawności odbiegającej od normy powinny korzystać z tego typu atrakcji stosownie do aktualnego stanu zdrowia. Taka sama zasada dotyczy kobiet w ciąży. Przy podjęciu decyzji należy dobrze rozważyć czy kąpiel wpłynie korzystnie na nasz organizm.
Waszych ulubionych kamer