Uzdrawiająca moc wód termalnych dla zdrowia i piękna skóry

  

Wody termalne cieszą się coraz większą popularnością. Z uroków kąpieli wód termalnych korzystają wszyscy. Zarówno ci, którzy chcą poprawić swoje zdrowie jak i ci pragnący ukojenia, wypoczynku i relaksu.


zdjęcie na Meander Thermal&Ski Resort na Słowacji 

 

Czym są wody termalne?

Wody termalne to wody pochodzące z wnętrza ziemi. Czasami występują ich naturalne wylewy, jednak w obecnych czasach wydobywa się gorącą wodę głównie przy pomocy odwiertów. Część badaczy naturalne wylewy nazywa cieplicami. Inni traktują obie nazwy jako synonimy. Potocznie używa się także określenia gorące źródła.

Wodami termalnymi można nazywać wody podziemne, których temperatura w miejscu wypływu ma minimum 20 ° Celsjusza. Wśród najbardziej znanych w kraju są wody w Cieplicach (44°), Ciechocinku (39°), bardzo duże zagęszczenie  miejsc, w których można skorzystać z gorących kąpieli znajduje się na terenie Podhala. Tamtejsze wody termalne osiągają temperaturę od 20,5° do aż 86° Celsjusza. Wody termalne wydobywa się z głębokich warstw ziemi, te lecznicze pochodzą w dużej mierze z pokładów mezozoicznych.

Dla przykładu wody termalne w Chochołowie pochodzą z odwiertu sięgającego na głębokość trzy tysiące dwieście metrów. Wykorzystuje się je w różnych celach: leczniczych, grzewczych czy relaksacyjnych.


Foto: WebCamera.pl - widok na baseny termalne w Hotelu Bukovina

Właściwości wód termalnych. Czy leczą?

Wody termalne w zależności od nasycenia i rodzaju minerałów, które są w nich zawarte mogą pomagać na różnego rodzaju schorzenia. Dla przykładu dwa rodzaje wód termalnych najczęściej występujących.

- Siarkowe wody termalne – woda ta zawiera niezwykle pożądane związki mineralne. Występujący w niej siarkowodór i liczne siarczki działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wzrasta odporność na różnego rodzaju infekcje. Działa regeneracyjnie na tkankę łączną organizmu przez co pomaga osobom ciepiącym na choroby zwyrodnieniowe lub reumatyczne. Kąpiel w wodach siarkowych jest wyjątkowo pomocna przy schorzeniach skóry takich jak łuszczyca, egzemy, atopowe zapalenie skóry.

- Wody termalne fluorkowo krzemowe – zawarta w nich sporo ilość minerałów fluoru i krzemu korzystnie wpływa na układ kostny, zwiększając mineralizację kości, pomaga w walce z próchnicą zębów, dobrze działa na układ moczowy, obniża poziom cholesterolu, działa antybakteryjne i mocno rozgrzewa organizm.

Gorące źródła – korzyści dla ciała i urody

Wyjątkowo ciepła, zmineralizowana woda znajdująca się w kompleksach z basenami termalnymi działa jak najlepsza kosmetyczka. W czasie kąpieli następuje głębokie nawilżenie skóry, łagodząco się ewentualne podrażnienia występujące na ciele, skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna. Poszerzają się naczynia krwionośne zapewniając lepsze krążenie, zmniejsza się napięcie mięśniowe. Kąpiele w termach to może być także istotny element w pracy nad wymarzoną sylwetką. Odprężenie w gorących źródłach zmniejsza produkcję hormonu stresu, a pobudza wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.


Foto: WebCamera.pl - widok na baseny w kompleksie Meander Ski & Thermal Resort

Czy każdy może korzystać z term?

Niestety te cudowne właściwości gorących źródeł nie są dla każdego. Istnieje spora lista przeciwskazań dotyczących możliwości korzystania z term. Wśród najważniejszych należy wymienić: poważne choroby serca takie jak: niewydolność mięśnia sercowego, wysokie ciśnienie, arytmia serca.

Unikać pobytu w termach muszą osoby z ostrym zapaleniem żył, mające infekcje mogące zagrażać innym. Osoby w pogorszonym stanie zdrowia, samopoczucia lub ogólnej sprawności odbiegającej od normy powinny korzystać z tego typu atrakcji stosownie do aktualnego stanu zdrowia. Taka sama zasada dotyczy kobiet w ciąży. Przy podjęciu decyzji należy dobrze rozważyć czy kąpiel wpłynie korzystnie na nasz organizm.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów