TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Czy będą to wakacje krajowe czy jednak zagraniczne? Jak co roku, wielu obmyśla plan nad kierunkiem tegorocznego wypoczynku. Część badanych jest pewna wyjazdu, ale zastanawia się tylko nad kierunkiem do którego się wybierze. Ankietowani rozważają też, czy na pewno potrzebują letniego wyjazdu oraz czy będzie ich w ogóle stać na wypoczynek. W ostatnich latach, przy szalejącej inflacji i wzroście cen dla niektórych podróże z całą rodziną stają się sporym wyzwaniem.
zdjęcie: shutterstock.com
Według badań, przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej, wyjazd wakacyjny trwający co najmniej dwa dni planuje ponad połowa Polaków. W raporcie można przeczytać, że 55% planuje wyjazd z noclegiem, odbywającym się poza miejscem zamieszkania. Niestety, aż 28% badanych osób nie ma zamiaru nigdzie wyjeżdżać. Taki duży procent jest wynikiem zawirowań w portfelach Polaków w związku z wysoką inflacją. Miesięczne wydatki wielu nie pozwalają na zaoszczędzenie środków pieniężnych, które można byłoby przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Ostatecznej decyzji co do planów urlopowych nie podjęło jeszcze 17% badanych.
źródło: archiwum WebCamera.pl - zatłoczona plaża w Łebie
O wakacyjnych planach decyduje w głównej mierze zasobność portfela. Wśród respondentów z wyższym wykształceniem na urlop wyjedzie 77% badanych, a ze średnim 61%. Z kolei wśród badanych z wykształceniem zawodowym na pewno na urlop nie wyjedzie 36%.
W latach pandemicznych przy braku możliwości przemieszczania się poza granicę kraju, rodacy spędzali urlop w Polsce. I tak do łask wrócił wypoczynek nad Bałtykiem i w górach.
Obecnie przy braku zakazów nadal większość ankietowanych za cel swojego wypoczynku wybiera Polskę, ale widać znaczny wzrost zainteresowania turystyką zagraniczną. Co trzeci Polak będzie dzielił swój urlop, na kilka dni w kraju, a część spędzi za granicą. W Polsce zamierza wypoczywać aż 86% badanych a dla 54% z nich, będzie to urlop tylko w kraju. 42% osób deklaruje chęć wyjazdu poza granice. Tylko 10% będzie spędzało urlop wyłącznie za granicą.
zdjęcie: widok na zatłoczoną plażę w Międzyzdrojach - lato 2022r.
Mimo, iż ceny wycieczek zagranicznych w porównaniu do poprzednich lat znacznie wzrosły, to nadal są często wybierane. Zapytaliśmy panią Monikę, właścicielkę jednego z małopolskich biur podroży o topowe zagraniczne kierunki tego sezonu wakacyjnego. Ocenia, że wzorem lat poprzednich Polacy uwielbiają wypoczywać na terenie Morza Śródziemnego. Najczęściej wybieranym kierunkiem sprzedawanym w jej biurze jest Turcja i Egipt. Na kolejnych miejscach plasują się Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Wzrostem zainteresowania cieszą się także wakacje w Albanii, którą od niedawna Polacy wybierają jako destynację na letni wypoczynek. Pojawia się także większy popyt na kierunki egzotyczne, a klienci decydują się łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem.
Zapytaliśmy użytkowników naszego portalu, którzy zamierzają wypoczywać w Polsce, jakie konkretne regiony wybierają. W zestawieniu na czołówkę wysuwają się nadbałtyckie miejscowości, tuż za nimi w rankingu góry, nieliczni wybierają też urlop na Mazurach. Wśród nadmorskich miast królują: Kołobrzeg, Ustka, Gdańsk, Świnoujście ale także mniejsze miasteczka takie jak Wicie czy Dąbki. Poszukujący letniego wypoczynku aktywnie wybierają Karpacz, Zakopane oraz Ustroń i Szczyrk. Nad jeziorami urlopowicze będą najczęściej wypoczywać w Giżycku, Mikołajkach i Mrągowie.
Podsumowując, Polacy podczas wakacji 2023 najchętniej wybiorą się nad Bałtyk. Wśród rodaków wybierających zagraniczne wojaże niezmienną popularnością cieszy się Turcja i Egipt oraz kraje z Basenu Morza Śródziemnego. Zapewne ma to związek z prawie stuprocentową gwarancją pogody
i stosunkowo niską ceną w porównaniu z dużo większymi kosztami
w przypadku wyboru odleglejszych egzotycznych kierunków podróży.
Źródło: Centrum Badań Opinii Społecznej
Waszych ulubionych kamer