Wakacyjne podróże Polaków. Raport. 

  

Czy będą to wakacje krajowe czy jednak zagraniczne? Jak co roku, wielu obmyśla plan nad kierunkiem tegorocznego wypoczynku. Część badanych jest pewna wyjazdu, ale zastanawia się tylko nad kierunkiem do którego się wybierze. Ankietowani rozważają też, czy na pewno potrzebują letniego wyjazdu oraz czy będzie ich w ogóle stać na wypoczynek. W ostatnich latach, przy szalejącej inflacji i wzroście cen dla niektórych podróże z całą rodziną stają się sporym wyzwaniem. 


zdjęcie: shutterstock.com


Wakacyjne plany Polaków – ile osób wyjedzie w tym roku na wypoczynek?

Według badań, przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej, wyjazd wakacyjny trwający co najmniej dwa dni planuje ponad połowa Polaków. W raporcie można przeczytać, że 55% planuje wyjazd z noclegiem, odbywającym się poza miejscem zamieszkania. Niestety, aż 28% badanych osób nie ma zamiaru nigdzie wyjeżdżać. Taki duży procent jest wynikiem zawirowań w portfelach Polaków w związku z wysoką inflacją. Miesięczne wydatki wielu nie pozwalają na zaoszczędzenie środków pieniężnych, które można byłoby przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Ostatecznej decyzji co do planów urlopowych nie podjęło jeszcze 17% badanych.


źródło: archiwum WebCamera.pl - zatłoczona plaża w Łebie

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 roku – w kraju czy za granicą?

O wakacyjnych planach decyduje w głównej mierze zasobność portfela. Wśród respondentów z wyższym wykształceniem na urlop wyjedzie 77% badanych, a ze średnim 61%. Z kolei wśród badanych z wykształceniem zawodowym na pewno na urlop nie wyjedzie 36%.
W latach pandemicznych przy braku możliwości przemieszczania się poza granicę kraju, rodacy spędzali urlop w Polsce. I tak do łask wrócił wypoczynek nad Bałtykiemw górach.

Obecnie przy braku zakazów nadal większość ankietowanych za cel swojego wypoczynku wybiera Polskę, ale widać znaczny wzrost zainteresowania turystyką zagraniczną. Co trzeci Polak będzie dzielił swój urlop, na kilka dni w kraju, a część spędzi za granicą. W Polsce zamierza wypoczywać aż 86% badanych a dla 54% z nich, będzie to urlop tylko w kraju. 42% osób deklaruje chęć wyjazdu poza granice. Tylko 10% będzie spędzało urlop wyłącznie za granicą. 

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 roku – w kraju czy zagranicą?zdjęcie: widok na zatłoczoną plażę w Międzyzdrojach - lato 2022r.

Jakie zagraniczne destynacje królują w tym sezonie wakacyjnym?

Mimo, iż ceny wycieczek zagranicznych w porównaniu do poprzednich lat znacznie wzrosły, to nadal są często wybierane. Zapytaliśmy panią Monikę, właścicielkę jednego z małopolskich biur podroży o topowe zagraniczne kierunki tego sezonu wakacyjnego. Ocenia, że wzorem lat poprzednich Polacy uwielbiają wypoczywać na terenie Morza Śródziemnego. Najczęściej wybieranym kierunkiem sprzedawanym w jej biurze jest Turcja i Egipt. Na kolejnych miejscach plasują się Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Wzrostem zainteresowania cieszą się także wakacje w Albanii, którą od niedawna Polacy wybierają jako destynację na letni wypoczynek. Pojawia się także większy popyt na kierunki egzotyczne, a klienci decydują się łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem.

Miejsca, do których wyjadą Polacy w tegoroczne wakacje

Zapytaliśmy użytkowników naszego portalu, którzy zamierzają wypoczywać w Polsce, jakie konkretne regiony wybierają. W zestawieniu na czołówkę wysuwają się nadbałtyckie miejscowości, tuż za nimi w rankingu góry, nieliczni wybierają też urlop na Mazurach. Wśród nadmorskich miast królują: Kołobrzeg, Ustka, Gdańsk, Świnoujście ale także mniejsze miasteczka takie jak Wicie czy Dąbki. Poszukujący letniego wypoczynku aktywnie wybierają Karpacz, Zakopane oraz Ustroń i Szczyrk. Nad jeziorami urlopowicze będą najczęściej wypoczywać w Giżycku, Mikołajkach i Mrągowie.

Podsumowując, Polacy podczas wakacji 2023 najchętniej wybiorą się nad Bałtyk. Wśród rodaków wybierających zagraniczne wojaże niezmienną popularnością cieszy się Turcja i Egipt oraz kraje z Basenu Morza Śródziemnego. Zapewne ma to związek z prawie stuprocentową gwarancją pogody i stosunkowo niską ceną w porównaniu z dużo większymi kosztami w przypadku wyboru odleglejszych egzotycznych kierunków podróży.


Źródło: Centrum Badań Opinii Społecznej

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów