Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku 

  

Organizacja European Best Destination ma swoją siedzibę w Brukseli i od 2009 roku przyznaje co roku europejskim miastom tytuł „Najlepszej Turystycznej Destynacji Europy”. W tym roku do listy najlepszych została zgłoszona Warszawa i już ten fakt był dużym wyróżnieniem. W samym konkursie głosy oddało 686 tysięcy osób, Warszawa uzyskała ponad sto czterdzieści tysięcy głosów i zajęła zaszczytne pierwsze miejsce. Głosy oddawali ludzie z całego świata, ponad połowa głosujących pochodziła spoza Europy. To zaszczytne wyróżnienie jest dowodem na to, że Warszawa stała się prawdziwym klejnotem na mapie europejskich podróży.

Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku zdjęcie: widok z kamery na Plac Zamkowy w Warszawie


European Best Destinations  kategorie, w których wygrała Warszawa

Warszawa została uznana także za jedną z najbezpieczniejszych destynacji. Turyści odwiedzający naszą stolicę, na dłuższy wypoczynek lub krótszy City Break nie czują zagrożenia. Warszawa okazała się trzy razy bezpieczniejsza niż Paryż i dwa razy bezpieczniejsza niż Wiedeń czy Rzym. Oprócz głównego zwycięstwa i tytułu najbezpieczniejszego miejsca, uzyskała dodatkowe tytuły. Warszawa jest najlepszym miejscem na City Break, stolicą dla smakoszy, stolicą kultury i bezpieczeństwa.

Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku zdjęcie: widok z kamery stałopozycyjnej na Pałac Kultury w Warszawie 


Lista rankingowa European Best Destinations (pierwsza 20) z głosowania internautów na najlepszą destynację w 2023 roku


    1. Warszawa, Polska
    2. Ateny, Grecja
    3. Maribor, Słowenia
    4. Wiedeń, Austria
    5. Cittadella, Włochy
    6. Essen, Niemcy
    7. Veszprém, Węgry
    8. Londyn, Wielka Brytania
    9. Grenoble, Francja
    10. Mannheim, Niemcy
    11. Porto Santo, Madera
    12. Toledo, Hiszpania
    13. Faial, Azory
    14. Rodos, Grecja
    15. Kopenhaga, Dania
   16.  Tossa de Mar, Hiszpania
    17. Ascona-Locarno, Szwajcaria
    18. Milos, Grecja
    19. Praga, Czechy
    20. Soller, Hiszpania

Co zyska Warszawa dzięki zwycięstwu w European Best Destinations?

Zwycięstwo w tym konkursie informuje, że Warszawa już jest chętnie odwiedzana i turyści bardzo dobrze oceniają jej walory kulturalne, gastronomiczne, przyrodnicze. Organizatorzy konkursu opisując stolicę zwrócili uwagę na dziedzictwo historyczne np. Stare Miasto, Barbakan. Wyróżnili też miejsca odpoczynku, rejs po Wiśle, wizyta w Zoo. I oczywiście kulinaria i oferta gastronomiczna jest na najwyższym poziomie. Wygrana pozwala na jeszcze większą rozpoznawalność Warszawy na rynkach turystycznych. Kolejni turyści dowiedzą się o atrakcyjności tego miasta, a to może przełożyć się na wzrost ruchu turystycznego, czy też w przeciągu kolejnych lat wzrost zainteresowania Warszawą przez branże organizujące światowe wydarzenia.

Miejsca warte obejrzenia w polskiej stolicy, na które zwróciła uwagę European Best Destination

- Pałac Kultury i Nauki 

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie– budynek ten od 2007 roku stanowi zabytek i znajduje się w centrum na Placu Defilad. Obiekt ten z uwagi na swoje wymiary stanowi siedzibę czterech teatrów, instytucji publicznych czy przedsiębiorstw. Ma on 237 metrów wysokości i liczy 42 pietra. Organizowane są na jego terenie liczne i wyjątkowe wystawy, które to przyciągają turystów. Zwiedzający korzystają jednak głównie z tarasu widokowego, który umiejscowiony jest na 114 metrach. Wyjazd na taras pozwala na podziwianie cudownej panoramy stolicy, która jest imponująca nawet przy pochmurnym niebie.

Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl

- Warszawska Starówka

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Rynek Starego Miasta jest jednym z najstarszych placów w stolicy. W dawnych latach, na początku jego powstania czyli na przełomie XIII/XIV wieku odbywały się na nim jarmarki. Jego wygląd nie zmienił się od wieków. Otaczają go kolorowe kamienice, a na samym środku dumnie stoi Pomnik Syrenki, czyli symbolu Warszawy.

Większość kamienic w czasie wojny została zburzona, odbudowano je po wojnie, a w roku 1965 rynek wpisano do rejestru zabytków. Każda strona rynku ma swojego patrona, również znajdujące się na niej kamienice oprócz numerów oznaczane są oddzielnymi nazwami.

Pierzeja zachodnia to strona Kołłątaja, północna- strona Dekerta, wschodnia – strona Barssa, południowa – strona Zakrzewskiego.  Dookoła Starego Rynku z różnych stron świata mamy kamienicę Fukierowską, Pod Bazyliszkiem lub Dom Myśliwski. Obecnie w tym miejscu skupiają się słynne stołeczne restauracje, w których można skosztować wyjątkowych dań, tak docenianych także przez głosujących w konkursie.

Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku

zdjęcie: widok z kamery na Warszawską Starówkę wieczorową porą


- Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców. Piloci wycieczek oprowadzają tu też swoich turystów podążając alejkami po tym cudownym ogrodzie. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w zasadzie w samym centrum miasta. Na jego terenie znajdują się Stara Oranżeria, Pałac Myśliwski, Wodozbiór oraz Biały Dom.

Łazienki Królewskie w Warszawie, Warszawa - najczęściej odwiedzanym europejskim miastem 2023 roku

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl 

Największym jednak zabytkiem jest Pałac na Wyspie, czyli letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To właśnie w nim wydawano słynne „obiady czwartkowe”. W Łazienkach Królewskich odbywają się różne imprezy o europejskiej randze. Turyści lubiący kontakt z kulturą i muzykę powinni koniecznie posłuchać jednego z cotygodniowych, niedzielnych koncertów, które odbywają się przy pomniku Fryderyka Chopina. Posłuchać wyjątkowych dźwięków można od połowy maja do końca września.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów