Ojcowski Park Narodowy. Główne atrakcje. Kiedy warto go odwiedzić – zimą czy latem?

  

To najmniejszy Park w Polsce. Miejsce z bogatą przeszłością archeologiczną, piękną przyrodą, tajemniczymi jaskiniami. Posiada niezwykłe walory edukacyjne, kulturowe i społeczne. Ojcowski Park Narodowy znajduje się w południowej Polsce, na terenie województwa małopolskiego. Leży on zaledwie 16 kilometrów od Krakowa, w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 


zdjęcie: shutterstock.com/


Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym 

W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się około 700 jaskiń. Jaskinia Łokietka - 320m długości, jaskinia Ciemna - 230m długości i jaskinia Zbójecka - 189m długości należą do najdłuższych i najbardziej znanych jaskiń Ojcowskiego parku. 

Pod względem szaty roślinnej Ojcowski Park Narodowy zajmuje czołowe miejsce w naszym kraju. Mozaikę zespołów roślinnych tworzy tu niespełna 1000 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich wiele reliktów o krańcowo odmiennych wymaganiach siedliskowych. Bogactwo ojcowskiej flory uzupełnia lista ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, około 1200 gatunków grzybów i blisko 220 gatunków porostów.

Świat zwierzęcy Parku jest reprezentowany przez ok. 6 tys. gatunków. Najbardziej charakterystyczną grupą wśród fauny są nietoperze (15 gatunków). Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle Parku.

Wszystko to sprawia, że turyści odwiedzający Ojcowski Park Narodowy nie mogą narzekać na brak atrakcji. Pozostaje tylko pytanie, jaka pora roku jest najlepsza do zwiedzania Parku?


Z racji swojego położenia, bez względu na porę roku, Ojcowski Park Narodowy przyciąga mnóstwo amatorów pięknych widoków, przyrody, spacerów czy też rowerzystów. Oczywiście, zimą jest ich mniej, ale może właśnie dzięki temu warto tam się udać, gdy śnieg okrywa to miejsce. Z dala od zgiełku, nierzadko sami – możemy się delektować pięknem przyrody. Zacznijmy zatem od zimy. Co robić w Ojcowskim Parku w sezonie zimowym?

Zima w Ojcowskim Parku Narodowym

Na początku chcielibyśmy ostrzec, że nie w każde miejsce dostaniemy się zimą. Ze względu na ochronę nietoperzy zamknięte są jaskinie: Ciemna i Łokietka. 

W górach zima wygląda inaczej niż w mieście. Nie inaczej jest w Ojcowskim Parku Narodowym. Panujący tam podgórski mikroklimat ze ścianami skalnymi dochodzącymi do 60 metrów sprawia wrażenie jakbyśmy znaleźli się w samym sercu natury. Dodając do tego zimową scenerię mamy krajobraz niczym z bajki. 

Raj dla narciarzy biegowych

W samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się dwie trasy do uprawnia narciarstwa biegowego. Przeznaczone są one dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Organizatorami szlaku są przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ojcowa we współpracy z Towarzystwem Narciarskim „Biegówki”

Początkujący mogą rozwijać swoje umiejętności na kilometrowej ścieżce w Parku Zdrojowym w Ojcowie. Z kolei bardziej zaawansowani biegacze mogą cieszyć się dłuższą, około 6-kilometrową trasą poprowadzoną przez Dolinę Sąspowską. 

Niezwykle urokliwa jest zwłaszcza ta dłuższa trasa, oznaczona kolorem żółtym, która wiedzie przez malownicze terenu Ojcowskiego Parku. Rozpoczyna się pod zamkiem Pieskowa Skała, a po drodze do Doliny Sąspowskiej miniemy wiele ciekawych formacji skalnych, źródeł czy jaskiń. Powrót z trasy odbywa się tą samą drogą, a więc całość pętli wynosi 12 kilometrów. 

Do dyspozycji turystów jest na miejscu wypożyczalnia sprzętu oraz parking. To świetna alternatywa na weekendowy wypad z Krakowa w bajkową scenerię Ojcowskiego Parku Narodowego.

Trekking w Parku

Miejsce latem oblegane przez turystów, zimą sprawia wrażenie opuszczonego. Ojców to idealne miejsce dla tych co wolą spędzić wolny weekend zimą na podziwianiu przyrody i spacerach. 

Przez park ojcowski prowadzą ciekawe szlaki np.: Szlak Warowni Jurajskich, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Dolinek Jurajskich. Zamki tutejsze zarówno ten w centrum parku, jak i w Pieskowej Skale zimą mają swój urok. Podobnie jak Kaplica na Wodzie, którą w szacie ze śniegu też warto zobaczyć.



Lato w Ojcowskim Parku Narodowym 

Latem trzeba pamiętać o tym, że w cieplejsze dni chętnych do odwiedzenia Ojcowa jest bardzo dużo. Praktycznie trudno odpędzić się od ludzi. Zwłaszcza, że w cieplejsze dni czynne są jaskinie, które można zwiedzać. Do najbardziej znanych atrakcji OPN można zaliczyć:

- Brama Krakowska - niegdyś przez dolinę biegł szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk i stąd wywodzi się nazwa Bramy. Wrota Bramy są wysokie na około 15 metrów, a lewa kolumna jest wyraźnie wyższa.

- Maczuga Herkulesa - oddalona od centrum Ojcowa o nieco ponad 6 km. Stoi ona samotnie na straży Zamku w Pieskowej Skale. 


- Jaskinia Łokietka - Jest najdłuższą z jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zgodnie z legendą Władysław Łokietek, uciekając przed wojakami czeskiego króla Wacława II, schronił się właśnie w tej jaskini. Łokietek spędził tutaj podobno 6 tygodni, więc musiał się porządnie urządzić. Będzie zatem sala rycerska, kuchnia, a także największe pomieszczenie jaskini, czyli sypialnia. Łącznie długość korytarzy wynosi tutaj 270 metrów. 

- Jaskinia Ciemna – ma największą komorę spośród wszystkich jaskiń na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej! Jej wymiary są całkiem imponujące, ponieważ jest długa na 88 metrów, wysoka na 10 i maksymalnie szeroka na 23 metry. W roku 2018 w jaskini odkryto najstarsze znane nam szczątki ludzkie na terenie dzisiejszej Polski. Znalezione kości dłoni neandertalskiego dziecka datowane są na około 115 tys. lat!

Atrakcji w Parku jest zdecydowanie więcej. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. I to bez względu na porę roku. Samo wejście  na teren OPN jest bezpłatne, jednak zwiedzanie niektórych atrakcji wymaga uiszczenia opłaty. 

źródło zdjęć: archiwum prywatne redakcji webcamera.pl



Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów