Ojcowski Park Narodowy. Główne atrakcje. Kiedy warto go odwiedzić – zimą czy latem?

  

To najmniejszy Park w Polsce. Miejsce z bogatą przeszłością archeologiczną, piękną przyrodą, tajemniczymi jaskiniami. Posiada niezwykłe walory edukacyjne, kulturowe i społeczne. Ojcowski Park Narodowy znajduje się w południowej Polsce, na terenie województwa małopolskiego. Leży on zaledwie 16 kilometrów od Krakowa, w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 


zdjęcie: shutterstock.com/


Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym 

W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się około 700 jaskiń. Jaskinia Łokietka - 320m długości, jaskinia Ciemna - 230m długości i jaskinia Zbójecka - 189m długości należą do najdłuższych i najbardziej znanych jaskiń Ojcowskiego parku. 

Pod względem szaty roślinnej Ojcowski Park Narodowy zajmuje czołowe miejsce w naszym kraju. Mozaikę zespołów roślinnych tworzy tu niespełna 1000 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich wiele reliktów o krańcowo odmiennych wymaganiach siedliskowych. Bogactwo ojcowskiej flory uzupełnia lista ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, około 1200 gatunków grzybów i blisko 220 gatunków porostów.

Świat zwierzęcy Parku jest reprezentowany przez ok. 6 tys. gatunków. Najbardziej charakterystyczną grupą wśród fauny są nietoperze (15 gatunków). Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle Parku.

Wszystko to sprawia, że turyści odwiedzający Ojcowski Park Narodowy nie mogą narzekać na brak atrakcji. Pozostaje tylko pytanie, jaka pora roku jest najlepsza do zwiedzania Parku?


Z racji swojego położenia, bez względu na porę roku, Ojcowski Park Narodowy przyciąga mnóstwo amatorów pięknych widoków, przyrody, spacerów czy też rowerzystów. Oczywiście, zimą jest ich mniej, ale może właśnie dzięki temu warto tam się udać, gdy śnieg okrywa to miejsce. Z dala od zgiełku, nierzadko sami – możemy się delektować pięknem przyrody. Zacznijmy zatem od zimy. Co robić w Ojcowskim Parku w sezonie zimowym?

Zima w Ojcowskim Parku Narodowym

Na początku chcielibyśmy ostrzec, że nie w każde miejsce dostaniemy się zimą. Ze względu na ochronę nietoperzy zamknięte są jaskinie: Ciemna i Łokietka. 

W górach zima wygląda inaczej niż w mieście. Nie inaczej jest w Ojcowskim Parku Narodowym. Panujący tam podgórski mikroklimat ze ścianami skalnymi dochodzącymi do 60 metrów sprawia wrażenie jakbyśmy znaleźli się w samym sercu natury. Dodając do tego zimową scenerię mamy krajobraz niczym z bajki. 

Raj dla narciarzy biegowych

W samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się dwie trasy do uprawnia narciarstwa biegowego. Przeznaczone są one dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Organizatorami szlaku są przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ojcowa we współpracy z Towarzystwem Narciarskim „Biegówki”

Początkujący mogą rozwijać swoje umiejętności na kilometrowej ścieżce w Parku Zdrojowym w Ojcowie. Z kolei bardziej zaawansowani biegacze mogą cieszyć się dłuższą, około 6-kilometrową trasą poprowadzoną przez Dolinę Sąspowską. 

Niezwykle urokliwa jest zwłaszcza ta dłuższa trasa, oznaczona kolorem żółtym, która wiedzie przez malownicze terenu Ojcowskiego Parku. Rozpoczyna się pod zamkiem Pieskowa Skała, a po drodze do Doliny Sąspowskiej miniemy wiele ciekawych formacji skalnych, źródeł czy jaskiń. Powrót z trasy odbywa się tą samą drogą, a więc całość pętli wynosi 12 kilometrów. 

Do dyspozycji turystów jest na miejscu wypożyczalnia sprzętu oraz parking. To świetna alternatywa na weekendowy wypad z Krakowa w bajkową scenerię Ojcowskiego Parku Narodowego.

Trekking w Parku

Miejsce latem oblegane przez turystów, zimą sprawia wrażenie opuszczonego. Ojców to idealne miejsce dla tych co wolą spędzić wolny weekend zimą na podziwianiu przyrody i spacerach. 

Przez park ojcowski prowadzą ciekawe szlaki np.: Szlak Warowni Jurajskich, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Dolinek Jurajskich. Zamki tutejsze zarówno ten w centrum parku, jak i w Pieskowej Skale zimą mają swój urok. Podobnie jak Kaplica na Wodzie, którą w szacie ze śniegu też warto zobaczyć.Lato w Ojcowskim Parku Narodowym 

Latem trzeba pamiętać o tym, że w cieplejsze dni chętnych do odwiedzenia Ojcowa jest bardzo dużo. Praktycznie trudno odpędzić się od ludzi. Zwłaszcza, że w cieplejsze dni czynne są jaskinie, które można zwiedzać. Do najbardziej znanych atrakcji OPN można zaliczyć:

- Brama Krakowska - niegdyś przez dolinę biegł szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk i stąd wywodzi się nazwa Bramy. Wrota Bramy są wysokie na około 15 metrów, a lewa kolumna jest wyraźnie wyższa.

- Maczuga Herkulesa - oddalona od centrum Ojcowa o nieco ponad 6 km. Stoi ona samotnie na straży Zamku w Pieskowej Skale. 


- Jaskinia Łokietka - Jest najdłuższą z jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zgodnie z legendą Władysław Łokietek, uciekając przed wojakami czeskiego króla Wacława II, schronił się właśnie w tej jaskini. Łokietek spędził tutaj podobno 6 tygodni, więc musiał się porządnie urządzić. Będzie zatem sala rycerska, kuchnia, a także największe pomieszczenie jaskini, czyli sypialnia. Łącznie długość korytarzy wynosi tutaj 270 metrów. 

- Jaskinia Ciemna – ma największą komorę spośród wszystkich jaskiń na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej! Jej wymiary są całkiem imponujące, ponieważ jest długa na 88 metrów, wysoka na 10 i maksymalnie szeroka na 23 metry. W roku 2018 w jaskini odkryto najstarsze znane nam szczątki ludzkie na terenie dzisiejszej Polski. Znalezione kości dłoni neandertalskiego dziecka datowane są na około 115 tys. lat!

Atrakcji w Parku jest zdecydowanie więcej. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. I to bez względu na porę roku. Samo wejście  na teren OPN jest bezpłatne, jednak zwiedzanie niektórych atrakcji wymaga uiszczenia opłaty. 

źródło zdjęć: archiwum prywatne redakcji webcamera.pl


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów