Nordic Walking - dobry sposób na odstresowanie

  

   

     Podczas nordic walkingu stymulowanych jest znacznie więcej partii mięśni niż podczas standardowego marszu. Nordic walking oferuje nam większą dynamikę poprzez swoją charakterystykę. Nogi i ręce powinny pracować naprzemiennie. Ruchy nóg powinny być bardziej energiczne, a zasięg pracy rąk dłuższy. Wbijając kijki w ziemię ukośnie trzonkiem do tyłu, na naszych ramionach oraz przedramionach wywierane jest zapotrzebowanie na wysiłek. Tak aktywowane mięśnie są jeszcze mocniej stymulowane, dzięki czemu trening staje się bardziej efektywny. 


Nordic walking polega na energicznym marszu, który pobudza nogi, biodra i ręce do większego działania niż podczas zwykłego marszu.


W skrócie - nordic walking polega na energicznym marszu, który pobudza nogi, biodra i ręce do większego działania niż podczas zwykłego marszu. Ręce wyciągane na całą ich długość wraz z łokciami prowadzonymi blisko ciała, a także mocno pracującymi partiami mięśni nóg to gwarancja świetnych efektów zdrowotnych treningu. 

Jak przygotować się do uprawiania nordic walking
Przygotowanie pod względem sprzętu.

Nordic walking to sport mało wymagający pod względem przygotowania sprzętowego. Właściwie jedyne czego potrzebujemy, to specjalnie przeznaczone do tego sportu kijki oraz wygodne buty np. do biegania lub obuwie specjalnie przeznaczone do chodzenia. Do tego należy dodać wygodny, luźny strój sportowy i tak oto zdobyliśmy cały potrzebny sprzęt!

Przygotowanie fizyczne

Do uprawiania tego sportu nie wymaga się nadzwyczajnego przygotowania pod względem fizycznym. Najważniejszym aspektem tego przygotowania jest starannie wykonana rozgrzewka. Dobre przeprowadzenie rozgrzewki pozwoli nam uniknąć wszelkich kontuzji wynikających z treningu oraz wydłuży jego sesję, sprawiając, że uświadczymy znacznie lepszych efektów. 

Kto może uprawiać nordic walking?

Nordic walking może uprawiać praktycznie każdy. W tej dyscyplinie płeć czy wiek nie mają żadnego znaczenia. Jest to prosty sport, który nie przysporzy nikomu problemów. Jedynymi przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają uprawianie tego sportu, są choroby lub kontuzje kończyn, które powodują, że ich aktywowanie staje się uciążliwe. Przeszkodzić nam w tym może nawet błahe zwichnięcie kostki czy nadgarstka. Jednak w każdym innym przypadku nic nie powinno stać nam na przeszkodzie. Nordic walking często stosowany jest jako rodzaj rehabilitacji dla osób po urazach kończyn lub osób z ich schorzeniami. Jeśli jesteśmy w stanie poruszać kończynami, pozostaje tylko chwytać kijki w ręce i wyruszać! 

Jakie korzyści przynosi regularny trening nordic walking?

Regularne uprawianie omawianego sportu przynosi bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Najważniejszymi z nich są usprawnienie układu oddechowego i sercowo- naczyniowego. Dzięki treningom zwiększa się pobór tlenu do płuc. Najczęściej jest to od 20 do nawet 50%. Poza usprawnieniem wymienionych układów nordic walking poprawia również sprawność stawów oraz niezwykle dobrze wpływa na ich odciążenie, przez co polecany jest osobom z nadwagą oraz starszym ze schorzeniami stawów. Uzupełnieniem wszystkiego jest poprawiony rozwój wielu partii mięśniowych takich jak mięśnie nóg, mięśnie tułowia, górne prostowniki, mięśnie barków i ramion. Na treningu zyskuje również kręgosłup, który zwiększa mobilność swojego górnego odcinka, a także jest znacznie mniej narażony na schorzenia.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój - luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów