Zielona energia - czy wytwarzanie prądu w domu się opłaca?

  

Rosnące ceny prądu sprawiają, że wiele osób szuka sposobu, jak maksymalnie obniżyć rachunki. Rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne przetwarzające darmową energię słoneczną w energię elektryczną. Ich montaż wiąże się jednak z kosztami, które rodzą pytanie, czy w ogólnym rozrachunku instalacja PV jest opłacalna. Odpowiedź poznacie w poniższym tekście.


Chociaż podwyżki cen prądu w 2023 r. najmocniej dotykają przedsiębiorców i samorządy, ich skutki odczuwają także indywidualni odbiorcy. Chociażby za sprawą VAT-u, który od 1 stycznia wzrósł z 5 do 23 proc. Nawet obietnica zamrożenia cen dla gospodarstw domowych mieszczących się w limicie 2000 kWh na rok jest marną pociechą, bo limit nie jest wysoki i trzeba pilnować stanu licznika, aby go nie przekroczyć. A jak podkreślają właściciele domów jednorodzinnych, w ich przypadku zmieszczenie się w ustawowej granicy jest ekstremalnie trudne. Dlatego tak wielu z nich decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Wśród korzyści płynących z tego rozwiązania, oprócz oszczędności, trzeba wymienić zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Co jeszcze? I jak z fotowoltaiki wycisnąć jak najwięcej?

Wytwarzanie prądu w domu to dopiero początek


Gdy w życie weszła nowelizacja ustawy z dnia 29 października 2021 r. o odnawialnych źródłach energii, na mocy której net-metering został zastąpiony net-billingiem, prosumenci (wytwórcy i jednocześnie odbiorcy energii elektrycznej) łapali się za głowy. Prosument sprzedaje  bowiem nadwyżkę energii do sieci i dostaje za nią średniomiesięczną cenę rynkową określoną przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), natomiast gdy chce odebrać energię wprowadzoną do sieci, musi zapłacić cenę analogiczną, jak inni konsumenci. Jest w nią wliczona opłata dystrybucyjna, podatek itd. Możliwa jest więc sytuacja, gdy zimą będzie zmuszony odkupić prąd po cenie wyżej, niż ta, którą otrzymał za energię wprowadzoną do sieci latem.

Sposobem na to może być odpowiednio skonstruowana umowa ze Sprzedawcą energii. Wybierając Orange Energia Net-billing 1:1, klient ma pewność, że wróci do niego 100 proc. wartości wprowadzonej do sieci nadwyżki energii. Jest to możliwe dzięki rozliczeniu 1:1 – energia oddana do sieci i pobrana z sieci jest rozliczana po tej samej cenie. Co ważne, wprowadzona do sieci energia może zostać odebrana w dowolnej porze doby, z zachowaniem zasady rozliczenia 1:1.

Wydłużona ważność Magazynu Energii


W słoneczne dni instalacja PV pracuje pełną parą. Produkuje tyle energii, że prosument zwykle nie jest w stanie spożytkować jej na własne potrzeby. Wówczas wprowadza ją do sieci. Odbierze ją w nocy albo zimą. Standardowo na rozliczenie ma 12 miesięcy. Jeśli po tym czasie zgromadzone w depozycie prosumenckim środki nie będą wykorzystane na zakup energii, klient będzie miał szansę odzyskać jedynie 20% ich wartości.

W Orange Energia zasady są bardziej przejrzyste i przyjazne dla klienta, który ma co najmniej 48 miesięcy na wykorzystanie zgromadzonej energii. Co najmniej, ponieważ Magazyn Energii oddanej zachowuje ważność tak długo, jak obowiązuje umowa. Czyli minimum 4 lata oraz w okresie po przedłużeniu umowy ze Sprzedawcą. Kontrakt można bowiem podpisać także na czas nieokreślony.

Jakościowy zestaw fotowoltaiczny = oszczędność


Sprzęt najwyższej jakości od sprawdzonych producentów to kolejny warunek, aby wytwarzanie prądu w domu było opłacalne. Zestawy fotowoltaiczne o wysokiej jakości komponentów zdecydowanie rzadziej ulegają awariom i są wydajniejsze. Nie trzeba często wzywać serwisanta, a instalacja cały czas pracuje, dzięki czemu jej pierwotny koszt szybciej się zwraca. Warto też zdać się na profesjonalnego doradcę, który zadba o dopasowanie instalacji do potrzeb klienta. A także pomoże w wyborze najlepszych komponentów i systemów montażowych od sprawdzonych dostawców. Firm, które oferują takie usługi przybywa obecnie bardzo szybko, ponieważ fotowoltaika stała się niezwykle popularna. Jednak wybór przypadkowej firmy tylko dlatego, że jest najtańsza, może przysporzyć więcej strat, niż korzyści.

Zestawy fotowoltaiczne, które oferuje Orange Energia, pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów i znajdują się w rankingu Bloomberga Tier 1, co potwierdza wysoką jakość komponentów. Dodatkowo, po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, to Orange Energia wystąpi o wymianę licznika na dwukierunkowy do właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Oznacza to mniej formalności po stronie klienta. .

Energia coraz bardziej zielona


Instalacja PV to dobre rozwiązanie nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale też ekologicznym. Energia elektryczna jest produkowana przy wykorzystaniu energii słonecznej. Nie powstają przy okazji gazy cieplarniane ani inne zanieczyszczenia powietrza, jakie wytwarzane są np. przy spalaniu węgla w elektrowniach węglowych.

Dodatkowo rozwój technologii pozwala w coraz większym stopniu ponownie wykorzystywać komponenty użyte do produkcji paneli fotowoltaicznych. Tak dzieje się np. z odzyskiwaniem krzemu. Warto też mieć na uwadze, że żywotność paneli słonecznych wynosi nawet kilkadziesiąt lat.

Dofinansowania do zielonej energii


Instalacja fotowoltaiczna to spory jednorazowy koszt na start. Jak wysoki i zależy od jej wielkości. Jednak z łatwością można go obniżyć korzystając z dofinansowań z programu „Mój Prąd 5.0” oraz możliwości uzyskania ulgi termomodernizacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym. Dofinansowanie do 6 tys. zł w programie „Mój Prąd 5.0” można otrzymać dla instalacji od 2 do 10 kW. Co istotne, z tego samego programu można też otrzymać wsparcie dla pomp ciepła i innych urządzeń towarzyszących. Doradcy z Orange Energia pomogą w skompletowaniu i dostarczeniu dokumentacji.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki znajdziesz na stronie Orange Energia.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów