TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Góry stają się zimą szczególnie malowniczym i urokliwym miejscem. Promienie słońca odbijające się od zaśnieżonych górskich szczytów tworzą niepowtarzalną atmosferę, która zachwyca i zdecydowanie zapada w pamięci. Jednak dojazd w rejony górskie jest w sezonie zimowym szczególnie wymagający – samochód powinien być odpowiednio przygotowany, aby sprostać wszystkim wyzwaniom na drogach. Co warto zrobić przed wyruszeniem na górskie trasy zimą?
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Przed wyjazdem w góry należy zadbać o to, aby na kołach naszego auta znalazły się opony zimowe. Zdecydowanie warto postawić przy tym na model, który prezentuje wysokie możliwości w niezależnych testach ogumienia. Jak przekazują specjaliści SklepOpon.com, lepiej nie zapuszczać się w góry na oponach całorocznych – ich parametry mogą okazać się niewystarczające. To nic, że w mieście dobrze sobie radzą. To nic, że Twój samochód ma napęd 4x4. Jeżeli wybierasz się zimą w góry, to zdecydowanie należy zaopatrzyć się w opony zimowe. Jeśli zimówki są już na Twoich kołach, to przed wyjazdem trzeba przeprowadzić kontrolę ciśnienia – w tym również w kole zapasowym.
Zanim wyruszymy samochodem na zimowe ferie w górach, należy upewnić się, że w bagażniku znajdują się łańcuchy na koła. Zimowe drogi są wyjątkowo podatne na pokrywanie się warstwą lodu, a ponadto są odśnieżane stosunkowo rzadko. Dlatego łańcuchy mogą okazać się wybawieniem w sytuacji, gdy nasze auto utknie. Ponadto na niektórych odcinkach użycie łańcuchów może być wymagane przepisami – w Polsce informuje o tym znak C-18, czyli nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych. Przed wyjazdem warto także przećwiczyć zakładanie i ściąganie łańcuchów oraz jazdę na nich, aby być w pełni przygotowanym na ich ewentualne użycie.
Przed wyjazdem warto także upewnić się, że filtr kabinowy w samochodzie jest w dobrej kondycji. Oczywiście największy wycisk dostaje on w mieście, gdzie powietrze jest pełne spalin. Jednak jeżeli nasz filtr kabinowy jest zużyty, to przyczyni się do zaparowywania szyb. W efekcie może znacząco utrudniać widoczność na szlaku, co zdecydowanie przełoży się na bezpieczeństwo jazdy.
W niskich temperaturach akumulator samochodowy wyjątkowo szybko ulega rozładowaniu. Z tego powodu należy przed wyjazdem w zimne górskie rejony przeprowadzić kontrolę stanu baterii. Sprawny akumulator powinien utrzymywać napięcie około 12,4-12,6V. Jeżeli wynosi ono nieco poniżej 12V, trzeba koniecznie naładować go prostownikiem. W przypadku, gdy miernik wskaże sporo poniżej 12V, rozsądnym krokiem może być wymiana akumulatora.
W górach zdarzają się odcinki dróg, gdzie stacje benzynowe są wyjątkową rzadkością. Dlatego, zanim wyruszymy na trasę, należy zatankować auto do pełna. Warto również uzupełniać paliwo możliwie często – szczególnie gdy będziemy już w pobliżu górskich rejonów.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Podczas górskiej wycieczki może przytrafić się wiele nieoczekiwanych sytuacji. Dlatego należy zaopatrzyć bagażnik auta w kilka przedmiotów, które mogą pomóc nam wyjść z opresji. Oprócz obowiązkowego wyposażenia, jak m.in. trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, warto zabrać ze sobą kilka innych rzeczy. Należy tu wymienić przede wszystkim:
Najprawdopodobniej większość z tych przedmiotów nie będzie nam potrzebna – i oby tak było, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Dodatkowo należy też sprawdzić poziom oleju oraz pozostałych płynów w samochodzie, a także stan wycieraczek i oświetlenia w aucie. Świadomość tego, że jesteśmy odpowiednio przygotowani, wpłynie na pewność siebie kierowcy, a to zdecydowanie przełoży się na bezpieczeństwo zimowego wyjazdu w góry.
Waszych ulubionych kamer