Zastanawiasz się czemu ma służyć zmiana czasu? A może nie wiesz, czy ta tradycja jest kultywowana na całym świecie? Tymczasem dokładnie 28.03 następuje przestawienie zegarków o godzinę do przodu. Co nam daje taka zmiana?
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Na zmianę czasu oczekujemy z niecierpliwością przede wszystkim wiosną, gdy dzięki niej dzień wydłuża nam się o godzinę. Na zewnątrz jest dużo jaśniej, a co za tym idzie, zostaje nam dostarczona naprawdę spora dawka energii. Skąd się wzięła taka tradycja i czy na pewno będzie kultywowana?
Czemu służy zmiana czasu?
Choć nie każdy o tym pamięta to dokładnie 28 marca następuje zmiana czasu z zimowego na letni. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że wskazówki zegarków przesuniemy z godziny 2, na 3. Krócej śpimy właśnie tej jednej nocy, ale wszystko po to, by już następnego dnia doświadczyć dłuższego dnia. Zmiana czasu ma także służyć oszczędności energii elektrycznej. Gdy na zewnątrz dłużej jest jasno, nie trzeba rozpalać wszystkich lamp, by ciągle móc wykonać wszystkie obowiązki. W kolejnych miesiącach dokonujemy ponownej zmiany czasu-tym razem na zimowy i wtenczas śpimy godzinę dłużej.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Zmianę czasu powtarzano na całym świecie od wieków. Można spotkać tę tradycję w różnych kulturach i w różnych przedziałach czasowych. Nie zawsze było to bowiem równe 60 minut. Aktualnie ma ona umożliwiać dostosowanie pór roku do określonego zapotrzebowania na światło dzienne. Zimą dni mogą być krótsze, zaś latem zwraca się uwagę na to, by jak najdłużej cieszyć się pięknym słońcem.
Czy zmiana czasu jest na całym świecie?
Aktualną tradycję zmiany czasu, dopasowaną do pory roku i możliwości elektrycznych gospodarstw domowych zmodyfikował i zaproponował William Willet, który w swojej broszurze z 1907 roku „The Waste of Daylight” uznał, iż przestawienie zegarków o 80 min do przodu w okresie letnim pozwoliłoby zaoszczędzić Brytyjczykom 2,5 miliona funtów rocznie.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Później tradycja ta faktycznie została wprowadzona w życie, a od 30 kwietnia 1916 roku na terenie Niemiec i Austro-Węgier przestawiono wskazówki o godzinę do przodu. Ten system z czasem został przyjęty także przez kolejne kraje.
Kiedy przestawiamy czas?
Zimą i latem. Przede wszystkim po to, by wpasować się w aurę panującą za oknem. 28 marca wydłużamy sobie widoczność dnia o godzinę. 31 października dopasowujemy się natomiast do zimowej aury i cofamy zegarki do tyłu o równe 60 minut.
Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?
To prawda, że od kilku lat toczą się poważne dyskusje na temat tego, czy zmiana czasu faktycznie jest konieczna. Kolejne organizacje starają się dowieźć, że nie służy ona tak jak powinna oszczędnościom związanym z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Komisja Transportu i Turystyki Unii Europejskiej zajmująca się tą sprawą udostępniła nawet w 2018 roku ankietę, w której chętni wyrażali własne zdanie na temat zmiany czasu. W rezultacie aż 5 milionów z oddanych głosów wyraźnie zaznaczyło swoje niezadowolenie z kultywowanej tradycji. Dyskusja na ten temat wciąż trwa i najprawdopodobniej na rozstrzygnięcie tej sprawy będziemy musieli jeszcze poczekać.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021
Zmiany dokonujemy dokładnie w nocy z 30 na 31 października 2021 roku. Pośpimy wówczas nieco dłużej. Zegarki przestawiamy z godziny 3 w nocy na 2, oczywiście tylko wówczas, gdy faktycznie jest to konieczne, bowiem większość modeli przestawia się automatycznie.