JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SEZONU NARCIARSKIEGO?

  

Marzy Ci się zimowy wypoczynek? Na przerwę świąteczną czekasz od wakacji?

Sprawdzasz prognozy pogody by jak najszybciej móc poszusować na nartach, a czy pamiętasz o odpowiednim przygotowaniu fizycznym?

Co zrobić aby upragniony urlop nie zamienił się w koszmar i aby kolejki do wyciągu nie zamienić na kolejkę do chirurga.

Aby w pełni móc korzystać z uroków sportów zimowych niezbędny jest odpowiedni trening kondycyjny, który powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej najlepiej około trzech miesięcy przed postawieniem nogi na stoku. Niezbędne minimum to trzy tygodnie.


                 (archiwum Webcamera.pl) Warunki na stokach w Polsce dokładnie rok temu. 

 

A więc do dzieła

Jest wiele aktywności, które pomogą w dobrej formie utrzymać mięśnie i zwiększyć wytrzymałość. Polecamy truchty, marszobiegi, które można uprawiać przez cały rok. Jazda na rowerze wzmacnia naszą wytrzymałość - można samemu, można w towarzystwie. Z kolei na basenie żadna pogoda nam niestraszna, pływając wzmacniamy nogi, barki i poprawiamy ogólną kondycję organizmu.

Pamiętaj, że jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem ścięgna się osłabiają, wiązadła ulegają przykurczowi. Ważny jest trening całego ciała, ale szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie brzucha, grzbietu oraz ud. Musimy zwiększyć elastyczność mięśni oraz dynamikę ich działania. Niezwykle istotne jest wzmacnianie stawu kolanowego, podczas jazdy na nartach, snowboardzie przyjmuje ono duże obciążenia.


Właśnie urazy kolan są najczęściej spotykanymi kontuzjami na stokach narciarskich. Bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie ciała więc także równowagę należy trenować. Warto poskakać na jednej nodze czy próbować wykonywać przysiady z uniesioną jedną nogą. Na początku wystarczy około 15 minut dziennie kilka razy w tygodniu, a następnie zwiększamy czas treningu i częstotliwość.  Przykładowe ćwiczenia, które każdy może wykonać w swoim domu to:
Rozgrzewka:
pajacyki – około minuty
przeskoki z nogi na nogę (przód, tył)– około minuty
bieg w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami – około minuty
Trening właściwy:
przysiady – około 30 powtórzeń (staramy się wykonywać wolno)
wykroki/wypady boczne (próbujemy przysiąść na wykrocznej nodze) – około 20 powtórzeń na każdą ze stron.

Na zakończenie treningu pamiętajmy o rozciągnięciu ciała. Jak widać wystarczy chwila czasu by poćwiczyć. Nie szukajcie wymówek pamiętajcie, że chcąc uprawiać dyscypliny zimowe nie możemy zapomnieć o własnej dyscyplinie w trenowaniu.

Trzymamy za Was kciuki i do zobaczenia na stoku :-)


Warunki narciarskie z wybranych ośrodków narciarskich [playlista] 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów