SPRZĘT NARCIARSKI DLA DZIECKA - kupić czy wypożyczyć?

  

Jeśli zamierzacie zachęcić dzieci do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach, ważne jest odpowiednie przygotowanie malucha. Do każdego należy podejść indywidualnie i starać się pokazać mu, że sporty zimowe to nie tylko fajna zabawa, ale przede wszystkim dbanie o kondycje i zdrowie dziecka.

Niech wyjazd na stok narciarski nie kojarzy się tylko z obowiązkiem nauki, ale także z innymi atrakcjami jak bitwa na śnieżki, budowanie bałwana lub zjazdy na dmuchanych oponach.

Warto naukę rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem dzieci uczą się wtedy lepiej. Szybciej przyswajają nowe umiejętności, wiele czynności wykonują też instynktownie.
Pamiętać należy jednak, że nie każdy z nich złapie, narciarskiego bakcyla mając trzy, cztery lata. Wówczas należy dać dziecku czas i spróbować w kolejnym sezonie.

A jak wygląda nauka, możecie zobaczyć dzięki kamerom zainstalowanym przy wyciągach orczykach czy taśmowych.

Screen z kamery ośrodka narciarskiego Góry Żar woj. małopolskie. Widok na wyciąg talerzykowy.

 


Ujęcie z kamery ośrodka narciarskiego w Kompleksie Beskid Spytkowice woj. małopolskie. Widok na część trasy z wyciągiem taśmowym dla najmłodszych. 

Sprzęt narciarski – co wybrać?

Rodzice często stają przed dylematem czy kupić sprzęt narciarski dla młodych adeptów jazdy na nartach czy jednak skorzystać z usług wypożyczalni.

To dość trudne pytanie a decyzja zależy od wielu czynników: od intensywności wyjazdów, zasobności portfela, rodzaju transportu na stok czy indywidualnych preferencji.

O ile w przypadku dorosłych fanów sportów zimowych wady i zalety wypożyczania sprzętu się równoważą o tyle w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportu, według nas zalet jest więcej.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla dziecka 

Po pierwsze wypożyczenie sprzętu – jest tańsze. Jeżeli w sezonie odwiedzamy stację narciarską przez kilka weekendów lub jeśli zapisaliśmy dziecko na 2 tygodniowy kurs, to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja.

Po drugie wygoda – wyprawa z małym dzieckiem lub dwójką w zimie to już spore wyzwanie logistyczne, nieoceniona jest wtedy możliwość skorzystania ze sprzętu dostępnego na miejscu, a nie transportowanie go samochodem.

Po trzecie, możliwość wyboru – obecnie większość ośrodków narciarskich posiada w swojej ofercie profesjonalną wypożyczalnie sprzętu z wykwalifikowanym doradcą, gdzie każdy narciarz może wybierać spośród najnowszych modeli, wzorów czy kolorów sprzętu narciarskiego.

Najistotniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla małego dziecka jest bezpieczeństwo na stoku.


Na co zwrócić uwagę?

Dobierz odpowiednią długość nart do wzrostu dziecka. Pierwsze narty dla 3, 4 - latka powinny być jak najkrótsze o 30 - 25 cm mniejsze niż wzrost dziecka. W kolejnych latach długość nart nie powinna przekraczać od 10 - 5 cm od wzrostu dziecka, które na stoku czuje się już pewniej.

Postaw na taką konstrukcję sprzętu, aby narty umożliwiały doskonalenie techniki i kontrolę nad trasą.

Najważniejszą cechą przy wyborze nart prócz wygody i bezpieczeństwa są wiązania. Tu dla dzieci, jak i dla dorosłych, wiązania powinny być dobierane według wagi narciarza. I tak dla małych dzieci odpowiednie wypięcia w skali DIN to 0,5 - 2,5. Dzieci starsze do 50 kg od 0,7 do 4,5 DIN. Skala wypięcia to inaczej wyznacznik przy jakiej sile w razie wypadku, narty odczepią się od butów narciarza, skala ta wyznacza jego wagę. 

Kijki to kolejny jakże ważny element w zestawie małego narciarza. Niezwykle pomocne przy stawianiu pierwszych kroków na śniegu, gdzie nieraz pomagają utrzymać równowagę czy dystans w kolejce do wyciągu. Najprostszą metodą na właściwy dobór długości kijków jest uchwycenie kijków tak, aby ramię zginało się w łokciu pod kątem prostym. 


Ujęcie z kamery na wyciąg talerzykowy w stacji narciarskiej Ząb Potoczki woj. małopolskie.

Oprócz nart należy wyposażyć dziecko w kask oraz gogle, często sprzedawane w komplecie. W tym przypadku polecamy dokonać zakupu, ale to oczywiście osobista decyzja. Zwróćmy uwagę aby kask był dobrze dopasowany i odpowiednio chronił głowę jeśli mamy wątpliwości to zawsze można zasięgnąć wiedzy eksperta i doradcy sklepowego.

Nie zapominajmy o rękawiczkach wyposażonych w odpowiednią membranę chroniącą dłonie od wiatru i mrozu ze specjalnymi zaczepami, które można z łatwością przyczepić do kurtki dziecka.

Jeśli już wiesz czego potrzebuje Twoje dziecko a ty wiesz jaki sprzęt wybrać. To nie pozostaje nic innego jak sprawdzić warunki na stoku i w drogę. Dziś przy każdym większym kompleksie narciarskim w Polsce, znajdziesz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. 

Kolor i wzór? Jest ich tyle, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie ale ten wybór pozostawmy już dziecku, przecież to właśnie dla niego wyjazd na narty ma być frajdą i wspaniałą zabawą.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów