Zakopane - najwyżej położone miasto w Polsce 

  

Zakopane – to zlokalizowane na wysokości 750 - 1126 m n.p.m. miasto u podnóża Tatr, potocznie zwane zimową stolicą PolskiPierwotna osada pasterska prężnie rozwijała się pod koniec dziewiętnastego wieku. Tytus Chałubiński zaczął rozsławiać to miasto, zwracając uwagę na jego środowisko naturalne, położenie geograficzne oraz doskonałe warunki klimatyczne. W roku 1886 miasto oficjalnie zostało uznane za uzdrowisko. 

Widok na Zakopane z kamery na Gubałówce

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl


W tym okresie zaczęli do Zakopanego przyjeżdżać lub osiedlać się w nim ludzie kultury, którzy szukali tu „miejsca na ziemi”, inspiracji, regeneracji zdrowia. Wymienić wśród nich należy koniecznie Stanisława Witkiewicza, który po kilku latach odwiedzania postanowił zostać pod Tatrami na stałe. Mocno zaangażował się w życie kulturalne – jest autorem tzw. zakopiańskiego stylu w zdobnictwie i budownictwie. Budynki, które zostały stworzone z projektu Witkiewicza to np. Willa Koliba, Willa Oksza czy Dom pod Jedlami.

Zasłużonym dla miasta i pierwszym jego honorowym obywatelem był Tytus Chałubiński. Jako botanik zajmował się, badaniem przyrody szczególną uwagę poświęcając, mchom tatrzańskim. Materiały do badań zbierał podczas pionierskich wypraw w Tatry, podczas których towarzyszyli mu ks. Stolarczyk, Walery Eljasz-Radzikowski czy Helena Modrzejewska. Chałubiński miał także swój udział w powstaniu Towarzystwa Tatrzańskiego a dziś jego imieniem nazwane jest Muzeum Tatrzańskie przy ulicy Krupówki 10.

Zakopane często odwiedzali także Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski. Po dziś dzień zjeżdżają tu ludzie kultury i sztuki. W połowie drogi między Krupówkami a Wielką Krokwią usytuowana jest Astoria Willa Literatów i to właśnie w niej przebywała na wypoczynku Wisława Szymborska kiedy otrzymała wiadomość, że została laureatką nagrody Nobla. 

Zaprzęgi konne, fiakrzy, górale i turyści na Krupówkach Dolnych

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl Kamery Zakopane 

Najbardziej znaną ulicą w stolicy Tatr są oczywiście Krupówki, które można oglądać nawet nie będą w górach dzięki kamerze live transmitującej obraz z głównego deptaka Zakopanego. 

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl - Krupówki zimową porą

 

W pobliżu Krupówek swoją siedzibę ma Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. W miejscu tym w dziale przyrodniczym zobaczymy około 71 tysięcy okazów botanicznych i zoologicznych. W muzeum jest również dział etnograficzny, dział sztuki oraz biblioteka. Nieopodal Krupówek znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, na którym pochowany jest Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński.  

Krupówki i dolną stację kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Zakopanego i skorzystania z walorów zarówno tych przyrodniczych jak i licznych atrakcji znajdujących się bezpośrednio przy Krupówkach i ich najbliższej okolicy.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów