5 rzeczy, których nie wiesz o Kołobrzegu.

  

Kołobrzeg to jedno z najchętniej odwiedzanych kurortów nad polskim wybrzeżem. Miasto słynące z pięknej piaszczystej plaży i uzdrowiskowego klimatu, ale czy tylko? Obrotowa kawiarnia, jaja dinozaurów, wyrzutnia rakiet – tak, to też znajdziecie w Kołobrzegu.

5 rzeczy, których nie wiesz o Kołobrzegu.zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl


1. Obrotowa kawiarnia w Kołobrzegu

 Na najwyższym piętrze kołobrzeskiego hotelu Arka Medical znajduje się obrotowa kawiarnia ze szklanymi ścianami. Jest to jedyny taki obiekt nad polskim morzem. W kawiarni Eleven Club na jedenastym piętrze czyli na wysokości ponad trzydziestu metrów, nie tylko napijemy się kawy, zjemy ciasto ale także doświadczymy czegoś wyjątkowego. Siadając przy wybranym stoliku, nie ruszając się z miejsca możemy cieszyć się niezwykłym, panoramicznym widokiem. Zobaczymy zarówno morze jak i większą część miasta. Wszystko to możliwe jest dzięki specjalnej obrotowej podłodze. Cała podłoga obraca się bardzo powoli zapewniając komfort przebywającym w kawiarni gościom. Za sprawą przeszklonego tarasu można podziwiać piękną okolicę. Warto odwiedzić to miejsce.

2. Kołobrzeg z największą muszlą w kraju

 Sto czterdzieści trzy kilogramy. Tyle waży największa muszla znajdująca się w Polsce. Tego giganta o długości około 1,5 metra można zobaczyć w Muzeum Minerałów, które ma swoją siedzibę w podziemiach latarni morskiej w Kołobrzegu. Muszla należała do największego gatunku małża Przydaczni Olbrzymiej. Właściciel muzeum musiał dołożyć wielu starań, aby ten wspaniały okaz mógł trafić do Kołobrzegu. Wśród eksponatów geologicznych muzeum znajdziemy minerały z całego świata. Mieniące się tysiącami kolorów minerały krystaliczne z Maroka czy Madagaskaru, polskie krzemienie pasiaste, skamieniałe jaja dinozaura a nawet żelazny, ważący 35 kilogramów meteoryt. Muzeum można zwiedzać przez większą część roku, od 11 do 16, a w miesiącach lipiec-sierpień od 10 do 20. Warto dopisać ten punkt na swojej wakacyjnej mapie.

3. Kopalnia czarnego złota w Kołobrzegu?

 Otóż tak. Co prawda z kopalniami kojarzą się głównie tereny śląska, ale nad morzem także znajdziemy kopalnie. Zatrudnieni są w niej górnicy pracujący na podstawie przepisów prawa górniczego. Obchodzą oni także Barbórkę i choć nie wydobywają węgla, to ich urobek nazywany jest czarnym złotem. Mowa tu o kopalni borowiny. Kołobrzeg może pochwalić jednym z największych złóż w Polsce. Leczniczy torf o właściwościach przeciwzapalnych, pomagających szczególnie na układ kostno-stawowy wydobywa tu kilku górników. Sezon na czarne złoto trwa zazwyczaj od kwietnia do października.

Kadr z kamery na plażę w Kołobrzegu

zdjęcie: Kadr z kamery na plażę w Kołobrzegu 

4. Kołobrzeski skansen morski

 Morski, a na lądzie. Jednym z obiektów należących do Muzeum Oręża Polskiego jest działający od 2013 roku skansen morski. W skansenie tym są np. miny, które mimo wagi prochu (ok. 110 kg) były tak wyważone by utrzymywać się na powierzchni wody jednak odpowiednio zamontowane schodziły niżej. Zobaczymy torpedy parogazowe, karabin maszynowy, armatę morską. Podziwiać można wyrzutnię rakiet, napędy hydrauliczne okrętów, działa morskie. Elementy wyposażenia i uzbrojenia, które udało się ocalić z słynnego kontrtorpedowca „Burza” również się tu znajdują. Ponadto pełnomorski jacht i trałowiec do rozminowywania. Jego zadaniem było podcinanie lin, na których zamontowano miny tak by wypłynęły bez szkód na powierzchnię. W miesiącach letnich skansen czynny jest od 9 do 18 natomiast w okresie od listopada do końca kwietnia jest nieczynny. Wyjątek stanowią grupy zorganizowane, które mogą zwiedzać przez cały rok po wcześniejszej rezerwacji terminu.

5. Sunrise Festiwal w Kołobrzegu

 Kołobrzeg dużej części osób kojarzy się z nieistniejącym już Festiwalem Muzyki Żołnierskiej. Odbywał się on w latach 1967-1989. Występowali na nim tacy artyści jak: Krystyna Giżowska, Anna German, Skaldowie czy Trubadurzy. Festiwal służył rozrywce ale także poprzez wplecenie w niego pochodów i przemarszów był wykorzystywany przez władze do celów propagandowych. Obecnie w Kołobrzegu odbywa się jeden z największych w Europie, kilkudniowy koncert muzyki elektronicznej znany jako Sunrise Festiwal.


 Co roku w ostatnim tygodniu lipca do Kołobrzegu zjeżdżają największe gwiazdy światowych scen muzycznych. Historia koncertów muzyki klubowej w tym mieście sięga 2003 roku. Impreza tak mocno zyskała na popularności, że od 2019 roku odbywa się na terenach lotniska na Podczelu. Ogromny teren pozwala na zbudowanie aż 5 dużych scen, na których można posłuchać wszystkich gatunków muzyki elektronicznej. Wyjątkowe nagłośnienie, spektakularna scenografia, pokazy pirotechniczne, laserowe oraz niezwykli artyści sprawiają, że do Kołobrzegu zjeżdżają tysiące fanów tego rodzaju muzyki. Na Sunrise Festiwal grają takie gwiazdy jak: DAVID GUETTA, DUBFIRE, ZATOX, PAUL VAN DYK, FATBOY SLIM, ERIC PRYDZ. Fani festiwali muzycznych koniecznie powinni w lipcu odwiedzić Kołobrzeg.


Artykuł powstał przy współpracy z Kawiarnia Mikado Kołobrzeg, która znajduje się bezpośrednio przy morzu. Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.053167 ms