6 ciekawostek o Drawieńskim Parku Narodowym

  

Drawieński Park Narodowy powstał w 1990 roku. Zlokalizowany jest na obszarze 3 województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Jego powierzchnia wynosi 11 531,95 ha, z czego ponad 1391,62 ha podlega ścisłej ochronie. Swoim kształtem przypomina on literę V. W jego skład wchodzą doliny dwóch rzek – Drawy i jej dopływ Płociczna. 


zdjęcie: schutterstock.com

 

Ponadto przepływają przez ten obszar mniejsze rzeki: Slopica, Korytnica, Runica, Cieszyna, Moczel i Sucha. Na terenie Parku znajduje się ponad 20 jezior. Największym z nich jest Ostrowiec, najgłębszym Dubie, najczystszym Pecnik Duży, a najciekawszym przyrodniczo – jezioro Czarne. 

Ponad 80% powierzchni stanowią lasy. Przeważają bory sosnowe, będące pozostałością po prowadzonej niegdyś gospodarce leśnej. Na terenie parku wytyczono ponad 100 kilometrów szlaków pieszych, którymi mogą poruszać się również rowerzyści. 

Jakie atrakcje czekają na turystów w Drawieńskim Parku Narodowym? Co warto wiedzieć o samym Parku?


1. Ścieżka geologiczna

To szlak tematyczny związany z elementami przyrody nieożywionej, z którymi nieodłącznie wiąże się krajobraz Parku. Wiedzie częściowo wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Drawnik”, gdzie umieszczono dodatkowo tablice informujące o geologii i rozwoju rzeźby terenu regionu. Na trasie można nie tylko podziwiać ciekawe formacje skalne, ale również dowiedzieć się, jaki jest skład skał znajdujących się na terenie parku i skąd one się tam wzięły.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu parku jest kanion Drawy, który wyrzeźbił lodowiec. Wśród innych pozostałości lodowca znajduje się także imponujący Wydrzy Głaz, który jest jednym z największych tego typu skalnych bloków w Polsce. Teren parku to także jedna z wielu naturalnych galerii rzeźby pozostawionej przez lodowiec kontynentalny, wśród których warto wymienić polodowcowe rynny z pięknymi jeziorami oraz wzniesienia morenowe


2. Ścieżki dydaktyczne

Na terenie Parku wyznaczono 5 ścieżek, różniących się długością i walorami przyrodniczymi. Łączy je jedno – oznaczone są białym kwadratem z zieloną choinką

Ścieżka dydaktyczna „Drawnik” 

O długości 3,8 km., rozpoczynająca się przy wiacie edukacyjnej „Drawnik” i wiodąca wzdłuż Drawy po jej obu brzegach. 

Ścieżka dydaktyczna „Barni”

Jej długość wynosi ok. 7 km, wiedzie od wsi Barnimie wzdłuż doliny Drawy i dawnego traktu handlowego, tzw. Drogi Solnej, do wsi Zatom.

Ścieżka dydaktyczna „Międzybór” 

Ma charakter pętli o łącznej długości około 6 km i zaczyna się (oraz kończy) przy leśniczówce „Międzybór”, położonej przy drodze z Drawna do Zatomia. Ścieżka prowadzi wzdłuż wysokich brzegów Drawy mijając po drodze m.in. cenne uroczyska przyrodnicze, m.in. tzw. tragankowe urwisko.

Ścieżka dydaktyczna „Głusko” 

Położona w południowych krańcach DPN poprowadzona jest pętlą w okolicach wsi Głusko oraz zabytkowej elektrowni wodnej „Kamienna”, Ponad pięciokilometrowa trasa wiedzie do miejsc związanych z dawną działalnością leśnych hut szkła. 

Ścieżka dydaktyczna „Jezioro Ostrowieckie”

O długości 6,5 km poprowadzona jest malowniczo wzdłuż brzegów największego parkowego jeziora – Ostrowieckiego. Swoją trasą obejmuje m.in. unikatowy w skali tej części kraju ponor (naturalny odpływ wód do wnętrza ziemi), zabytkowe zabudowania osady Ostrowite oraz pozostałości dawnej węgorni. 

3. Jezioro Ostrawiec i Jezioro Czarne

Skarbem tego Parku są również jeziora. Największe i najbardziej urozmaicone krajobrazowo jest jezioro Ostrowiec, ale najciekawsze jest jezioro Czarne, które powstało 10 tys. lat temu po wytopieniu się olbrzymiego kawałka lodu odseparowanego od cofającego się lodowca. Jezioro nie ma odpływu, na dodatek położone jest w głębokiej niecce, co powoduje, że wiejące wiatry nigdy nie mieszają wód jeziora do samego dna, a poniżej głębokości 13 metrów jezioro jest praktycznie martwe, żyją tam tylko beztlenowe bakterie. Stąd ciemny kolor wody i wysoka, 7-metrowa jej przejrzystość. W Parku jest 20 jezior o różnym charakterze: dystroficznym, eutroficznym i mezotroficznym.

4. Wyjątkowa roślinność

Drawieński Park Narodowy to miejsce, gdzie występuje wiele gatunków roślin chronionych, które stanowią wartość przyrodniczą parku i są objęte ochroną prawną. W tym parku rośliny są pod ochroną, ponieważ są to gatunki rzadkie, unikatowe i zagrożone wyginięciem, a ich ochrona jest niezbędna do zachowania różnorodności biologicznej i ekologicznej parku.

Ochrona tych roślin jest bardzo ważna, ponieważ ich utrata lub zniszczenie mogłoby wpłynąć negatywnie na ekosystem parku i zagrozić zachowaniu bioróżnorodności. Dlatego też, w Drawieńskim Parku Narodowym prowadzone są działania zmierzające do ochrony tych gatunków, takie jak na przykład monitorowanie ich stanu populacji oraz edukacja turystów i mieszkańców regionu w zakresie ochrony przyrody. 

Wśród roślin chronionych znajdują się między innymi storczyki, widłaki, rosiczki, żurawina drobnolistkowa, chamedafne północna, turzyca bagienna, wawrzynek wilczełyko, grążel żółty, lilia złotogłów, kłoć wiechowata, grzybień biały oraz jarząb brekinia

5. Idealne miejsce na kajaki

Spływy kajakowe Drawą od wielu lat cieszą się wielką popularnością zarówno wśród naszych rodzimych jak i zagranicznych kajakarzy. Jest to jedna z najpiękniejszych nizinnych rzek. Zachwyca swoją dzikością, zmiennymi krajobrazami i bardzo urozmaiconą linią brzegową. Ponadto zadziwia wręcz czystością wody i bardzo bogatą fauną i florą.

Swoją popularność zawdzięcza także bardzo dużą ilością meandrów. właśnie tym sprawia, że na Drawie nie idzie się nudzić i stale coś się dzieje. Za każdym zakrętem przed płynącymi ukazują się nowe krajobrazy. 


zdjęcie: schutterstock.com

Dzisiaj Drawa kojarzy się głównie właśnie z walorami przyrodniczymi, ale jeszcze wcale do nie tak dawno była wykorzystywana jako szlak żeglugowy. Ostatni spływ drewna Drawą miał miejsce pod koniec lat 70. Historia spławiania Drawą drewna wycinanego w Puszczy Drawskiej sięga XVIII w. Jeszcze głębiej sięgają dzieje wykorzystywania Drawy do transportu innych towarów m.in. miodu.

6. Symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego jest wydra

Wizerunek wydry widnieje w logo Parku.Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów