Atrakcje Mazowsza — 5 propozycji na jesienną wycieczkę w okolicach Warszawy

  

Przed Nami piękna pora roku jaką jest jesień. Czas ten sprzyja krótkim, jednodniowym wycieczkom za miasto. Chociaż jak śpiewano „Warszawa da się lubić” to jednak równie piękne widoki możemy znaleźć w niedalekiej odległości od stolicy. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym opisujemy 5 miejsc, które warto odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki zorganizowanej. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

źródło: adobestock

Skansen w Sierpcu namiastką wiejskiego życia

To wyjątkowe miejsce założone w 1971 roku. Na ponad 60 hektarach powierzchni możemy podziwiać charakterystyczne zabudowania dla polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Decydując się na wycieczkę zorganizowaną mamy możliwość wziąć udział w wydarzeniach, dzięki którym jeszcze bardziej będziemy w stanie poczuć klimat tamtego miejsca. Poza zwiedzaniem z przewodnikiem możemy wziąć udział w przejażdżce wozem, lekcjach rękodzieła, poznać historię przy pomocy prezentacji multimedialnych, zwiedzić wystawy a także aktywnie uczestniczyć w pokazach takich jak produkcja lnu, praca wiejskiego kowala czy wyrób masła. W okresie jesienno-zimowym możliwy jest również przejazd wozem bądź kuligiem, który dodatkowo doda pięknej oprawy naszej wycieczce. Na miejscu znajdziemy również przestrzeń do zorganizowania ogniska, co stanowi szczególną atrakcje dla większych grup turystycznych. W tym miejscu znajdziemy również liczne atrakcje dla młodych turystów jak np. lekcje muzealne czy warsztaty rękodzieła. To doskonałe miejsce do tego by wrócić wspomnieniami do dziecięcych chwil oraz oddać się iście wiejskiej uczcie. Skansen w Sierpcu można odwiedzić samemu lub np. skorzystać z biura organizującego wycieczki jednodniowe z Warszawy, które pozwolą odkryć Ci magię Polski w zupełnie nowym wydaniu.


Pułtusk, czyli Mazowiecka Wenecja

To malownicze miasteczko oddalone o około 70 km od Warszawy. Często nazywany jest Wenecją Mazowsza a to za sprawą tego, że leży nad rzeką Narew, która rozlewa się na szeroki kanał miejski. W Pułtusku znajdziemy wiele mostów i kamienic stojących przy brzegu rzeki, dzięki czemu turyści mogą popływać po niej gondolami, zupełnie jak w Wenecji. To małe miasteczko, które mijamy najczęściej w drodze z Warszawy na Mazury, leży na skraju Puszczy Białej. Do charakterystycznych elementów miasta zaliczymy przede wszystkim najdłuższy brukowany rynek w Europie, który wyłożony jest tzw. „kocimi łbami” a w jego centralnej części znajduje się ratusz miejski, Zamek Biskupi czy Bazylika Kolegiacka, w której znajdziemy zabytkowe renesansowe sklepienie, stanowiące prawdziwą architektoniczną perełkę. Historycy mówią, że to właśnie w Pułtusku Napoleon Bonaparte na przełomie 1806 i 1807 roku odpoczywał po wygranej bitwie z Rosjanami. Warto więc wybrać się na wycieczkę i odwiedzić te historyczne miejsca.


Żelazowa Wola - muzeum Fryderyka Chopina

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszałaby o Fryderyku Chopinie, polskim kompozytorze i pianiście, urodzonym w Żelazowej Woli w 1810 roku. Fascynował on i fascynuje nadal do tego stopnia, że wiele osób chętnie wybiera się w podróż jego śladami. Decydując się na wycieczkę objazdową warto zacząć zwiedzanie od muzeum poświęconego twórczości artysty. Znajdziemy tam nie tylko piękny budynek, ale również przepiękny park. Idąc dalej warto przejechać się do Brochowa, gdzie rodzice kompozytora wzięli ślub, natomiast sam Chopin przyjął sakrament chrztu. Na końcu warto odwiedzić kościół św. Krzyża w Warszawie, w którym znajduje się urna z sercem kompozytora oraz Łazienki Królewskie, gdzie zobaczymy znany pomnik Fryderyka Chopina.


Muzeum w Nieborowie i Arkadii

To jedno z najpiękniejszych miejsc w niedalekiej odległości od Warszawy w którym wśród zieleni możemy podziwiać piękne zabytki architektoniczne. W skład powstałego w 1945 roku Muzeum w Nieborowie i Arkadii wchodzi bowiem Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Na terenie kompleksu w Nieborowie od końca XIX wieku funkcjonuje Manufaktura Majoliki, która zajmuje się produkcją naczyń serwisowych i kafli. Znajdziemy tam również muzeum, w którym możemy podziwiać oryginalne wyposażenie pałacowe wraz z obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dodatkowo szczególnego romantycznego charakteru wycieczce dodaje możliwość spaceru po dwóch pięknych ogrodach w stylu angielskim i francuskim.


Płock - odkryj Wzgórze Tumskie, którym inspirowali się artyści

Płock zaskakuje nas pięknym położeniem na wysokiej skarpie nazywanej Wzgórzem Tumskim, z którego możemy obserwować panoramę miasta od strony Wisły. To zdecydowanie punkt, którym chwali się miasto. To właśnie przez wieki ta perspektywa była uwieczniana pędzlem malarzy i znajdowała swoje miejsce w publicznych poematach. Odwiedzając więc Płock koniecznie zawitajmy na wzgórze a także odwiedzimy Bazylikę Katedralną oraz charakterystyczny dla miasta Stary Rynek.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów