Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

  

Żaden kierowca nie lubi, gdy nagle na desce rozdzielczej zapala się któraś z kontrolek.  Zdenerwowanie może okazać się jeszcze większe, gdy nie do końca wiesz, co dany symbol oznacza. Dzisiaj poznasz najważniejsze kontrolki i dowiesz się, co należy zrobić, gdy się zapalą.

Samochód to skomplikowana maszyna o wielu układach. Nic dziwnego więc, że od czasu do czasu, któryś z nich lub jego elementy ulegają awariom lub uszkodzeniom.

zdjęcie: pixels-photo

Samochód to skomplikowana maszyna o wielu układach. Nic dziwnego więc, że od czasu do czasu, któryś z nich lub jego elementy ulegają awariom lub uszkodzeniom.  W zależności od tego, jaki kolor ma paląca się kontrolka, usterka może być drobna lub oznaczać poważne uszkodzenie pojazdu.

Kolory kontrolek a ich ważność – czy jest to ze sobą związane?

Kontrolki we współczesnych samochodach zostały podzielone na kilka grup, ze względu na ich ważność. Pierwsza grupa to te w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Można je określić mianem informacyjno-ostrzegawczych. Mają one na celu przypominać kierowcy, że auto nie jest całkowicie gotowe do jazdy, ale poruszanie się nim jest bezpieczne. Są to takie kontrolki jak niskie ciśnienie w kołach, czy też dystrybutor. Ta ostatnia informuje o niskim poziomie paliwa.


Drugim rodzajem kontrolek są te podświetlane w kolorze czerwonym. Informują one o pojawieniu się usterki, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo osób podróżujących pojazdem. W kategorii tej mieszczą się takie zdarzenia jak niezapięty pas, zaciągnięty hamulec ręczny w czasie jazdy, ale także niskie ciśnienie oleju czy też awaria układu ABS. Pojawienie się czerwonej kontrolki oznacza, że kierowca powinien jak najszybciej, kiedy jest to tylko bezpieczne, zjechać na pobocze drogi i skontaktować się z pomocą drogową lub udać się do warsztatu samochodowego.


Są jeszcze kontrolki w kolorze zielonym, które pełnią funkcję informacyjną. Najczęściej dotyczą włączonych świateł, czy też systemów bezpieczeństwa jak asystent parkowania, czy też pokonywania wzniesień.

Co oznaczają poszczególne kontrolki? Lista

Lista kontrolek w samochodzie jest bardzo długa, poniżej znajdziesz najczęściej spotykane i te, które często pojawiają się na deskach rozdzielczych. Oto niektóre z nich:

Kontrolki pomarańczowe:

niskie ciśnienie w kołach – jak najszybciej uzupełnij powietrze w oponach,

check engine – ikonka silnika, możliwa awaria wtrysku lub innego elementu jednostki napędowej,

Koło zębate z wykrzyknikiem w środku – awaria skrzyni biegów.


Kontrolki czerwone:

Auto z kluczem – awaria układu elektroniki. Konieczna wizyta w warsztacie,

Pompka z kropelką – zbyt niski stan oleju.  Zatrzymaj pojazd i sprawdź poziom oleju,

Ikonka akumulatora – słaby lub nieładujący się akumulator. Naładuj baterię lub wymień na sprawny egzemplarz,

Termometr nad falami – zbyt wysoka temperatura płynu chłodniczego. Natychmiast uzupełnij płyn chłodniczy,

Trójkąt z wykrzyknikiem w środku – ogólny sygnalizator. Oznacza, że w aucie pojawiła się usterka, której nie da się szybko zdiagnozować. Konieczna jest wizyta w warsztacie lub serwisie.

Których kontrolek nie możesz zlekceważyć?

Nie należy ignorować kontrolki check engine w kolorze pomarańczowym, gdyż oznacza ona awarię wytrysku lub sterowania silnikiem. Jeżeli zapali się kontrolka w kolorze czerwonym, powinieneś zatrzymać pojazd i sprawdzić dany układ. Nawet jeśli alarm okaże się fałszywy, a usterka błaha, to lepiej to sprawdzić niż ryzykować uszkodzenie auta i bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Kontrolki w samochodzie – już wiesz, co oznaczają! 

Wiesz już jakie kontrolki są ważne, a jakie tylko informują o funkcjonowaniu auta. Gdy któraś z nich pojawi się na Twojej desce rozdzielczej, będziesz wiedział, co robić. 

Pamiętaj także, że ważne jest ubezpieczenie auta. Dlatego też zapraszamy Cię do odwiedzenia strony https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu  i sprawdzenia, jakie polisy komunikacyjne dla Ciebie przygotowaliśmy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów