Co założyć na siebie idąc w góry wczesną wiosną?

  

Po długiej i śnieżnej zimie, wielu z nas chciałoby w końcu wyruszyć na łono natury i znów zdobywać szczyty. Jednak, aby wspinaczka była przyjemna warto się na nią odpowiednio ubrać, bo warunki zaraz po roztopach w górach są bardzo zmienne. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i czasami zupełnie inna niż na nizinach. Wczesną wiosną wysoko w górach należy się spodziewać zarówno ciepłych, słonecznych dni jak i niskich temperatur, silnego wiatru, deszczu, a nawet śniegu. Kiedy w mieście słońce przygrzewa i wydaje się, że już jest wiosna, wysoko w górach może zalegać sporo śniegu. Jak zatem przygotować się na wędrówkę wczesną wiosną, co na siebie założyć? Oto kilka wskazówek.


zdjęcie: shutterstock.com


Ubranie się odpowiednio do warunków pogodowych jakie aktualnie występują w górach oraz odpowiednie dobranie odzieży jest bardzo ważne, szczególnie wczesną wiosną. Temperatury w górach mogą być jeszcze niskie, a z biegiem dnia kiedy słońce jest wysoko wzrastają, dlatego kluczowym jest, aby ubrać się warstwowo na cebulkę. Dodatkowo kiedy zamierzamy pokonać dłuższy dystans i planujemy wrócić o zmierzchu, warto zabrać ze sobą ciepłą puchową kurtkę, którą można założyć kiedy temperatura znacznie spadnie.

Warstwa podstawowa - załóż ciepłą i oddychającą koszulkę termoaktywną. Koszulka musi zapewnić odpowiednie odprowadzenie wilgoci z ciała podczas wysiłku. Dlatego najlepiej wybrać odzież termoaktywną, która jest wykonana z szybkoschnących i oddychających materiałów, takich jak poliester, nylon czy ostatnio dostępne koszulki z wełny merynosów. 


zdjęcie: widok z kamery górnej stacji narciarskiej w Jaworzynie Krynickiej - wiosna 2023

Warstwa środkowa - wybierz ciepły sweter lub polar. Druga warstwa odzieży ma za zadanie izolować i utrzymać ciepło. Materiały izolacyjne powinny być lekkie, ale zarazem skutecznie utrzymywać ciepłotę ciała. Ważne, aby polar nie krępował naszych ruchów i był dopasowany do koszulki.

Warstwa zewnętrzna okrycia - wybierz kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną. Załóż spodnie trekkingowe lub leginsy, które nie utrudniają ruchów. Wygodne i solidne buty trekkingowe, które zapewnią  odpowiednią przyczepność do różnego rodzaju nawierzchni oraz ciepłe rękawiczki i czapkę, chroniącą głowę od wiatru.


zdjęcie: widok ze szczytu Śnieżki 1603 m n. p. m. - kwiecień 2023 

Wędrówki po górach wczesną wiosną wiążą się z nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ze sobą odpowiednie ubranie. Dobrej jakości odzież termiczna powinna być lekka, oddychająca, skuteczna w odprowadzaniu wilgoci i co najważniejsze powinna chronić nas od wiatru, deszczu oraz śniegu. W górach niezależnie od czasu jaki wybierzemy na wspinaczkę należy przestrzegać kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. 




Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów