Czerwonym szlakiem na szczyt Lackowej w Beskidzie Niskim.

  

Beskid Niski to pasmo leżące między Bieszczadami, a Beskidem Sądeckim. Ciągnie się od Nowego Sącza aż po Sanok. 

To bardzo specyficzne góry i chyba najmniej cywilizowane. Są jednym z najbardziej dzikich, nietkniętych ludzką działalnością miejsc. Można wędrować całymi dniami, nie spotykając nikogo na szlaku. Najpiękniejsze są tu doliny. Grzbiety szczytów są najczęściej zalesione, stąd trudno o widoki. Natomiast na dole znajdziemy to, co najpiękniejsze w tym rejonie. W dolinach wznoszą się drewniane cerkwie o wnętrzach ozdobionych licznymi ikonami. Z ikon spoglądają na świat ruscy święci. Podobnie jak z kamiennych krzyży i figur. Wyciosane z pozyskiwanego przede wszystkim w okolicach Bartnego - na Kornutach i Maguryczu piaskowca, stoją przy drogach oraz na cmentarzach.

W dolinach wznoszą się drewniane cerkwie o wnętrzach ozdobionych licznymi ikonami. Z ikon spoglądają na świat ruscy święci.

zdjęcie: schotterstock.com/ Stara mała kaplica Chrystusa Frasobliwego


Beskid Niski to przebogata historia o naszych ziemiach, o naszej kulturze. To obszar niegdyś licznie zamieszkiwany przez przedstawicieli kultury łemkowskiej. Większość z nich została wysiedlona po II wojnie światowej. Pozostały po nich liczne drewniane cerkwie i chyże (łemkowskie domy), kamienne krzyże przydrożne i murszejące kapliczki.

Najwyższym szczytem polskiej części tych gór jest Lackowa, zaliczana do Korony Gór Polskich

Jak dojechać?

Najlepszym rozwiązaniem jest dostać się do Krynicy-Zdroju. Stamtąd można busem w kierunku Mochnaczki. Wysiadamy za Tyliczem (najlepiej poprosić kierowcę o to – będzie wiedział, w którym miejscu się zatrzymać). Można też ruszyć z samej Krynicy (szlak zielony), ale w ten sposób wydłużamy trasę o dodatkowe 2 godziny. 

widok z kamery na główny deptak w Krynicy-Zdroju

zdjęcie: widok z kamery na główny deptak w Krynicy-Zdroju 

Zmotoryzowani mogą podjechać do wsi Izby, zatrzymując się na jej końcu, przy stadninie koni. Co prawda, idąc stamtąd nie mamy szlaku, jednak droga na Przełęcz Beskid jest prosta i jedyna. Nie sposób się zgubić. 

Szczyt Lackowa 997 m n. p. m.

To najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą-Zdrój a Wysową, na granicy ze Słowacją. Pierwotnie góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa). Inne nazwy używane to: 

-  Góra Policyjna (wysokość 997),

- Chorągiewka Pułaskiego. W czasie konfederacji barskiej szlachta na czele z Kazimierzem Pułaskim ufortyfikowała i broniła okolice.  Widoczny z daleka, niezalesiony wówczas wierzchołek Lackowej służył do sygnalizacji (stąd nazwa „Chorągiewka Pułaskiego”).

Zachodni stok góry, którym biegnie czerwony szlak turystyczny, jest najbardziej stromym w Beskidzie Niskim i jednym z najbardziej stromych w polskich górach (poza Tatrami) odcinkiem znakowanego szlaku. Nazywany jest „ścianą płaczu”. 

Sam szczyt jest zalesiony, zatem nie uświadczycie żadnych widoków. 

Gdzie zdobyć pieczątkę z Lackowej?

Znajdziecie ją tradycyjnie na szczycie, w klubowej skrzynce. Dodatkowo stempel jest dostępny w:

- Sklepie spożywczo – przemysłowym w Izbach

- Agroturystyce Regiecówka, w Izbach

- Pijalni Wód Mineralnych  w Wysowej Zdrój

- Gospodarstwo Rolne ASTIR stadnina koni w Izbach

- Karczmie Regionalnej “Gościnna Chata” Wysowa-Zdrój 63

- Muzeum Dziejów Tylicza

- Willa Anna – Maria Wysowa-Zdrój 132 

- Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej – Zdroju

- Restauracji „Folkówka” w Tyliczu, Rynek 16A (bardzo ładna “folkowa” pieczątka)

Polecamy dwa szlaki na Lackową górę

Na Lackową prowadzi jeden szlak – czerwony. To fragment trasy prowadzącej wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Biegnie ona równolegle do słynnego Głównego Szlaku Beskidzkiego, choć jest od niego nieco krótsza. W okolicy Lackowej jest wiele dróg, traktów i ścieżek, dzięki którym możliwe są parogodzinne wypady na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Umożliwiają one także zatoczenie pętli dla turystów, którzy chcą zakończyć wędrówkę w miejscu startu. Ponieważ teren ten nie jest parkiem narodowym czy rezerwatem, spokojnie można zejść ze szlaku.

Miejscami startu jednodniowych wędrówek są zazwyczaj miejscowości Izby lub Ropki.

kościół w Świątkowej Małej Beskid Niski

zdjęcie: shutterstock.com/ kościół w Świątkowej Małej Beskid Niski

1. Szlak ze wsi Izby

Długość trasy na sam szczyt do 5 km, co powinno nam zająć około 2 godzin wędrówki. Parkujemy we wsi i stamtąd idziemy do końca drogi asfaltowej. Potem leśnym duktem na Przełęcz Beskid (644 m). W tym miejscu zaczyna się szlak czerwony.

Większość trasy nie jest zbyt wymagająca, idzie się całkiem przyjemnie, aż do momentu, gdy podchodzimy pod „ścianę płaczu”. To podobno najbardziej stromy – poza Tatrami – dłuższy odcinek znakowanego szlaku. Jest ciężko, ale i tak gorsze jest schodzenie, zwłaszcza po intensywnych opadach czy zimą.

Warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe i dobre buty. Pomogą nam też rosnące korzenie, czy drzewa – warto się ich trzymać. To ok 15 min. powolnej wędrówki pod kątem ok 30 stopni nachylenia. To najgorszy etap wędrówki. Później już bez większych problemów dotrzemy na Lackową. 

2. Szlak ze wsi Ropki

Tu mamy dłuższą trasę. Na Lackową mamy niespełna 7 km, czyli około 3 godzin marszu. Szlak rozpoczyna się na wysokości ok. 550 m n.p.m. w centrum wsi Ropki, czyli tam, gdzie spotykają się dwie gruntowe drogi (na skrzyżowaniu ze szlakiem czerwonym i niebieskim). Mijamy strumyk, ostatni dom i dalej ścieżka prowadzi do lasu.

Na wysokości około 820 m n.p.m. szlak żółty odbiega w lewo w kierunku szczytów Biała Skała oraz Ostry Wierch. Gdy dochodzimy do Przełęczy Prehyba. Tu mamy dwie opcje trasy. Jedną z nich jest droga w kierunku Izb, na Przełęcz Beskid i słynną „ścianę płaczu".

Drugą opcja jest natomiast marsz na drugi szczyt w polskim Beskidzie Niskim, czyli Ostry Wierch (938 m). Stamtąd czerwonym schodzimy do Przełęczy Pułaskiego, by w ostatnim etapie wspiąć się na Lackową. 

To trasa o wiele bardziej wymagająca niż z Izb, jednak dająca więcej satysfakcji i widoków. 

A zatem w drogę...


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów