Czerwonym szlakiem na szczyt Lackowej w Beskidzie Niskim.

  

Beskid Niski to pasmo leżące między Bieszczadami, a Beskidem Sądeckim. Ciągnie się od Nowego Sącza aż po Sanok. 

To bardzo specyficzne góry i chyba najmniej cywilizowane. Są jednym z najbardziej dzikich, nietkniętych ludzką działalnością miejsc. Można wędrować całymi dniami, nie spotykając nikogo na szlaku. Najpiękniejsze są tu doliny. Grzbiety szczytów są najczęściej zalesione, stąd trudno o widoki. Natomiast na dole znajdziemy to, co najpiękniejsze w tym rejonie. W dolinach wznoszą się drewniane cerkwie o wnętrzach ozdobionych licznymi ikonami. Z ikon spoglądają na świat ruscy święci. Podobnie jak z kamiennych krzyży i figur. Wyciosane z pozyskiwanego przede wszystkim w okolicach Bartnego - na Kornutach i Maguryczu piaskowca, stoją przy drogach oraz na cmentarzach.

W dolinach wznoszą się drewniane cerkwie o wnętrzach ozdobionych licznymi ikonami. Z ikon spoglądają na świat ruscy święci.

zdjęcie: schotterstock.com/ Stara mała kaplica Chrystusa Frasobliwego


Beskid Niski to przebogata historia o naszych ziemiach, o naszej kulturze. To obszar niegdyś licznie zamieszkiwany przez przedstawicieli kultury łemkowskiej. Większość z nich została wysiedlona po II wojnie światowej. Pozostały po nich liczne drewniane cerkwie i chyże (łemkowskie domy), kamienne krzyże przydrożne i murszejące kapliczki.

Najwyższym szczytem polskiej części tych gór jest Lackowa, zaliczana do Korony Gór Polskich

Jak dojechać?

Najlepszym rozwiązaniem jest dostać się do Krynicy-Zdroju. Stamtąd można busem w kierunku Mochnaczki. Wysiadamy za Tyliczem (najlepiej poprosić kierowcę o to – będzie wiedział, w którym miejscu się zatrzymać). Można też ruszyć z samej Krynicy (szlak zielony), ale w ten sposób wydłużamy trasę o dodatkowe 2 godziny. 

widok z kamery na główny deptak w Krynicy-Zdroju

zdjęcie: widok z kamery na główny deptak w Krynicy-Zdroju 

Zmotoryzowani mogą podjechać do wsi Izby, zatrzymując się na jej końcu, przy stadninie koni. Co prawda, idąc stamtąd nie mamy szlaku, jednak droga na Przełęcz Beskid jest prosta i jedyna. Nie sposób się zgubić. 

Szczyt Lackowa 997 m n. p. m.

To najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą-Zdrój a Wysową, na granicy ze Słowacją. Pierwotnie góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa). Inne nazwy używane to: 

-  Góra Policyjna (wysokość 997),

- Chorągiewka Pułaskiego. W czasie konfederacji barskiej szlachta na czele z Kazimierzem Pułaskim ufortyfikowała i broniła okolice.  Widoczny z daleka, niezalesiony wówczas wierzchołek Lackowej służył do sygnalizacji (stąd nazwa „Chorągiewka Pułaskiego”).

Zachodni stok góry, którym biegnie czerwony szlak turystyczny, jest najbardziej stromym w Beskidzie Niskim i jednym z najbardziej stromych w polskich górach (poza Tatrami) odcinkiem znakowanego szlaku. Nazywany jest „ścianą płaczu”. 

Sam szczyt jest zalesiony, zatem nie uświadczycie żadnych widoków. 

Gdzie zdobyć pieczątkę z Lackowej?

Znajdziecie ją tradycyjnie na szczycie, w klubowej skrzynce. Dodatkowo stempel jest dostępny w:

- Sklepie spożywczo – przemysłowym w Izbach

- Agroturystyce Regiecówka, w Izbach

- Pijalni Wód Mineralnych  w Wysowej Zdrój

- Gospodarstwo Rolne ASTIR stadnina koni w Izbach

- Karczmie Regionalnej “Gościnna Chata” Wysowa-Zdrój 63

- Muzeum Dziejów Tylicza

- Willa Anna – Maria Wysowa-Zdrój 132 

- Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej – Zdroju

- Restauracji „Folkówka” w Tyliczu, Rynek 16A (bardzo ładna “folkowa” pieczątka)

Polecamy dwa szlaki na Lackową górę

Na Lackową prowadzi jeden szlak – czerwony. To fragment trasy prowadzącej wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Biegnie ona równolegle do słynnego Głównego Szlaku Beskidzkiego, choć jest od niego nieco krótsza. W okolicy Lackowej jest wiele dróg, traktów i ścieżek, dzięki którym możliwe są parogodzinne wypady na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Umożliwiają one także zatoczenie pętli dla turystów, którzy chcą zakończyć wędrówkę w miejscu startu. Ponieważ teren ten nie jest parkiem narodowym czy rezerwatem, spokojnie można zejść ze szlaku.

Miejscami startu jednodniowych wędrówek są zazwyczaj miejscowości Izby lub Ropki.

kościół w Świątkowej Małej Beskid Niski

zdjęcie: shutterstock.com/ kościół w Świątkowej Małej Beskid Niski

1. Szlak ze wsi Izby

Długość trasy na sam szczyt do 5 km, co powinno nam zająć około 2 godzin wędrówki. Parkujemy we wsi i stamtąd idziemy do końca drogi asfaltowej. Potem leśnym duktem na Przełęcz Beskid (644 m). W tym miejscu zaczyna się szlak czerwony.

Większość trasy nie jest zbyt wymagająca, idzie się całkiem przyjemnie, aż do momentu, gdy podchodzimy pod „ścianę płaczu”. To podobno najbardziej stromy – poza Tatrami – dłuższy odcinek znakowanego szlaku. Jest ciężko, ale i tak gorsze jest schodzenie, zwłaszcza po intensywnych opadach czy zimą.

Warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe i dobre buty. Pomogą nam też rosnące korzenie, czy drzewa – warto się ich trzymać. To ok 15 min. powolnej wędrówki pod kątem ok 30 stopni nachylenia. To najgorszy etap wędrówki. Później już bez większych problemów dotrzemy na Lackową. 

2. Szlak ze wsi Ropki

Tu mamy dłuższą trasę. Na Lackową mamy niespełna 7 km, czyli około 3 godzin marszu. Szlak rozpoczyna się na wysokości ok. 550 m n.p.m. w centrum wsi Ropki, czyli tam, gdzie spotykają się dwie gruntowe drogi (na skrzyżowaniu ze szlakiem czerwonym i niebieskim). Mijamy strumyk, ostatni dom i dalej ścieżka prowadzi do lasu.

Na wysokości około 820 m n.p.m. szlak żółty odbiega w lewo w kierunku szczytów Biała Skała oraz Ostry Wierch. Gdy dochodzimy do Przełęczy Prehyba. Tu mamy dwie opcje trasy. Jedną z nich jest droga w kierunku Izb, na Przełęcz Beskid i słynną „ścianę płaczu".

Drugą opcja jest natomiast marsz na drugi szczyt w polskim Beskidzie Niskim, czyli Ostry Wierch (938 m). Stamtąd czerwonym schodzimy do Przełęczy Pułaskiego, by w ostatnim etapie wspiąć się na Lackową. 

To trasa o wiele bardziej wymagająca niż z Izb, jednak dająca więcej satysfakcji i widoków. 

A zatem w drogę...


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów