Na szczycie Polski. Korona Gór Polskich i lista jej majestatycznych szczytów.

  

Strzeliste Tatry i przysadziste Góry Świętokrzyskie, bieszczadzkie połoniny i wapienne skały Pienin, szerokie szlaki corocznie wydeptywane przez tysiące turystów i wąskie, zarośnięte ścieżki – wszystkie te miejsca odwiedzisz, jeśli zdecydujesz się na projekt pod tytułem „Korona Gór Polski”. To wyzwanie dla wytrwałych, w czasie którego można dogłębnie poznać górskie zakątki Polski.

Na szczycie Polski. Korona Gór Polskich i lista jej majestatycznych szczytów.

Widok z kamery na Śnieżce 1603 m n.p.m.


Korona Gór Polski to zbiór 28 szczytów z różnych pasm górskich Polski. Oryginalnie planowano, że będzie to lista wyłącznie najwyższych szczytów każdego pasma. W praktyce jednak, do Korony Gór Polski włączono jedynie najwyższe szczyty z poszczególnych pasm, na które prowadziły znakowane szlaki turystyczne.

Zdobywanie Korony Gór Polskich to jedno z najbardziej ambitnych wyzwań, przed jakimi stają miłośnicy górskich przygód w Polsce. Dla wielu z nich osiągnięcie tego celu jest jednym z najważniejszych w życiu. Każde zdobyte w ramach Korony Gór Polskich wzniesienie wiąże się z niezapomnianymi przeżyciami, spektakularnymi widokami i wrażeniami, które pozostają na długo w pamięci.

Wprowadzenie

Korona polskich gór została ustanowiona w 1997 r. przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego z miesięcznika „Poznaj swój kraj”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie ludzi do poznawania także tych mniej popularnych miejsc w górach, aby odciążyć zatłoczone tatrzańskie i karkonoskie szlaki.

Od 1997 r. korona gór polskich nie zmieniła swojego kształtu. Nadal tworzy ją 28 szczytów. Aby zostać zdobywcą Korony Gór Polski, należy wejść na wszystkie z nich, korzystając jedynie z siły własnych mięśni. Najwyższe szczyty w Polsce z poszczególnych pasm można więc zdobywać:

Jak zdobyć Koronę Gór Polskich?

- pieszo,

- na rowerze,

- na nartach.

Należy jednak pamiętać, że korona gór polskich to także szczyty wymagające większego doświadczenia i umiejętności, jak Babia Góra czy oczywiście Rysy. Zdobycie tych gór, zwłaszcza zimą, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją górską przygodę, zacznij od niższych szczytów i stopniowo, w miarę zdobywania wiedzy i umiejętności, podnoś poprzeczkę.

Lista szczytów Korony Gór Polskich

Oto 28 szczytów Korony Gór Polski, uszeregowanych wg wysokości:

- Tatry – Rysy 2499 m n.p.m.

- Beskid Żywiecki – Babia Góra 1725 m n.p.m.

- Karkonosze – Śnieżka 1603 m n.p.m.

- Masyw Śnieżnika – Śnieżnik 1425 m n.p.m.

- Bieszczady Zachodnie – Tarnica 1346 m n.p.m.

- Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m.

- Beskid Sądecki – Radziejowa 1266 m n.p.m.

- Beskid Śląski – Skrzyczne 1257 m n.p.m.

- Beskid Wyspowy – Mogielica 1171 m n.p.m.

- Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.

- Góry Bialskie – Rudawiec 1112 m n.p.m.

- Góry Orlickie – Orlica 1084 m n.p.m.

- Pieniny – Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m.

- Góry Sowie – Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

- Beskid Niski – Lackowa 997 m n.p.m.

- Góry Złote – Kowadło 989 m n.p.m.

- Góry Bystrzyckie – Jagodna 977 m n.p.m.

- Rudawy Janowickie – Skalnik 945 m n.p.m.

- Góry Kamienne – Waligóra 936 m n.p.m.

- Beskid Mały – Czupel 933 m n.p.m.

- Góry Stołowe – Szczeliniec 919 m n.p.m.

- Beskid Makowski – Lubomir 904 m n.p.m.

- Góry Opawskie – Biskupia Kopa 889 m n.p.m.

- Góry Wałbrzyskie – Chełmiec 851 m n.p.m.

- Góry Bardzkie – Kłodzka Góra 765 m n.p.m.

- Góry Kaczawskie – Skopiec 724 m n.p.m.

- Masyw Ślęży – Ślęża 718 m n.p.m.

- Góry Świętokrzyskie – Łysica 612 m n.p.m.


Jak stać się członkiem klubu Korony Gór Polskich?

Przede wszystkim musimy przystąpić do Klubu na oficjalnej stronie KGP i wypełnić kwestionariusz członkowski. Jedynym warunkiem stawianym przez Klub jest ukończenie 7 roku życia. Opłaty są niewielkie, musimy uiścić jednorazowo wpisowe w wysokości 35 zł, książeczka Korony Gór Polski kosztuje dodatkowe 5 zł oraz 12 zł na koszt wysyłki listem poleconym. Łącznie 52 zł. 

Obecnie możliwy jest jednak zakup specjalnych książeczek KGP dla młodszych dzieci - obejmują one wyłącznie szczyty poniżej 1000 m n.p.m.

Pieczątki ze szczytów. Gdzie ich szukać?

Książeczka, nie może mieć ona pustych stron, ponieważ ich ilość odpowiada ilości szczytów. Aby potwierdzić zdobycie, do książeczki musimy wkleić wydrukowane zdjęcie ze szczytu oraz wbić pieczątkę. Znajdziemy ją w najbliższym schronisku albo w wolnostojącej skrzynce na szczycie. Jeśli jednak takowej nie będzie, może to być pieczątka z najbliższej szczytowi miejscowości. Ponadto Klub wyciąga do nas w tej kwestii pomocną dłoń, ponieważ na oficjalnej stronie znajdziemy informacje, gdzie pieczątek szukać. Potwierdzeniem zdobycia może być także pieczęć i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców, spotkanego na szlaku.

Tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski 

Gdy książeczka jest już gotowa, wystarczy wypełnić wniosek o nadanie godności Zdobywcy, przesłać go na adres mailowy Klubu oraz czekać na weryfikację. Gdy przejdziemy ją pozytywnie, otrzymujemy tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Tytuły są przyznawane na specjalnie organizowanych spotkaniach Loży w całym kraju. Na taką Lożę zabieramy także naszą książeczkę. Oficjalnym potwierdzeniem naszych osiągnięć jest dyplom, odznaka oraz legitymacja Zdobywcy Korony Gór Polski.

Tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski

ujęcie z Kasprowego Wierchu 

Zdobycie 28 szczytów w Polsce to prawdziwe wyzwanie

Korona Gór Polski to wyjątkowe wyzwanie dla miłośników górskich przygód. Składa się ona z 28 najwyższych szczytów z poszczególnych pasm górskich w Polsce, na które w chwili ustalania prowadził znakowany szlak turystyczny. Aby potwierdzić zdobycie każdego szczytu, należy umieścić w książeczce KGP zdjęcie z wierzchołka oraz pieczątkę z okolicy szczytu. Wymagane tempo zdobywania szczytów nie jest ustalone, co sprawia, że program Korony Gór Polski to wyzwanie na całe życie. Dla wielu miłośników gór Korona Gór Polski to jeden z najważniejszych celów w życiu, a zdobycie każdego szczytu wiąże się z niezapomnianymi przeżyciami i wspaniałymi widokami, które na długo pozostaną w pamięci.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.096083 ms