TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Wypoczynek nad wodą to jedna z ulubionych form spędzania czasu w okresie letnim. Niezależnie od tego, czy wybieramy się nad morze, jezioro, czy rzekę, warto pamiętać, że woda, choć przyjemna, niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczny i relaksujący pobyt, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
źródło: shutterstock.com
To, że spożywanie alkoholu na plaży w połączeniu z wysoką temperaturą nie jest bezpieczne, wiemy nie od dziś. Przestrzegamy wszystkich, aby po wypiciu przysłowiowych 'kilku piwek' nie wchodzić do wody pod żadnym pozorem.
Jeśli nie dbasz o porządek wokół siebie na plaży, to nie tylko stwarzasz zagrożenie dla innych wypoczywających, ale dajesz zły przykład swoim dzieciom.
Bezwzględnie stosuj się do poleceń obecnie pełniącego obowiązki na plaży ratownika.
Czerwona flaga, oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Nie ignoruj tego. Jeżeli wchodzisz do wody, oznacza to z twojej strony nieodpowiedzialność.
zdjęcie: Widok na zatłoczoną plażę w Mielnie i czerwoną flagę na stanowisku ratowników.
Uszanuj czyjąś prywatność na plaży i możliwość zrelaksowania się. Nie krzycz, nie graj w piłkę, słuchaj muzyki na słuchawkach lub w wyznaczonej do tego celu strefie, nie biegaj po ręcznikach innych plażowiczów. Przekaż podstawy kultury na plaży swoim dzieciom.
Przebieralnie, gastronomia, wypożyczalnie leżaków to wszystko jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla wypoczywających plażowiczów. Dbaj o sprzęty tak, aby jeszcze długo służyły innym.
Choć ognisko na plaży to oznaka dużego romantyzmu, to ogień na plaży jest poważnym zagrożeniem. Wystarczy silny podmuch wiatru, który przeniesie żar do lasu i pożar gotowy.
Pamiętaj, że morze jest bardzo nieprzewidywalne. Wystarczy większa fala, podmuch wiatru, tracimy wtedy szybko przyczepność w pontonie lub na dmuchanym leżaku, orientacje a wtedy utonąć łatwo.
Pies na plaży szybko się nudzi, ze względu na wysoką temperaturę, może być rozdrażniony i agresywny, co stwarza zagrożenie dla innych wypoczywających plażowiczów. Dlatego pieska najlepiej pozostawić w domu a pospacerować z nim, kiedy plaża będzie pusta.
Udar czy poparzenia słoneczne to najczęstsze wypadki na plaży. Pamiętaj, aby unikać słońca pomiędzy godziną 10 a 14 w południe, kiedy słońce operuje najmocniej. Dbaj o nakrycie głowy całej rodziny, używaj kremów z filtrem, korzystaj z parasoli czy namiotów ochronnych, odpoczywaj w cieniu.
Waszych ulubionych kamer