DEKALOG BEZPIECZNEGO PLAŻOWANIA - Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

  

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? 

DEKALOG BEZPIECZNEGO PLAŻOWANIA - Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

źródło: shutterstock.com


Jakich zasad przestrzegać na plaży? 


1. NIE PIJ 

To, że spożywanie alkoholu na plaży w połączeniu z wysoką temperaturą nie jest bezpieczne, wiemy nie od dziś. Przestrzegamy wszystkich, aby po wypiciu przysłowiowych 'kilku piwek' nie wchodzić do wody pod żadnym pozorem.


2. NIE ŚMIEĆ

Jeśli nie dbasz o porządek wokół siebie na plaży, to nie tylko stwarzasz zagrożenie dla innych wypoczywających, ale dajesz zły przykład swoim dzieciom. 


3. SŁUCHAJ RATOWNIKA 

Bezwzględnie stosuj się do poleceń obecnie pełniącego obowiązki na plaży ratownika.


4. NIE IGNORUJ OZNACZEŃ RATOWNIKÓW

Czerwona flaga, oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Nie ignoruj tego. Jeżeli wchodzisz do wody, oznacza to z twojej strony nieodpowiedzialność.

Widok na zatłoczoną plażę w Mielnie i czerwoną flagę na stanowisku ratowników.

zdjęcie: Widok na zatłoczoną plażę w Mielnie i czerwoną flagę na stanowisku ratowników.


5. NIE WYWOŁUJ KONFLIKTÓW

Uszanuj czyjąś prywatność na plaży i możliwość zrelaksowania się. Nie krzycz, nie graj w piłkę, słuchaj muzyki na słuchawkach lub w wyznaczonej do tego celu strefie, nie biegaj po ręcznikach innych plażowiczów. Przekaż podstawy kultury na plaży swoim dzieciom.

 

6. DBAJ O WYPOSAŻENIE PLAŻY

Przebieralnie, gastronomia, wypożyczalnie leżaków to wszystko jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla wypoczywających plażowiczów. Dbaj o sprzęty tak, aby jeszcze długo służyły innym.


7. NIE ROZPALAJ OGNISKA NA PLAŻY

Choć ognisko na plaży to oznaka dużego romantyzmu, to ogień na plaży jest poważnym zagrożeniem. Wystarczy silny podmuch wiatru, który przeniesie żar do lasu i pożar gotowy. 


8. NIE WYPŁYWAJ PONTONEM NA OTWARTE MORZE

Pamiętaj, że morze jest bardzo nieprzewidywalne. Wystarczy większa fala, podmuch wiatru, tracimy wtedy szybko przyczepność w pontonie lub na dmuchanym leżaku, orientacje a wtedy utonąć łatwo.


9. NIE PRZYPROWADZAJ PSA NA PLAŻĘ

Pies na plaży szybko się nudzi, ze względu na wysoką temperaturę, może być rozdrażniony i agresywny, co stwarza zagrożenie dla innych wypoczywających plażowiczów. Dlatego pieska najlepiej pozostawić w domu a pospacerować z nim, kiedy plaża będzie pusta. 


10. NIE OPALAJ SIĘ W NADMIARZE

Udar czy poparzenia słoneczne to najczęstsze wypadki na plaży. Pamiętaj, aby unikać słońca pomiędzy godziną 10 a 14 w południe, kiedy słońce operuje najmocniej. Dbaj o nakrycie głowy całej rodziny, używaj kremów z filtrem, korzystaj z parasoli czy namiotów ochronnych, odpoczywaj w cieniu.
Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów