Domowe sposoby na regeneracje skóry po opalaniu

  

Lato to czas, kiedy chętniej korzystamy ze słońca, aby złapać piękną, brązową opaleniznę. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do poważnych problemów skórnych. Po opalaniu skóra często jest przesuszona, podrażniona i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby odzyskać zdrowy wygląd. W tym artykule przedstawimy domowe sposoby na regenerację skóry po opalaniu, które pomogą jej wrócić do formy.


zdjęcie: shutterstock.com/ domowe sposoby na poparzenia słoneczne


Wpływ promieni słonecznych na naszą skórę

Promienie słoneczne mają zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla naszej skóry. Do pozytywnych aspektów należą m.in. synteza witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowych kości, oraz poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia. Niestety, nadmierna ekspozycja na słońce wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami:

Poparzenia słoneczne

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz brak odpowiedniej ochrony skóry mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, jakimi są oparzenia słoneczne skóry. 

Zdjęcie z nowej kamery na plażę w Chłapowie i wypoczywających wczasowiczów. Lato 2024r

Zdjęcie z nowej kamery na plażę w Chłapowie i wypoczywających wczasowiczów. Lato 2024r.

Oparzenie I stopnia

Oparzenia słoneczne I stopnia to najczęściej występujący wariant, w którym dochodzi do poparzenia wyłącznie wierzchniej warstwy skóry (naskórka). Pierwszym objawem oparzenia jest zaczerwienienie skóry. Powstały rumień najbardziej widoczny jest po 12.–24. godzinach. Skóra staje się też wyraźnie cieplejsza. Osoby, u których doszło do oparzenia I stopnia, skarżą się na bolesność i uczucie pieczenia skóry.

Objawy te ustępują zwykle w ciągu 72 godzin. Ostatnim etapem powrotu skóry do zdrowia jest złuszczanie się poparzonej warstwy, która może nawet odchodzić płatami.

Oparzenie II stopnia

Oparzenia słoneczne II stopnia są poważniejsze, ponieważ uszkodzenia dotyczą nie tylko naskórka, lecz także skóry właściwej. Charakterystyczną cechą są pojawiające się bąble i pęcherze. Są one bardzo bolesne, a w ich wnętrzu znajduje się płyn surowiczy. Mogą one doprowadzić do częściowej martwicy naskórka. Nadżerki po pęcherzach goją się w ciągu kilku tygodni. 

Oparzenie III stopnia

Najcięższym wariantem jest oparzenie słoneczne III stopnia, w którym poza poparzeniem naskórka i skóry właściwej dochodzi również do uszkodzenia termicznego tkanki podskórnej i nerwów. Jest to bardzo groźne oparzenie i wymaga konsultacji z lekarzem. 



Starzenie się skóry

Promienie UV przyspieszają proces starzenia się skóry, powodując powstawanie zmarszczek, utratę elastyczności i przebarwienia.

Rak skóry

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka.

Odwodnienie skóry

Słońce wysusza skórę, co prowadzi do jej odwodnienia, łuszczenia i podrażnień.

Uszkodzenia komórkowe

Promienie UV mogą uszkadzać komórki skóry, prowadząc do powstawania wolnych rodników, które niszczą komórki i DNA.

Domowe sposoby na regenerację skóry po opalaniu

Oto 10 sprawdzonych, domowych metod, które pomogą w regeneracji skóry po opalaniu:

1. Aloes

Aloes jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na łagodzenie podrażnień i regenerację skóry po opalaniu. Ma właściwości chłodzące, nawilżające i przeciwzapalne. Można użyć żelu aloesowego bezpośrednio z liścia rośliny lub kupić gotowy produkt w aptece. Należy nanieść go na podrażnioną skórę i pozostawić do wchłonięcia.

Nie należy próbować leczyć oparzeń trzeciego i czwartego stopnia lub ciężkich oparzeń słonecznych aloesem w domu. Oparzenia te są uważane za nagły przypadek medyczny i należy je leczyć w szpitalu.

2. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny ma właściwości chłodzące i łagodzące, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania na poparzoną słońcem skórę. Zawarte w nim probiotyki i białka wspierają regenerację i nawilżenie skóry. Jogurt należy nałożyć na skórę, pozostawić na około 15-20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

3. Ogórek

Ogórek jest bogaty w wodę i ma właściwości przeciwzapalne, co pomaga w łagodzeniu podrażnień i nawilżaniu skóry. Można pokroić go w cienkie plasterki i nałożyć bezpośrednio na skórę lub zblendować i nałożyć jako maseczkę. Pozostawić na skórze przez około 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

4. Miód

Miód jest naturalnym środkiem nawilżającym i antyseptycznym, który pomaga w regeneracji uszkodzonej skóry. Można go stosować bezpośrednio na poparzone miejsca lub wymieszać z jogurtem naturalnym dla dodatkowego efektu nawilżającego. Należy pozostawić miód na skórze przez około 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

5. Herbata z rumianku

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu świetnie sprawdza się w łagodzeniu podrażnień skóry po opalaniu. Należy zaparzyć mocny napar z rumianku, ostudzić go, a następnie nasączyć nim gazę lub bawełniane płatki kosmetyczne i nałożyć na skórę. Pozostawić na około 15 minut.


Ujęcie z kamery na Molo i plaże w Kołobrzegu 

6. Olej kokosowy

Olej kokosowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminy, które pomagają w nawilżeniu i regeneracji skóry. Można go stosować bezpośrednio na skórę, delikatnie masując, aby się wchłonął. Działa kojąco, nawilżająco i przeciwzapalnie.

7. Chłodny prysznic

Weź prysznic. Zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry, dzięki czemu działa przeciwbólowo. Jednak poparzona skóra jest bardzo rozpalona, więc kontakt z lodowatą wodą mógłby doprowadzić do szoku termicznego.

Dlatego woda, którą opłukujemy poparzoną skórę, początkowo powinna być letnia. Dopiero po paru minutach możesz stopniowo obniżać jej temperaturę, tak aby była chłodna, ale nie bardzo zimna. Aby prysznic przyniósł ulgę poparzonej skórze, powinien trwać 10-15 minut.

8. Białko jajek

Surowe białko jaja kurzego zawiera cystatynę, która hamuje stany zapalne, i enzym zwany lizozymem, który posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe.

W związku z tym obie substancje mają działanie podobne do działania antybiotyku i przyśpieszają proces gojenia się ran. Wysmaruj gazę surowym, schłodzonym kurzym białkiem, a następnie przyłóż do oparzonej skóry.

 Zdejmij okład po 15 minutach. Możesz także ubić białko i powstałą pianę nałożyć na podrażniony naskórek.

 Ważne! Lizozym traci swoje właściwości jeżeli w białku znajduje się odrobina żółtka.


Ujęcie z kamery na plażę w Juracie przy zachodzącym słońcu.

9. Puree ziemniaczane

Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Ponadto krochmal zawarty w tych warzywach chroni skórę przed podrażnieniami.

 W celu złagodzenia oparzeń słonecznych możesz użyć ziemniaków w postaci plasterków, zmielonych na puree lub, jak Japończycy, wykorzystać skórki z ziemniaków.

 Papkę lub plasterki ziemniaka przyłóż do oparzonej skóry i przykryj gazą. Zdejmij okład po ok. 30 minutach. Alternatywą dla surowych ziemniaków jest mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.

10. Ocet

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który działa podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki temu stosowanie okładów z roztworu octu szybko przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Ponadto pozwala odzyskać prawidłowy odczyn pH skóry. Aby się o tym przekonać, wystarczy na podrażnioną skórę przyłożyć okłady z gazy nasączonej 2-3 łyżkami octu. Pozostaw je na 15 minut.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów