TOP 5
Waszych ulubionych kamer
W Polsce co roku odbywa się kilkadziesiąt imprez kulturalnych, głównie w sezonie letnim. Większość ma charakter tematyczny. Eventy trwają od kilku dni do nawet tygodnia i co roku przyciągają tłumy. Najwięcej jest organizowanych festiwali muzycznych, ale nie brakuje również innych imprez plenerowych. Sprawdź, jakie są największe polskie festiwale i na które z nich warto wybrać się w tym roku.
zdjęcie: shutterstock.com/licencja
Na pierwszym planie wiodą prym oczywiście imprezy muzyczne. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy od miłośników rocka, poprzez mocniejsze granie, aż do muzyki klasycznej.
Wśród największych festiwali muzycznych w Polsce nie może zabraknąć Open'era. Znany i lubiany przez wielu, między innymi za swój rozmach w kompletowaniu line-upu. Miejsce to na swojej ogromnej powierzchni mieści kilkanaście scen, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Tutaj dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie: rap, rock, techno, pop, wszystko to na jednym festiwalu.
Od 1996 roku na polskiej scenie festiwalowej istnieje wydarzenie niezwykłe. Pol’and’Rock festiwal, zwany wcześniej Przystankiem Woodstock, to inicjatywa zapoczątkowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Festiwal ten urósł już do miana klasyka, którego warto chociaż raz w życiu doświadczyć, nawet jeśli nie jesteś fanem tego gatunku muzyki. Każdy, kto znalazł się na tym wydarzeniu, odczuł z pewnością, jak niezwykłe i emocjonujące potrafią być koncerty plenerowe.
Kolejnym festiwalem, który warto mieć na uwadze, jest Orange Warsaw Festival. Organizowany w stolicy kraju, na torze wyścigów konnych Warszawa-Służewiec. Mimo swojej nie tak wielkiej przestrzeni cieszy się sporym powodzeniem. Wszystko za sprawą zawsze głośnego line-upu, który oferuje. Organizatorzy dbają o wielkie nazwiska na liście występujących artystów, co skutkuje niezwykłym poruszeniem wśród fanów.
Malownicze centrum Starówki w Warszawie - zdjęcie z kamery online
To prawdopodobnie jeden z największych w Europie środkowo-wschodniej festiwali muzyki alternatywnej.
W 2012 r. OFF został wyróżniony prestiżową European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Dwa lata później znalazł się on w zestawieniu 14 najciekawszych festiwali świata przygotowanym przez amerykański tygodnik „TIME”, a w 2017 r. brytyjski „The Guardian” umieścił go na liście 10 najlepszych europejskich festiwali muzycznych.
To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie i zarazem najstarsze wydarzenie muzyczne w Polsce. Podczas czterech dni sierpnia swoje programy prezentują zarówno doświadczeni pianiści, jak i ci z mniejszym doświadczeniem ze sceną. Dzienna część należy do młodych talentów, a wieczorami popisy najwyższych lotów reprezentują muzycy światowej klasy.
FKŻ działa w Krakowie od 1988 roku. Przez ten czas zyskał grono wiernych fanów, którzy specjalnie dla niego przyjeżdżają do Polski z całego świata. FKŻ to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne w Krakowie, zarówno wśród Polaków, jak i publiczności międzynarodowej.
Celem wydarzenia jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej. FKŻ to warsztaty, wykłady, dyskusje, zwiedzania oraz eventy muzyczne, wśród których najbardziej znanym jest koncert ,,Szalom na Szerokiej’’.
To święto miłośników fantastyki. To również miejsce, w którym można spotkać ulubionych autorów książek, twórców gier, komiksów, RPG, influencerów i aktorów.
Festiwal co roku odwiedzają najbardziej znani twórcy fantastyki. Wśród gości znalazły się sławy takie jak: Felicia Day, Christopher Judge, Graham Masterton czy Stan Sakai!
Wielka Parada Smoków to jedna z największych, najbarwniejszych imprez plenerowych nie tylko w Krakowie ale i w Polsce. Impreza w pierwszy weekend czerwca ściąga do Krakowa dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. W czasie tego święta teren Starego Miasta staje się jedna wielką Smoczą Jamą. Pierwszego dnia wieczorem na bulwarach wiślanych można obejrzeć spektakl, w którym główni bohaterowie przepływają po Wiśle barkami. Widowisko zawsze posiada imponującą oprawę muzyczną i świetlną.
Zdjęcie z nowej kamery na Zamek Królewski na Wawelu i Wisłę
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to największy festiwal kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej tradycji. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć kulturę ludową, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta.
Chmielaki Krasnostawskie, czyli Święto Chmielarzy i Piwowarów, to najstarszy festiwal piwny w Polsce. Jest to również jedna z największych imprez plenerowych w naszym kraju, którą co roku odwiedza blisko 100 tysięcy turystów, i to nie tylko z województwa lubelskiego.
W każdy trzeci weekend sierpnia Chmielaki gromadzą setki wystawców i producentów piw rzemieślniczych.
Jarmark św. Dominika to trwająca aż 23 dni największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce.
Historia wydarzenia sięga XIII wieku. Jarmark odbywał się co roku przez kilka następnych stuleci – tradycję tę przerwała dopiero II wojna światowa. Impreza powróciła do kalendarza kulturalnego Gdańska w 1972 r., a jej oficjalnym symbolem stał się karmazynowy kogut.
Krążący między uliczkami grajkowie, mimowie czy kuglarze urozmaicają program całego jarmarku. Tutaj na każdym kroku można znaleźć stoiska zarówno z regionalnymi, jak i egzotycznymi potrawami.
Ujęcie z kamery na plażę Stogi w Gdańsku
To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Nowe Horyzonty z biegiem lat stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tysięcy widzów każdego roku).
Waszych ulubionych kamer