Gdzie na biegówki w tym sezonie zimowym? Mamy kilka propozycji.

  

Biegówki zyskały na popularności dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk, przez obostrzenia pandemiczne ale także dzięki temu, że jest to sport dla całych rodzin.

zdjęcie:shutterstock.comNarty biegowe dają więcej swobody niż tradycyjne narciarstwo. Wynika to chociażby z braku konieczności posiadania całej infrastruktury aby założyć biegówki. Wystarczą ośnieżone piesze szlaki, dobrze dobrany sprzęt i niezależnie gdzie mieszkamy znajdziemy w okolicy miejsce, które będzie nadawać się do uprawiania tego sportu.


Wystarczą narty, kijki i trochę śniegu.  

Narciarstwo biegowe to wszechstronna aktywność, angażuje aż 80% mięśni naszego ciała, pracują nogi, ręce, plecy, mięśnie brzucha. Nie obciążamy też tak bardzo stawów, gdyż po odbiciu stopy wykonujemy ślizg, więc ciężar ciała jest przesuwany a nie przenoszony jak przy zwykłym bieganiu. Nie obciążamy też kręgosłupa i wymuszamy prawidłową pozycję ciała.


źródło: screen z kamery na Trasy Biegowe w Istebnej


Wysiłek na świeżym powietrzu dotlenia nasz organizm a to powoduje, że lepiej pracuje nasze serce, przyśpiesza przemiana materii a także spalanie tłuszczów. Dobre dla ciała ale też dla ducha.

Narciarstwo biegowe uprawiamy głównie w lasach i na polach mając kontakt z naturą i czystym powietrzem a jeśli wybieramy się na specjalne trasy biegowe to zazwyczaj są one ulokowane poza centrami miast, również w pięknych malowniczych okolicznościach przyrody.

Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?

Narty biegowe – długie i wąskie, dopasowane do  indywidualnego wzrostu i wagi narciarza.  Kijki również dobierane indywidualnie do biegacza i stylu jazdy oraz buty. Z uwagi na różne rodzaje wiązań trzeba zwrócić uwagę by wszystko do siebie pasowało. Na początek przygody można skorzystać z wypożyczalni i zdecydować, który model będzie dla nas najlepszy.

Gdzie pojechać na narty biegowe w Polsce?

Klikuszowa - Centrum Narciarstwa Biegowego "Gorce”. Jest to profesjonalny ośrodek do narciarstwa biegowego, można tu jeździć w stylu klasycznym i łyżwowym. Trasy o parametrach FIS.  Miejsce szkoleniowo - rekreacyjne. 

W dniach 30.01-01.02.2021 odbędzie się tu wielkie sportowe wydarzenie, jakim są Mistrzostwa Polski Młodzików w narciarstwie biegowym.


zdjęcie: widok z kamery na trasy biegowe w Klikuszowej 
ZakopaneGórna Rówień Krupowa. Trasa, na której pobiegniemy stylem klasycznym jak i łyżwowym, ratrakowana. Znajduje się w samym centrum, niedaleko Krupówek. Można z niej podziwiać zarówno Giewont jak i Gubałówkę. Dla dzieci zostały usypane dwie niewielkie górki, z których mogą zjeżdżać na jabłuszkach. 

Kolejnym punktem są trasy biegowe zarządzane przez Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Trasa posiada homologację FIS i jest bardzo urozmaicona. Pętle mają 3,3 km oraz 2,5 km i znajdują się w pobliżu Wielkiej Krokwi.


Bieszczady. Wspaniały teren dla narciarzy biegowych. Łagodne trasy, długie pasma połonin i zachwycające widoki. Trasa biegowa „Pod Wysoką” – łatwa trasa, częściowo oświetlona, ze śladem do biegania stylem klasycznym. Długość to 2,5 km.


„Pod Żukowem” -  Jedna z popularniejszych tras, mieszcząca się niecałe 4 kilometry od Ustrzyk Dolnych. Podzielona jest na kilka pętli o długości 10,5 i 2,5 kilometra. Ratrakowane i podzielone na rekreacyjne i wyczynowe. Posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i można na niej rozgrywać zawody z udziałem zawodników z całego świata.


Trasy narciarstwa biegowego - Istebna Kubalonka. Wyjątkowy mikroklimat gwarantuje większe naśnieżenie niż w innych miejscach Beskidu Śląskiego. Zarządzającym trasami na Kubalonce jest Polski Związek Narciarski. Posiadają homologację FiS i są regularnie obsługiwane przez ratrak. Wytyczone są cztery pętle, ale przez dużą ilość skrzyżowań można samemu dobrać sobie konfigurację trasy. Przygotowane są pod obie techniki biegania, niezwykle szerokie. Należą do najtrudniejszych w Polsce. Doskonale nadają się na trening wyczynowy i sportowy. Nie są polecane dla osób, które zaczynają swoją przygodę z biegówkami.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce oferuje ponad 100 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Wśród nich do łatwych należą: trasa Dukty – 6 km; trasa Orle – 10km. Pięć tras średnich: Jelenia Łąka – 8km; Cicha Równia – 12km; Koziniec – 20km; Stara Droga Celna – 12km; Kopalnia Stanisław – 12km. Dodatkowo trzy trasy trudne: Samolot Uphill- 15km; Bez Łaski – 10km oraz trasa Zimowa dla wytrwałych biegaczy – 13km.


Ośrodek ten znany jest szerszemu gronu, głównie za sprawą organizowanego co roku Biegu Piastów. Jest to jedyny w Polsce masowy bieg zaliczany do serii Worldloppet. W zeszłym roku było to już około pięciu tysięcy zawodników. W tym roku w związku z pandemią, 45 Bieg Piastów odbędzie się wirtualnie z możliwością wykonywania go w dowolnym miejscu, ale będzie także możliwość wykonania biegu na wyznaczonej trasie w Jakuszycach, oczywiście przy zachowaniu wszystkich reżimów sanitarnych.

Zachęcamy do spróbowania swoich sił na nartach biegowych. Sport ten to sama przyjemność. Podczas treningu wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi a radość to jest to czego nam teraz najbardziej potrzeba.

Pamiętajcie – w zdrowym ciele, zdrowy duch.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

×

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów