TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Podczas wycieczek na nartach biegowych spotykamy wszystkie pokolenia. Od dzieci po osoby już starsze, ale dbające o ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Dla jednych jest to sport wyczynowy i mocno przykładają się do techniki jazdy i prędkości, innym biegówki zastępują wycieczki rowerowe, a dla kolejnych to zwykły spacer, tylko w nieco innym wydaniu. Niewątpliwie jest to rozrywka, rekreacja a także rodzinna integracja.
źródło: schutterstock.com
Narty biegowe - inaczej zwane biegówkami, można kupić kierując się przy wyborze stopniem zaawansowania czy stylem jazdy. Należy zwrócić szczególną uwagę po jakim terenie będziemy się poruszać oraz tym czy zakupu dokonujemy dla osoby dorosłej czy dziecka. Można oczywiście również wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego w licznych wypożyczalniach znajdujących się nieopodal tras narciarskich. Należy kierować się takimi samymi wytycznymi jak przy zakupie, ale doświadczony personel na pewno również nam doradzi. Jeśli rozpoczynamy przygodę z biegówkami i nie wiemy jeszcze czy będzie to nasza ulubiona zimowa aktywność sportowa, warto wstrzymać się z zakupem, nie wydawać kilkuset złotych, a skorzystać z wypożyczalni.
Góry Izerskie leżą między Szklarską Porębą a Świeradowem - Zdrój na pograniczu Polski i Czech. Granicę wyznacza piętnastokilometrowa rzeka Izera. Zimne, tajemnicze, płaskie choć mają i strome podejścia Góry Izerskie z uwagi na swoje ukształtowanie, wyjątkowo surowy klimat (śnieg potrafi tu padać nawet w czerwcu), stały się stolicą narciarstwa biegowego w Polsce. Znajduje się na ich terenie ponad 100 kilometrów doskonale utrzymanych tras narciarskich. Spacerują po nich amatorzy jak i trenują zawodnicy sportowi czy olimpijczycy. Startowała tu także wielokrotna mistrzyni i medalistka olimpijska Justyna Kowalczyk.
foto: archiwum redakcji webcamera.pl Trasy biegowe w Klikuszowej koło Nowego-Targu
Trasa Elektrowni Turów – trasa dla średnio zaawansowanych rozpoczyna się na wysokości 943m n.p.m. na Rozdrożu pod Cichą Równią i prowadzi w dół w kierunku Orla do szczytu Nad Kamionkiem. W związku z małą ilością drzew w tym terenie mogą zdarzyć się nawiewy śnieżne.
Trasa Marszałkowska – krótka, łagodna dla początkujących. Około kilometrowa trasa zaczynająca się na Polanie Jakuszyckiej do Mostu na Kamiennej.
Trasa Koziniec – trasa dla średnio zaawansowanych. Długa ale w dużej mierze płaska. Wiedzie wokół Kozińca i wiedzie do Orla. Wyjątkowo atrakcyjna widokowo. Można podziwiać czeski Bukowec oraz przełom rzeki Izery.
Jedną z najpopularniejszych tras biegowych jest ta wiodąca z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Zaczynamy szlakiem żółtym, którym dotrzemy na Rozdroże pod Działem Izerskim a następnie przechodzimy na szlak zielony, który doprowadzi nas bezpośrednio do schroniska Orle. Droga nie jest wymagająca, choć znajdują się na niej spore różnice wysokości. Około 10 kilometrowy odcinek pokonamy wśród świerkowego lasu.
Stacja turystyczna Orle, to schronisko powstałe w budynkach po byłej szlifierni huty szkła. Dysponuje miejscami noclegowymi a w razie dużego obłożenia można skorzystać z pola namiotowego. Dzięki współpracy z Towarzystwem Izerskim, dostępny jest szereg atrakcji np. przejażdżki psimi zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi.
Najbardziej rozpoznawalną imprezą sportową w Górach Izerskich jest odbywający się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Bieg Piastów.
To międzynarodowa impreza biegowa, w której bierze udział kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Biegi rozgrywane są na dystansie 50 kilometrów i 25 kilometrów stylem klasycznym, 30 kilometrów stylem dowolnym. Zawody są także organizowane dla dzieci. Dodatkowo biegi to np. Rodzinna Dziesiątka lub Nocna Dziesiątka.
Wyjątkowy mikroklimat oraz świetnie przygotowane trasy biegowe i narciarskie wpływają na rosnącą popularność tego rodzaju sportu w rejonie Gór Izerskich.
Waszych ulubionych kamer