Góry Izerskie - najlepsze na biegówki 

  

Podczas wycieczek na nartach biegowych spotykamy wszystkie pokolenia. Od dzieci po osoby już starsze, ale dbające o ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Dla jednych jest to sport wyczynowy i mocno przykładają się do techniki jazdy i prędkości, innym biegówki zastępują wycieczki rowerowe, a dla kolejnych to zwykły spacer, tylko w nieco innym wydaniu. Niewątpliwie jest to rozrywka, rekreacja a także rodzinna integracja.

Góry Izerskie leżą między Szklarską Porębą a Świeradowem - Zdrój na pograniczu Polski i Czech.

źródło: schutterstock.com


Narty biegowe - inaczej zwane biegówkami, można kupić kierując się przy wyborze stopniem zaawansowania czy stylem jazdy. Należy zwrócić szczególną uwagę po jakim terenie będziemy się poruszać oraz tym czy zakupu dokonujemy dla osoby dorosłej czy dziecka. Można oczywiście również wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego w licznych wypożyczalniach znajdujących się nieopodal tras narciarskich. Należy kierować się takimi samymi wytycznymi jak przy zakupie, ale doświadczony personel na pewno również nam doradzi. Jeśli rozpoczynamy przygodę z biegówkami i nie wiemy jeszcze czy będzie to nasza ulubiona zimowa aktywność sportowa, warto wstrzymać się z zakupem, nie wydawać kilkuset złotych, a skorzystać z wypożyczalni.

Góry Izerskie leżą między Szklarską Porębą a Świeradowem - Zdrój na pograniczu Polski i Czech. Granicę wyznacza piętnastokilometrowa rzeka Izera. Zimne, tajemnicze, płaskie choć mają i strome podejścia Góry Izerskie z uwagi na swoje ukształtowanie, wyjątkowo surowy klimat (śnieg potrafi tu padać nawet w czerwcu), stały się stolicą narciarstwa biegowego w Polsce. Znajduje się na ich terenie ponad 100 kilometrów doskonale utrzymanych tras narciarskich. Spacerują po nich amatorzy jak i trenują zawodnicy sportowi czy olimpijczycy. Startowała tu także wielokrotna mistrzyni i medalistka olimpijska Justyna Kowalczyk.

Widok na góry Izerskie ze stacji w Świeradowie Zdroju

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl panorama na góry Izerskie



Trasy biegowe w Jakuszycach posiadają doskonałe warunki do jazdy na nartach biegowych. Większość tras ma kształt pętli i pozwala na łączenie różnych tras ze sobą. Trasy z homologacją FIS. Wyczynowe trasy zatwierdzone przez światową Międzynarodową Federację Narciarską.

- Trasa Unii Europejskiej – 7.500 m (CL, F) klasa D
- Trasa Elektrowni Turów – 5.005 m A (Cl) klasa E
- Trasa PKO Bank Polski – 5.090 m B (F) klasa E
- Trasa Marszałkowska – 1.000 m (do 1.500m) klasa D



foto: archiwum redakcji webcamera.pl  Trasy biegowe w Klikuszowej koło Nowego-Targu


Trasa Elektrowni Turów – trasa dla średnio zaawansowanych rozpoczyna się na wysokości 943m n.p.m. na Rozdrożu pod Cichą Równią i prowadzi w dół w kierunku Orla do szczytu Nad Kamionkiem. W związku z małą ilością drzew w tym terenie mogą zdarzyć się nawiewy śnieżne.

Trasa Marszałkowska
– krótka, łagodna dla początkujących. Około kilometrowa trasa zaczynająca się na Polanie Jakuszyckiej do Mostu na Kamiennej.

Trasa Koziniec – trasa dla średnio zaawansowanych. Długa ale w dużej mierze płaska. Wiedzie wokół Kozińca i wiedzie do Orla. Wyjątkowo atrakcyjna widokowo. Można podziwiać czeski Bukowec oraz przełom rzeki Izery.

Jedną z najpopularniejszych tras biegowych jest ta wiodąca z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Zaczynamy szlakiem żółtym, którym dotrzemy na Rozdroże pod Działem Izerskim a następnie przechodzimy na szlak zielony, który doprowadzi nas bezpośrednio do schroniska Orle. Droga nie jest wymagająca, choć znajdują się na niej spore różnice wysokości. Około 10 kilometrowy odcinek pokonamy wśród świerkowego lasu.

Stacja turystyczna Orle, to schronisko powstałe w budynkach po byłej szlifierni huty szkła. Dysponuje miejscami noclegowymi a w razie dużego obłożenia można skorzystać z pola namiotowego. Dzięki współpracy z Towarzystwem Izerskim, dostępny jest szereg atrakcji np. przejażdżki psimi zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi.


Najbardziej rozpoznawalną imprezą sportową w Górach Izerskich jest odbywający się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Bieg Piastów.



To międzynarodowa impreza biegowa, w której bierze udział kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Biegi rozgrywane są na dystansie 50 kilometrów i 25 kilometrów stylem klasycznym, 30 kilometrów stylem dowolnym. Zawody są także organizowane dla dzieci. Dodatkowo biegi to np. Rodzinna Dziesiątka lub Nocna Dziesiątka.

Wyjątkowy mikroklimat oraz świetnie przygotowane trasy biegowe i narciarskie wpływają na rosnącą popularność tego rodzaju sportu w rejonie Gór Izerskich. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów