Góry Izerskie - najlepsze na biegówki 

  

Podczas wycieczek na nartach biegowych spotykamy wszystkie pokolenia. Od dzieci po osoby już starsze, ale dbające o ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Dla jednych jest to sport wyczynowy i mocno przykładają się do techniki jazdy i prędkości, innym biegówki zastępują wycieczki rowerowe, a dla kolejnych to zwykły spacer, tylko w nieco innym wydaniu. Niewątpliwie jest to rozrywka, rekreacja a także rodzinna integracja.

Góry Izerskie leżą między Szklarską Porębą a Świeradowem - Zdrój na pograniczu Polski i Czech.

źródło: schutterstock.com - trasy biegowe 

Jakie narty biegowe wybrać? 

Narty biegowe - inaczej zwane biegówkami, można kupić kierując się przy wyborze stopniem zaawansowania czy stylem jazdy. Należy zwrócić szczególną uwagę po jakim terenie będziemy się poruszać oraz tym czy zakupu dokonujemy dla osoby dorosłej czy dziecka. Można oczywiście również wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego w licznych wypożyczalniach znajdujących się nieopodal tras narciarskich. Należy kierować się takimi samymi wytycznymi jak przy zakupie, ale doświadczony personel na pewno również nam doradzi. Jeśli rozpoczynamy przygodę z biegówkami i nie wiemy jeszcze czy będzie to nasza ulubiona zimowa aktywność sportowa, warto wstrzymać się z zakupem, nie wydawać kilkuset złotych, a skorzystać z wypożyczalni.

Góry Izerskie stolicą narciarstwa biegowego 

Góry Izerskie leżą między Szklarską Porębą a Świeradowem - Zdrój na pograniczu Polski i Czech. Granicę wyznacza piętnastokilometrowa rzeka Izera. Zimne, tajemnicze, płaskie choć mają i strome podejścia Góry Izerskie z uwagi na swoje ukształtowanie, wyjątkowo surowy klimat (śnieg potrafi tu padać nawet w czerwcu), stały się stolicą narciarstwa biegowego w Polsce. Znajduje się na ich terenie ponad 100 kilometrów doskonale utrzymanych tras narciarskich. Spacerują po nich amatorzy jak i trenują zawodnicy sportowi czy olimpijczycy. Startowała tu także wielokrotna mistrzyni i medalistka olimpijska Justyna Kowalczyk.

Widok na góry Izerskie ze stacji w Świeradowie Zdroju

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl panorama na góry Izerskie

Najpopularniejsze trasy biegowe  

Trasy biegowe w Jakuszycach posiadają doskonałe warunki do jazdy na nartach biegowych. Większość tras ma kształt pętli i pozwala na łączenie różnych tras ze sobą. Trasy z homologacją FIS. Wyczynowe trasy zatwierdzone przez światową Międzynarodową Federację Narciarską.

- Trasa Unii Europejskiej – 7.500 m (CL, F) klasa D
- Trasa Elektrowni Turów – 5.005 m A (Cl) klasa E
- Trasa PKO Bank Polski – 5.090 m B (F) klasa E
- Trasa Marszałkowska – 1.000 m (do 1.500m) klasa D



foto: archiwum redakcji webcamera.pl  Trasy biegowe w Klikuszowej koło Nowego-Targu


Trasa Elektrowni Turów – trasa dla średnio zaawansowanych rozpoczyna się na wysokości 943m n.p.m. na Rozdrożu pod Cichą Równią i prowadzi w dół w kierunku Orla do szczytu Nad Kamionkiem. W związku z małą ilością drzew w tym terenie mogą zdarzyć się nawiewy śnieżne.

Trasa Marszałkowska
– krótka, łagodna dla początkujących. Około kilometrowa trasa zaczynająca się na Polanie Jakuszyckiej do Mostu na Kamiennej.

Trasa Koziniec – trasa dla średnio zaawansowanych. Długa ale w dużej mierze płaska. Wiedzie wokół Kozińca i wiedzie do Orla. Wyjątkowo atrakcyjna widokowo. Można podziwiać czeski Bukowec oraz przełom rzeki Izery.

Jedną z najpopularniejszych tras biegowych jest ta wiodąca z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Zaczynamy szlakiem żółtym, którym dotrzemy na Rozdroże pod Działem Izerskim a następnie przechodzimy na szlak zielony, który doprowadzi nas bezpośrednio do schroniska Orle. Droga nie jest wymagająca, choć znajdują się na niej spore różnice wysokości. Około 10 kilometrowy odcinek pokonamy wśród świerkowego lasu.

Stacja turystyczna Orle, to schronisko powstałe w budynkach po byłej szlifierni huty szkła. Dysponuje miejscami noclegowymi a w razie dużego obłożenia można skorzystać z pola namiotowego. Dzięki współpracy z Towarzystwem Izerskim, dostępny jest szereg atrakcji np. przejażdżki psimi zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi.


Najbardziej rozpoznawalną imprezą sportową w Górach Izerskich jest odbywający się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Bieg Piastów.



To międzynarodowa impreza biegowa, w której bierze udział kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Biegi rozgrywane są na dystansie 50 kilometrów i 25 kilometrów stylem klasycznym, 30 kilometrów stylem dowolnym. Zawody są także organizowane dla dzieci. Dodatkowo biegi to np. Rodzinna Dziesiątka lub Nocna Dziesiątka.

Wyjątkowy mikroklimat oraz świetnie przygotowane trasy biegowe i narciarskie wpływają na rosnącą popularność tego rodzaju sportu w rejonie Gór Izerskich. 

Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów