Hejnalista na wieżę Mariacką w Krakowie nadal poszukiwany

  


Nabór na hejnalistę wieży Mariackiej został ponownie ogłoszony.

Poprzedni konkurs został zakończony przez Państwową Straż Pożarną w Krakowie, ponieważ kandydaci nie przeszli testów sprawnościowych.

Zgłosiło się ponad trzydziestu kandydatów, jednak część odpadła już podczas egzaminu gry na trąbce a ci, którzy go przeszli polegli na testach sprawnościowych.

Straż Pożarna ma nadzieję, że tym razem zostanie wyłonionych dwóch nowych hejnalistów.

Hajnalista na wieżę Mariacką w Krakowie nadal poszukiwanyźródło: archiwum redakcji webcamera.plDo obowiązków trębaczy należy wygrywanie melodii na cztery strony świata o każdej pełnej godzinie od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie pracuje dwóch hejnalistów, którzy pełnią służbę w niewielkim pomieszczeniu na wysokości 81 metrów. Aby dostać się na wieżę Mariacką, trzeba pokonać aż 272 schody, co zajmuje ok. 3 minuty. 

Kiedyś melodia ta była ostrzeżeniem przed najazdem wrogów, niebezpieczeństwem czy pożarem, potem otwierała i zamykała bramy miasta. Teraz to dbanie o zachowanie jednej z najpiękniejszych tradycji Krakowa.

Hejnał od 1927 roku jest transmitowany na antenie Polskiego Radia a od kilku lat dzięki technice streamingu, każdy może nie tylko posłuchać, ale i zobaczyć jak wygląda odgrywanie hejnału z Wieży Mariackiej na żywo.


Zobacz jak wygląda odgrywanie hejnału z Wieży Mariackiej na żywo.źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Codziennie o godz. 12 w południe transmisję można usłyszeć i zobaczyć z 5 kamer zamontowanych w Wieży Kościoła Mariackiego.

Trębacze hejnał mariacki wygrywają na cztery strony świata już od 1392 roku; dla króla, burmistrza, dla turystów oraz dla komendanta straży pożarnej.

Będąc w tym królewskim mieście, koniecznie przystańcie na płycie rynku i pomachajcie hejnaliście


Zobacz jak wygląda odgrywanie hejnału z Wieży Mariackiej na żywo.

źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski

MASTER-ski Tylicz

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.088930 ms