Jak dbać o skórę w czasie niskich temperatur?

  

Nasza skóra doświadcza zimą zupełnie innych reakcji niż w okresie letnim. I to zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zima to nie tylko mrozy, zimny wiatr, ale również płynące z kaloryferów suche powietrze w domu. Wszystko to sprawia, że nasza skóra jest wysuszona, szorstka, a przebywając na dworze – bywa przemarznięta. Na stoku działa na nią silny wiatr, mróz, czasami i słońce. Dodatkowo ciepłe ubrania, które nosimy na sobie w porze zimowej nie sprzyjają właściwej pielęgnacji naszego ciała powodując przesuszanie się skóry. Doświadcza ona niedoborów witamin i składników odżywczych. Doskwiera jej też słabsze ukrwienie. W efekcie staje się poszarzała, pojawiają się zmiany skórne (zaskórniki i trądzik), wzrasta również ryzyko infekcji bakteriami, wirusami oraz wystąpienia alergii skórnych. Dlatego w okresie zimowym tak istotna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o skórę w czasie niskich temperatur?


zdjęcie: shutterstock.com

 

Najważniejszą zasadą, o której często zapominamy, a która ma ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry jest – nie nawilżamy twarzy bezpośrednio przed samym wyjściem na zewnątrz. Każdy kosmetyk nawilżający zawiera w sobie jakiś procent wody. Wyjście na mróz zaraz po nałożeniu kremu sprawia, że woda zamarza nam na twarzy. W konsekwencji prowadzi to do podrażnień skóry.  

Zimą dbamy o nawilżanie skóry

Nie ma najmniejszego znaczenia, jaką mamy skórę. Tłustą czy suchą – zawsze musimy pamiętać o jej nawilżaniu zimą, szczególnie gdy wychodzimy na zewnątrz. Warto pamiętać o jeszcze jednej, jakże ważnej, kwestii. Zimą szczególnie uaktywnia się smog, który również niekorzystnie wpływa na naszą cerę. Na rynku są dostępne różnego rodzaju preparaty nawilżające do twarzy i ciała. Zalecamy sięgać po nie podczas korzystania z prysznicu bądź kąpieli. Najlepiej robić to wieczorem, nie wychodząc już z domu. 

Dodatkowo stosujmy kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Nawet, gdy mamy pochmurną aurę. Niewidoczne dla nas promienie słońca przedostają się bowiem przez chmury i działają na naszą skórę. Przyczyniają się do powstawania zmarszczek, a co za tym idzie postarzają cerę. 

Kolejną ważną rzeczą, która pozwoli nam utrzymać nawilżoną skórę, jest właściwe nawadnianie organizmu. Przyjmujmy odpowiednią ilość płynów – do 2 litrów dziennie. Dodatkowo zadbajmy o właściwą dietę. Spożywajmy produkty zwierające witaminy A, E, C  oraz selen. Nawilżą one od wewnątrz ciało i wpłyną na lepszą kondycję skóry. 

I ostatnia bardzo ważna kwestia. Wychodząc na zewnątrz i wiedząc, że spędzimy na powietrzu co najmniej kilka godzin pamiętajmy o posmarowaniu twarzy wazeliną. Stworzy ona naturalną barierę ochronną skóry. 


Zimą nie zapominamy o złuszczaniu skóry

To nic innego jak działanie pielęgnacyjne, dzięki któremu skóra staje się m.in. gładsza i delikatniejsza. To tzw. „obieranie” skóry, usuwanie martwego naskórka. Odpowiedni peeling usuwa zanieczyszczenia i bakterie przywracając skórze jędrność i blask. 

Złuszczanie można wykonywać w domu, bądź w salonie kosmetycznym. W domu posiadamy  wiele składników, które mogą się okazać przydatne przy peelingu. 

Przedstawiamy kilka najprostszych domowych sposobów: 

- Płatki owsiane. Bodajże najlepsza metoda. Ze względu na swoje właściwości łagodzące, płatki owsiane nadają się do każdego typu cery, nawet tej wrażliwej. W ich skład wchodzą miedź, wapń, potas, magnez czy sód znakomicie wpływające na naszą skórę. Płatki zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na chwilę. Przygotowaną w ten sposób miksturę nakładamy na twarz. I następnie masujemy. Na koniec, po upływie paru minut spłukujemy.

- Cukier. Również doskonale złuszcza naskórek. Do cukru dodajemy kilka łyżek oliwy, troszkę miodu i wyciśnię