Jak ubrać się na stok narciarski?

  

Sezon narciarski wystartował na dobre. Doświadczeni narciarze zdążyli oswoić się ze stokiem po długiej przerwie. Co maja powiedzieć ci, którzy chcą tej zimy rozpocząć swoją przygodę z nartami, bądź wracają na stok po wielu latach? Dla nich lektura niniejszego artykułu jest obowiązkowa. Trzeba pamiętać, że nie tylko sprzęt narciarski jest tu najistotniejszy. Równie ważny, o ile nie najważniejszy, jest odpowiedni ubiór. Warunki na stoku mogą być bardzo zmienne w zależności od pory dnia. Dodatkowo właściwie dobrana odzież wpływa na komfort jazdy. Dlatego początkującym narciarzom polecamy lekturę niniejszego tekstu. Jak ubrać się na stok narciarski? 

Jak ubrać się na stok narciarski?

zdjęcie: shutterstock.com


Doświadczony narciarz, szusujący od lat na stokach, nie powinien mieć problemu z właściwym doborem odzieży narciarskiej. Doświadczenie robi swoje. Jeśli jednak wybieramy się na narty po raz pierwszy pamiętajmy o tym, by ubrać się tak, aby nie zmarznąć ani się nie przegrzać. Jak to uczynić?

Trzy warstwy ubrań

Najprościej i najsensowniej podzielić ubrania na 3 warstwy, przy czym każda z nich będzie spełniać inną funkcję. Metoda ta bywa też określana jako ubiór na „cebulkę”, czyli ściąganie bądź zakładanie na siebie kolejnych warstw. 

Bielizna, czyli warstwa wewnętrza

Przede wszystkim musi być termoaktywna. Jej zadaniem będzie odprowadzanie wody z powierzchni ciała na zewnątrz. W praktyce wewnętrzna warstwa takiej koszulki ma naturę hydrofobową, dzięki czemu odpycha wodę od powierzchni ciała na zewnątrz. W ten sposób uniemożliwia wychłodzenie organizmu. 


Skarpety narciarskie

Nie mogą być luźne, powinny przylegać do stopy, ale przy tym należy pamiętać, aby nie były zbyt ciasne – nie ograniczały krążenia. Powinny być wysokie, chronić przed zimnem i pozwalać oddychać skórze. Zdecydowanie polecamy skarpety, w których najważniejszym czynnikiem nie jest grubość, ale materiał, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dopasowanymi butami narciarskimi. W przypadku gdy mamy trochę luzu w bucie możemy założyć grubsze, najczęściej wełniane, skarpety.

widok z kamery na narciarzy i snowboardzistów szusujących na trasach w ośrodku narciarskim Czarna Góra Sienna

zdjęcie: widok z kamery na narciarzy i snowboardzistów szusujących na trasach w ośrodku narciarskim Czarna Góra Sienna 


Legginsy

Z racji tego, że przylegają bezpośrednio do ciała, nie mogą być to zwykłe kalesony. Ich zadaniem powinno być odprowadzanie potu i utrzymanie odpowiedniej temperatury nóg. Obowiązkowo termoaktywne syntetyczne czy z popularnej coraz bardziej wełny merino. 

Bluzka

Może być również koszulka. Zapomnij jednak o zwykłym T-shircie. To jeden z najważniejszych elementów ubioru. Jej zadaniem powinno być odprowadzanie potu z pleców. Bo to właśnie ta część naszego ciała poci się najbardziej w trakcie aktywności fizycznej.  Dlatego zwykła koszulka, która długo schnie nie przyda nam się na stoku. Podobnie jak w przypadku legginsów polecamy koszulki termoaktywne

Warstwa pośrednia, czyli zapewniająca ciepło

Jej zadaniem powinno być utrzymanie ciepła wytworzonego przez naszego ciało. Dlatego w tym przypadku wypada postawić na cieplejszą odzież. 

Bluza narciarska

Warto postawić na ubrania z polaru, kamizelki czy nawet bluzy z kapturem. W przypadku słonecznej i niezbyt mroźnej pogody na stoku można wtedy zdjąć kurtkę i pozostać w samej bluzie. Zdecydowanie nie polecamy ubrań z bawełny i innych materiałów, które chłoną wilgoć. Jazda stanie się wtedy mało komfortowa.  

ujęcie z kamery na orczyk Ufo w Bukowinie Tatrzańskiej i zaczynających jazdę narciarzy zdjęcie: ujęcie z kamery na orczyk Ufo w Bukowinie Tatrzańskiej i zaczynających jazdę narciarzy 

Warstwa zewnętrza

Jest ona bezpośrednio narażona na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Musi być stosowna do warunków atmosferycznych panujących w danym momencie. 

Spodnie narciarskie

Przede wszystkim materiał nie powinien przepuszczać wilgoci. Jesteśmy przecież na stoku, wokół nas śnieg i może się zdarzyć, że zaliczymy niegroźnie wyglądający upadek. Również krzesełka od wyciągu mogą być mokre. Spodnie powinny posiadać membranę min. 10.000 mm, która będzie chronić przed wodą i wiatrem. Najlepiej by były one ocieplane. Dodatkowo powinny być one dopasowane do naszej sylwetki, zapewniać swobodę ruchów. 

Kurtka narciarska

Podobnie jak spodnie, powinna chronić przed wodą, wiatrem i chłodem. Zlecana membrana to minimum 10 000 mm. Dodatkowo wysoki kołnierz chroniący przed silnym wiatrem i wywietrzniki pod pachami. Kurtka narciarza powinna być wyposażona w pas śniegowy, który uniemożliwia przedostanie się śniegu pod kurtkę. Nie powinno też zabraknąć kieszeni, w których można schować niezbędne drobiazgi, m.in. skipass. 



Rękawice narciarskie

Ciepłe i wodoodporne – to warunek konieczny. Zapomnijcie o zwykłych rękawicach. Gdy przemokną, to nie ochronią przed zimnem. Najlepiej by posiadały membranę. 

Zdjęcie na szusujących fanów białego szaleństwa na stokach Laskowa Kamionna Zdjęcie na szusujących fanów białego szaleństwa na stokach Laskowa Kamionna 

Kask

Zdarza się, że doświadczeni narciarze jeżdżą bez kasku. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na nartach obowiązkowo musisz się zaopatrzyć w ten element ubioru. Pamiętaj o tym, że właściwie dopasowany kask stanowi wystarczającą ochronę przed zimnem. 

Czapka

Oczywiście jeździmy w kasku. Czasami jednak chcemy się na chwilę zatrzymać, odpocząć. Ściągnąć kask. Wtedy zwłaszcza przy niesprzyjającej aurze warto założyć czapkę. Schowajmy ja do kurtki. Teraz już wiecie dlaczego pisaliśmy o dodatkowych kieszeniach. 

Komin pod szyję

Chroni przed wiatrem. W razie potrzeby ochroni również twarz. 

Gogle

Zapewniają dla oczu ochronę przed słońcem, śniegiem, deszczem, wiatrem, jak i pędem powietrza podczas jazdy. Koniecznie z filtrem UV.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów