Janusze na plaży? Skarpety, parawany, lodowata woda, grill i jagodzianki truskawkowe... Ale i tak, kochamy nasz Bałtyk.

  

 Nadmorskie kurorty znów pękają w szwach. Po dwóch latach obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa i przy tym zamkniętych nadbałtyckich plażach, to lato wydaje się być pierwszym letnim wypoczynkiem bez żadnych ograniczeń. Wybierając się na wczasy nad Bałtyk, już nie musisz mieć ze sobą maseczki, ale prócz spakowanego balsamu do opalania trzeba zabrać jeszcze sporą dawkę tolerancji na innych plażowiczów. Zachowania turystów nad Bałtykiem zwłaszcza w okresie letnim, czasami odbiegają od standardu. Oprócz zawrotnych cen za rybę z frytkami, przepełnionych plaż, restauracji czy turystów pozostawiających po sobie ślady, musimy uzbroić się w anielską cierpliwość i zerkać na Januszy na plaży z przymrużeniem oka. 

Zdjęcie z kamery na plażę w Sarbinowie

foto: Zdjęcie z kamery na plażę w Sarbinowie


POLAK NA WAKACJACH 

To, że w Bałtyku woda lodowata to wiemy, to że pogoda nad Bałtykiem bywa bardzo kapryśna, też. To że wieje silny i lodowaty wiatr? Ale to, żeby rezerwować wczesnym rankiem miejsce nad samym morzem i odgradzać się przy tym parawanem, tak żeby nikt inny obok nie mógł przejść? Bo kiedy ok 10 typowy Janusz wróci z całą rodziną, nie będzie musiał już szukać miejsca na plażowanie. 

Rezerwacje miejsc na plaży w Grzybowie przy samej linii brzegowej.

zdjęcie: zrzut z kamery, parawany na plaży w Grzybowie już o 8 rano.

SKARPETKI W JAPONKACH - POLAK NA WCZASACH

Jedni już wczesnym rankiem biegną na plażę z parawanami, aby zająć jak najlepsze miejsce dla swojej rodziny, tak jak by miało zabraknąć miejsca na piaszczystej plaży? Nie wyspani, w luźnych dresach i... sandałkach założonych na skarpety, bo przecież wczesnym rankiem nad Morzem Bałtyckim jest jeszcze ciut zimnawo. To słynny znak rozpoznawczy polskiego turysty. 

Zdjęcie z kamery na plażę w Pobierowie

foto: Zdjęcie z kamery na wczasowiczów w Pobierowie 

NA WAKACJACH, ALE JAK W DOMU

 Typowy urlopowicz oszczędza na wszystkim począwszy od jedzenia, biletach, noclegach skończywszy na dzieciach. Swoje kapcie, suszarka do włosów, ręczniki plażowe i kąpielowe, suszarka na pranie, pościel czy żelazko. Torby jedzenia, zaopatrzenie na cały tydzień wczasów nad morzem z całą rodziną - bo taniej. Typowy Janusz swoje dzieci upycha między leżakami, każe im załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na plaży lub nieopodal na wydmach, aby uniknąć opłaty za toaletę. Jeżeli za uczciwy obiad Janusz już zapłaci, a nie wszystko udało się zjeść, to wynosi jedzenie z restauracji wprost na plażę. Wiek dzieci przy rezerwacji noclegów jest bez znaczenia do tego stopnia, iż dorośli śpią z nastolatkami w jednym łóżku, tylko po to, aby nie płacić dodatkowo za kolejne miejsce noclegowe.

GRILOWANIE W PARAWANIE 

 Parawan to nie tylko ochrona przed wiatrem, ale jedno z podstawowych i niezbędnych rzeczy jaki typowy Janusz zabiera ze sobą nad Bałtyk. Polski turysta wyznaczoną część plaży traktuje co najmniej jak własne "m" i w nim toczy się całe wakacyjne życie.

widok z kamery na plażę w Mielnie. Zdjęcie błyskawicznie stało się hitem sieci, masowo komentowane na portalach w całym kraju, podpisując go "Król parawaningu".zdjęcie: widok z kamery na plażę w Mielnie. Zdjęcie błyskawicznie stało się hitem sieci, masowo komentowane na portalach w całym kraju, podpisując je jako "Król parawaningu". 

 

Gdy plażowanie dobiega końca, dzieci zgłodniały, a słońce chyli się ku zachodowi, mały podręczny rozkładany grill na środku parawanu, jest jak znalazł. Wtedy do akcji wkracza typowa Grażynka, która już wcześniej przygotowała wszystkie przekąski, napoje chłodzące dla całej rodziny. Woła, krzyczy i dokazuje równo dzieli porcję. Bo w wynajmowanym, najlepiej 50 metrów od plaży pokoju musi być wygoda, czystość i porządek. 


źródło: z archiwum redakcji webcamera.pl - ostatnie dni sierpnia 2019 roku na nadbałtyckich plażach 

JANUSZE PLAŻOWANIA

 Plażowiczom niestety czasami brakuje taktu. Plaże w Łebie, we Władysławowie czy plaże w Międzyzdrojach są naprawdę długie i szerokie, a turyści rozkładają się dosłownie ręcznik w ręcznik, koc w koc. W upalne dni leżak obok leżaka, parawan obok parawanu, a kolejni plażowicze wciskają się pomiędzy kolorowe parawany a skrawek gorącego piasku, choć wydaje się że już nic i nikt na plaży się nie zmieści. Parawaniarze głównie zajmują miejsca tuż przy samym zejściu na plażę (bo wiadomo, bliżej po coś zimnego do picia czy gofra z bitą śmietaną dla dzieci), a po co iść daleko?

zdjęcie: Widok na zatłoczoną plażę w Łebie - lipiec 2022.

zdjęcie: Widok na zatłoczoną plażę w Łebie - lipiec 2022.

 

SKĄPE BIKINI I GOŁE KLATY

 Niejeden wczasowicz paraduje prawie nago po pobliskim deptaku wzbudzając nie tylko zazdrość typowego Janusza, ale przede wszystkim rozdrażnienie Grażynki. W innych miejscach na świecie we Włoszech, Portugalii czy chociażby w Brazylii otrzymali by pokaźny mandat za skąpy strój poza miejscem wyznaczonym do plażowania. Na spacery po ulicy czy promenadzie nie wypada wyjść w paero. Wystarczy przecież założyć zwiewną letnią sukienkę czy bermudy i t-shirt z krótkim rękawkiem, aby nie dać się zauważyć. Ale nie, to typowy Polak na wczasach.


"Moja babcia chorowała, zjadła loda wyzdrowiała"

 "Wypoczywając" latem nad Bałtykiem co chwilę słyszymy kilka okrzyków plażowych sprzedawców równocześnie, którzy przekrzykują się nawzajem, wołając  - "Lody, lody dla ochłody. Hej tam ludzie, czy wy śpicie? – jagodzianek nie widzicie?! Nawet Neptun wyszedł z wody, by spróbować nasze lody. Nawet Papież w Watykanie pije piwo na śniadanie. Mężu, mężu, nie bądź głupi – niech ci żona piwo kupi. Czy-  I prezydent w Belwederze kukurydzę od nas bierze... "


zdjęcie: widok na wypoczywających plażowiczów w Kołobrzegu 

Co nas irytuje na plaży?

Czy można nad Bałtykiem spokojnie wypoczywać i cieszyć się wymarzonym urlopem w takich warunkach? Spokojnie, gorzej jest tylko na Majorce, gdzie prócz sprzedawców owoców, torebek, napojów chłodzących wszelakich ręcznie robionych bransoletek, można skorzystać z ...masażu całego ciała i to na plaży. 

Pomimo kapryśnej pogody czy tłumów na plaży, jednak można. Polacy i tak kochają nasze piękne piaszczyste plaże i lubią na nich wypoczywać z całą rodziną, czego przykładem jest zdjęcie zatłoczonej plaży w Kołobrzegu oraz film poniżej prezentujący tłumy plażowiczów latem w 2021 roku


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów