Nawet 1500 zł mandatu... za co? Tego lepiej nie rób na plaży.

  

 Wakacyjne temperatury sprawiają, że większość z nas szuka ochłody nad wodą. Tłumy plażowiczów latem oblegają nadbałtyckie plaże. Jednak ten beztroski wypoczynek wiąże się czasami z pewnymi ograniczeniami, które określa prawo oraz regulaminy kąpielisk, a o których niewielu z nas pamięta. Za co można otrzymać mandat na plaży?


źródło: schotterstock.com

O czym przeczytasz?

Za co możesz otrzymać mandat na plaży według kodeksu wykroczeń?

 Ogólne przepisy prawa nakładają na plażowiczów nakaz właściwego zachowania się. Mówi o tym artykuł 140 Kodeksu wykroczeń, który brzmi „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych, albo karze nagany.” Wybryk jest to czyn odbiegający od przyjętych norm zachowania, a zachowanie nieobyczajne to takie, które jest niezgodne z dobrymi obyczajami oraz mogące wywołać zgorszenie. Działanie w miejscu publicznym to działanie, które może być dostrzeżone przez nieokreśloną liczbę innych osób. Co za tym idzie, plaża jest niewątpliwie miejscem publicznym. Mandat na plaży na podstawie kodeksu wykroczeń możemy otrzymać na przykład za załatwianie potrzeb fizjologicznych, opalanie topless lub nadmierne miłosne uniesienia. Niedozwolone są także obsceniczne gesty i wypowiadanie wulgarnych treści mogących spowodować negatywne odczucia u innych plażowiczów. Istotne podczas przebywania na plaży jest poszanowanie otaczającej przyrody. W przypadku zauważenia naruszeń osoba upoważniona może powołać się na artykuł 81 Kodeksu Wykroczeń mówiący „Kto niszczy lub uszkadza urządzenia służące do ochrony brzegów wód morskich lub śródlądowych, a w szczególności wszelkie umocnienia lub roślinność ochronną, podlega karze grzywny do 1 000 złotych, albo karze nagany.”Jak wysoki otrzymasz mandat za zaśmiecanie plaży czy palenie papierosów?

 Kwestie zaśmiecania i palenia papierosów najczęściej ujęte są w regulaminach kąpielisk. To miejscowe prawo reguluje, czy wolno palić na plaży czy nie. W zdecydowanie większej ilości znanych nam regulaminów na plażach występuje zakaz palenia. W niektórych przypadkach jest taka możliwość, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych i oznakowanych. Ci, którzy nie dostosują się do zakazów mogą otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Tyle samo możemy zapłacić za zaśmiecanie plaży. Nie wolno pozostawiać po sobie butelek, puszek czy innych śmieci, ani świadomie przysypywać ich piaskiem by były niewidoczne. Wydaje się, że sprzątanie po sobie powinno być normą, jednak nadal nie jest.

W dalszym ciągu spotyka się masę śmieci pozostawionych po plażowiczach. W ciągu dwóch ostatnich letnich miesięcy, służby porządkowe zabrały na plażach w samym tylko Mielnie aż 160 ton śmieci.

Jak wysoki otrzymasz mandat za zaśmiecanie plaży czy palenie papierosów?

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera - widok na plażę w Mielnie 


Mandat za spacer z psem po plaży

 Możliwości przebywania z psem na plaży regulują lokalne przepisy. Co prawda spotykamy coraz więcej oznaczeń informujących o plażach dla psów to w okresie wakacyjnym w wielu miejscach zabronione jest przebywanie na plaży z czworonogiem. W przeważającej części nadbałtyckich kąpielisk wprowadzony jest okresowy, zazwyczaj w miesiącach letnich, zakaz wprowadzania psów. Za niedostosowanie się do tego przepisu można otrzymać karę w wysokości 500 złotych. Jeśli chcemy pospacerować ze swoim pupilem brzegiem morza, to lepiej robić to w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowy mandat otrzyma także właściciel, który nie dopełni obowiązku posprzątania po swoim psie. W tym przypadku, również grozi nam konieczność uiszczenia 500 zł kary.Namiot i grill równa się plażowa grzywna

 Za biwak na plaży można słono zapłacić. I może być to nawet kilkaset złotych, czyli znacznie więcej niż kosztuje standardowy dzienny nocleg. W polskim prawie namioty można rozbijać tylko w przystosowanych do tego miejscach, najlepiej na polach kempingowych, których z roku na rok przybywa nad polskim wybrzeżem. Jedyną możliwością noclegu pod chmurka poza kempingiem jest sprawdzenie urzędowych informacji danej miejscowości czy posiadają na swoim terenie miejsca, w których można nocować „na dziko”.
Rozpalenie grilla na plaży też nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze ogień stwarza ryzyko wystąpienia pożaru, powodując zagrożenie dla innych plażowiczów, po drugie zakłócamy przestrzeń do wypoczynku i zmuszamy innych do wdychania dymu. Funkcjonariusz kontrolujący wybrzeże, może za taki czyn nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.
Bezpośrednio na plaże, ale także na tereny do niej przyległe nie można wjeżdżać samochodem. Zalesione tereny tuż przy wejściach to często strefa roślinności chronionej.
Wyjątki stanowią auta służb technicznych, komunalnych. Jeśli nasze miejsce noclegu dzieli od plaży spora odległość można skorzystać z meleksów, autobusów kursujących jak najbliżej brzegów Bałtyku do miejsc wyznaczonych i dozwolonych.

 

Czego nie wolno robić na terenie plaż i wydm?

 Na wszystkich kąpieliskach znajdują się tablice z dokładnym regulaminem danego miejsca. Opisują one czego się wystrzegać, za co można otrzymać mandat oraz to w jakich godzinach miejsce jest czynne i pod nadzorem. Z doświadczenia wiemy, że niewiele osób zaznajamia się z tymi przepisami, więc dla przykładu przedstawiamy kilka z ważniejszych zapisów z przykładowego regulaminu kąpieliska.
Na plażach, wydmach zabrania się:
- Zrywania trawy i wszelkiej roślinności, wchodzenia na hydrotechniczne umocnienia brzegowe, przejazdu i przechodzenia poza oznaczonymi drogami i przejściami, kopania rowów i dołów w pasie około dwóch metrów od podstawy wydm, niszczenia umocnień brzegowych.
- Zakazuje się sprzedaży, podawania, wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych.
- Wszystkie osoby znajdujące się na terenie kąpieliska zobowiązane są do podporządkowania nakazom ratowników pełniących dyżur. Niszczenie sprzętu oraz urządzeń znajdujących się w obrębie kąpieliska, służących zapewnieniu jego funkcjonowania, podlega karze.
- Karę można otrzymać także za opalanie się topless. Na publicznych, ogólnodostępnych plażach nie można opalać się nago, poza miejscami wyznaczonymi i oznaczonymi jako plaże dla nudystów.Co zrobić by uniknąć mandatu na plaży?

 Jak można zauważyć sporo jest zakazów na plażach, za nieprzestrzeganie których można zapłacić pokaźny mandat. Jednak są miejsca w Europie, gdzie te mandaty są jeszcze większe. Hiszpanie np. walczą z niesfornymi turystami mandatami sięgającymi nawet kilku tysięcy euro. Za opalanie topless nad Morzem Śródziemnym urlopowicz zapłaci 1000 euro, za namiot na plaży, 2000 euro, a rozpalenie grilla będzie skutkować karą w wysokości 3000 euro. Pamiętajcie o tym, wybierając się na zagraniczne wakacje z tanie loty.

 Ale, czy wakacyjny wyjazd musi uszczuplić nasz portfel o kilkaset złotych na opłacenie mandatu? Otóż nie. Urlopowy czas to czas, w którym wszyscy chcemy wypocząć. Poopalać się nad brzegiem morza zapominając o pracy, zgiełku miasta i innych kłopotach. Wystarczy, że będziemy pamiętać o tym, by szanować się nawzajem i stosować do ogólnie znanych norm dobrego, kulturalnego zachowania, a wtedy na pewno unikniemy kłopotów, a także nie narazimy się na dodatkowe koszty związane z obowiązkiem opłacenia mandatu.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów