Jesień w górach. Jak najlepiej przygotować się do jesiennych wędrówek?

  

Z końcem września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Choć bywa określana mianem złotej, to warto mieć na uwadze, że warunki pogodowe o tej porze roku mogą być diametralnie inne niż w upalne, letnie dni. Co gorsza, może dojść do ataku zimy.  Jesienią w górach musimy być gotowi zarówno na ciepłe słoneczne dni jak i na pierwsze oznaki zimy. Bywają sytuacje, że już we wrześniu, w najwyższych partiach Tatr, mamy świeży śnieg. 

Choć prawdopodobieństwo burz o tej porze roku jest znikome – nie znaczy to jednak, że nie możemy spodziewać się deszczu. Dlatego szykując się na wędrówkę po górach, w przejściowych porach roku, nie dajmy się zwieść aurze i bądźmy przygotowani na różne scenariusze. W tym tekście zamieszczamy parę najważniejszych porad jak przygotować się do jesiennych wędrówek.

zdjęcie:shutterstock.com

 

Wygodne i wodoodporne buty to podstawa

 O tej porze roku należy raczej postawić na obuwie wysokie, które dobrze chronić będzie stopę przed nieprzyjazną aurą. Na jesienną pluchę przyda się dobra membrana, która zatrzyma wilgoć, a równocześnie pozwoli stopom oddychać.

Warto pamiętać, aby przed wyprawą sprawdzić wodoodporność obuwia, zwłaszcza tego dopiero co zakupionego. W tym celu wystarczy wylać kilka, kilkanaście kropel wody na but. Jeśli bez trudu przenikają one w głąb, to znak, że butom należy się już impregnacja – czyli prosty zabieg, dzięki któremu jesteśmy w stanie ograniczyć przemakanie obuwia. 

Kolejnym elementem ważnym przy wyborze obuwia trekkingowego jest antypoślizgowa podeszwa. Jesienią na szlakach panuje duża wilgotność, szczególnie rano, opady deszczu są na porządku dziennym – wszystko to sprawia, że szlaki mogą być błotniste. 



Następnie przy wyborze jesiennych butów musimy zwrócić uwagę na ich wysokość. Obowiązkowo zakładamy trekkingi za kostkę. Dzięki temu mamy zapewnioną stabilizację stawu skokowego, unikniemy urazów. Wysokie obuwie dobrze również chroni stopę przed ewentualnym zmoknięciem. Warto również pamiętać o założeniu grubszych skarpet outdoorowych, które zabezpieczą stopy przed bolesnymi otarciami i skutecznie odprowadzą wilgoć. Dodatkową parę spakujmy do plecaka. 

Warstwowe odzienie outdoorowe

Jesień może być zaskakująco zmienną porą roku. Rano jest chłodno, podczas gdy po południu temperatura może znacznie wzrosnąć. Dlatego warto postawić na warstwowy strój, który pozwoli na regulowanie temperatury ciała. 

Bielizna termoaktywna 

To pierwsza, najbliższa ciału warstwa ubioru. Jesienią raczej nie mamy jeszcze minusowych temperatur zatem powinna wystarczyć tylko koszulka termiczna, z krótkim bądź długim rękawem. Należy pamiętać o tym, aby była ściśle dopasowana do ciała, stanowiła jego drugą skórę. 

  • Polar

Stanowić będzie drugą warstwę. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie bluza polarowa, najwygodniejsze są modele z dodatkiem stretchu, uszyte z takich tkanin jak Polartec Power Stretch. Dobrze gdy bluza taka posiada rękawy zakończone otworami na kciuk – rozwiązanie to pozwoli częściowo osłonić przed wiatrem dłonie, bez konieczności zakładania rękawiczek.

Przy bezwietrznej pogodzie bluza może pełnić nawet rolę kurtki wierzchniej, czyli warstwy zewnętrznej.

  • Spodnie

Jeśli chodzi o dolną część ciała, można tu zastosować metodę dwuwarstwową, zwłaszcza w przypadku niższych temperatur. Bezpośrednio na ciało polecamy założyć  getry bezszwowe, które dopasowują się do ciała zapewniając swobodę ruchów i utrzymując jego stałą temperaturę. Jako drugą warstwę zakładamy spodnie trekkingowe. Ważne jest, aby charakteryzowały się one wygodnym krojem zapewniając swobodę ruchów i odpowiednią temperaturę ciała. Dodatkowo ważne jest, by chroniły przed podmuchami wiatru i wilgocią. 

  • Kurtka

Na koniec zakładamy warstwę trzecią, zewnętrzną. To ona ma nas chronić przed deszczem i zimnym wiatrem. Kurtka powinna być wykonana z oddychającego materiału, który zabezpieczy nas przed przegrzaniem. Pamiętajmy również o tym, by odzież, na którą zakładamy kurtkę była sucha. W przeciwnym wypadku bardzo szybko wyziębimy organizm.  

  • Nakrycie głowy

Przejmujący i chłodny wiatr potrafi dać w kość, szczególnie na odkrytych przestrzeniach. Dlatego zadbajmy o ochronę głowy, chroniąc ja przed wychłodzeniem. Czapka lub chusta to obowiązkowe wyposażenie w górach. Nie zajmuje ona dużo miejsca i przypadku słonecznej pogody niech będzie w plecaku. 


Dodatkowe – obowiązkowe „must-have”

Jak w góry to oczywiście z plecakiem, do którego spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy. Do takich zaliczymy:

  • Apteczka (nożyczki, plasty, gazy, środki przeciwbólowe)
  • Telefon plus power bank
  • Latarka
  • Posiłek, aby móc coś przekąsić w trasie
  • Termos z ciepłym napojem

Warto również pamiętaj o właściwym planowaniu trasy. Zwłaszcza, że jesienią dni stają się coraz krótsze, szybciej zapada zmrok. Lepiej wcześniej wyruszyć, niż iść w ciemności po śliskim gruncie. 


Do zobaczenia na szlaku. 

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów