5 powodów, dla których warto jesienią wędrować po górach.

  

Sezon na górskie wędrówki nie kończy się wraz z upływem lata czy końcem wakacji. Wręcz przeciwnie. Jesień jest najpiękniejszym okresem w polskich górach. Dla wielu osób kojarzy się z deszczem, by powtórzyć za naszym poetą Leopoldem Staffem:  "To w szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny i pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...".

To także pora roku, która dla wielu ludzi kojarzy się z melancholią, chłodem. Warto jednak pamiętać, że to również czas, kiedy przyroda pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Góry zachwycają feerią barw i niezwykłym klimatem. Choć dzień jest krótszy, a pogoda zmienna – to jednak zdecydowanie polecamy jesienne wyprawy. Poznajcie 5 powodów, dla których warto wybrać się w góry jesienią. 

zdjęcie: schutterstock.com


1. Jesienna feeria barw

To widok zapierający dech w piersiach. Już sama myśl o tym widoku sprawia, że chce się rzucić wszystko i jechać … w góry

Jesień to czas, kiedy góry zmieniają swoją szatę kolorystyczną. Przyroda przygotowuje się na nadejście zimy. Zielone lasy zamieniają się w żółte, pomarańczowe i czerwone połacie, a skaliste szczyty kontrastują z błękitnym niebem. To prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Każdy szlak staje się niepowtarzalny i malowniczy. Niektóre miejsca szczególnie zachwycają jesiennymi barwami, takie jak Dolina Chochołowska w Tatrach, Połonina Wetlińska w Bieszczadach czy Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Amatorzy fotografii znajdą tu raj dla siebie. 


widok na Zamek i Jezioro w Czorsztynie 

Jesienne kolory mają też swoje znaczenie symboliczne i emocjonalne. Żółty kolor symbolizuje radość, optymizm i energię. Pomarańczowy kolor symbolizuje ciepło, entuzjazm i kreatywność. Czerwony kolor symbolizuje pasję, miłość i odwagę. Te kolory mogą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie, dodając nam siły i motywacji do działania. 

2. Jesień nie znaczy zimno

Wbrew obiegowym opiniom, to właśnie jesienią pogoda jest najbardziej przewidywalna. Chociaż jesień kojarzy się głównie z chłodem i wilgocią, pogoda w górach nawet w listopadzie może zaskoczyć kilkunastoma stopniami powyżej zera i bezchmurnym niebem. Wszystko za sprawą inwersji termicznej, pod wpływem której nawet jeśli w dolinach panują chłód i wilgoć, na szczytach może być ciepło i słonecznie. Na komfort jesiennego wędrowania wpływa również brak letnich upałów i burz, które jesienią zdarzają się niezwykle rzadko.


zdjęcie z kamery na Zalew Soliński w Bieszczadach

Jesienne warunki pogodowe mogą też stwarzać niepowtarzalne zjawiska atmosferyczne i efekty wizualne. Można na przykład podziwiać tęczę po deszczu, mgłę nad dolinami, poranną rosę na trawie czy złoty zachód słońca



Reasumując, jesienna aura to najbardziej optymalna aura do górskich wędrówek. Nie męczymy się tak szybko, jak w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach. Później pozostaje nam już tylko założenie grubego polaru czy kurtki. 

3. Brak tłumów na jesiennych szlakach górskich

Dla niektórych to jeden z głównych argumentów przemawiających za wyborem jesieni na górskie wędrówki. O ile jeszcze w weekendy czy wolne dni przy sprzyjających warunkach atmosferycznych spotkamy na szlaku wędrowców, to już w tygodniu możemy zachwycać się w ciszy przyrodą. 

W październiku i listopadzie, zwłaszcza w tygodniu, na mniej uczęszczanych ścieżkach, można nie spotkać nikogo. Jesienne wyjścia w góry są więc doskonałą okazją do wyciszenia i psychicznego odpoczynku, który szczególnie docenią osoby zmęczone dniem powszednim. Wyprawa w góry pozwoli uspokoić myśli, wyciszy i sprawi, że z zupełnie innej perspektywy spojrzymy na codzienne troski. 


zdjęcie z kamery na Szczyty Szklarskiej Poręby 

4. Regeneracja sił witalnych

Obecnie żyjemy w ciągłym pośpiechu, w stresie,  wynikającym z ogromu obowiązków. Praca, szkoła, nauka, pochłaniają większość energii zarówno dzieci, jak i rodziców. Pomimo tego, że każdy z nas potrzebuje spokoju i odrobiny lenistwa, to jednak aktywny odpoczynek dodaje najwięcej energii. Wędrówka jesiennym szlakiem, spacer między jodłami i świerkami, zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko sprawia, że odpoczywamy pełną piersią. 

Coraz bardziej popularne są wyjazdy w góry połączone z pracą, zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie, przy komputerze. Świadomość tego, że po dobrze wykonanym zadaniu (pracy), możemy się zrelaksować, wpływa pozytywnie na nasz organizm, na naszą psychikę. 


zdjęcie ze Szczyrk Mountain Resort na Zbójnicką Kopę

5. Przygotowanie do sezonu zimowego

Jesień to idealny czas nas przygotowanie ciała i ducha na nadchodzącą zimę. Ostatnie promienie słoneczne naładują nam baterie, a chłodny, lecz życzliwy klimat przygotuje nas na niskie temperatury. Wędrówki górskie o złotej porze roku przyzwyczają organizm do coraz to chłodniejszej aury pogodowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obcowanie z naturą jesienią hartuje nasz organizm. Sprawia, że spada prawdopodobieństwo złapania przeziębienia czy grypy.  


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów