5 powodów, dla których warto jesienią wędrować po górach.

  

Sezon na górskie wędrówki nie kończy się wraz z upływem lata czy końcem wakacji. Wręcz przeciwnie. Jesień jest najpiękniejszym okresem w polskich górach. Dla wielu osób kojarzy się z deszczem, by powtórzyć za naszym poetą Leopoldem Staffem:  "To w szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny i pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...".

To także pora roku, która dla wielu ludzi kojarzy się z melancholią, chłodem. Warto jednak pamiętać, że to również czas, kiedy przyroda pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Góry zachwycają feerią barw i niezwykłym klimatem. Choć dzień jest krótszy, a pogoda zmienna – to jednak zdecydowanie polecamy jesienne wyprawy. Poznajcie 5 powodów, dla których warto wybrać się w góry jesienią. 

zdjęcie: schutterstock.com


1. Jesienna feeria barw

To widok zapierający dech w piersiach. Już sama myśl o tym widoku sprawia, że chce się rzucić wszystko i jechać … w góry

Jesień to czas, kiedy góry zmieniają swoją szatę kolorystyczną. Przyroda przygotowuje się na nadejście zimy. Zielone lasy zamieniają się w żółte, pomarańczowe i czerwone połacie, a skaliste szczyty kontrastują z błękitnym niebem. To prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Każdy szlak staje się niepowtarzalny i malowniczy. Niektóre miejsca szczególnie zachwycają jesiennymi barwami, takie jak Dolina Chochołowska w Tatrach, Połonina Wetlińska w Bieszczadach czy Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Amatorzy fotografii znajdą tu raj dla siebie. 


widok na Zamek i Jezioro w Czorsztynie 

Jesienne kolory mają też swoje znaczenie symboliczne i emocjonalne. Żółty kolor symbolizuje radość, optymizm i energię. Pomarańczowy kolor symbolizuje ciepło, entuzjazm i kreatywność. Czerwony kolor symbolizuje pasję, miłość i odwagę. Te kolory mogą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie, dodając nam siły i motywacji do działania. 

2. Jesień nie znaczy zimno

Wbrew obiegowym opiniom, to właśnie jesienią pogoda jest najbardziej przewidywalna. Chociaż jesień kojarzy się głównie z chłodem i wilgocią, pogoda w górach nawet w listopadzie może zaskoczyć kilkunastoma stopniami powyżej zera i bezchmurnym niebem. Wszystko za sprawą inwersji termicznej, pod wpływem której nawet jeśli w dolinach panują chłód i wilgoć, na szczytach może być ciepło i słonecznie. Na komfort jesiennego wędrowania wpływa również brak letnich upałów i burz, które jesienią zdarzają się niezwykle rzadko.


zdjęcie z kamery na Zalew Soliński w Bieszczadach

Jesienne warunki pogodowe mogą też stwarzać niepowtarzalne zjawiska atmosferyczne i efekty wizualne. Można na przykład podziwiać tęczę po deszczu, mgłę nad dolinami, poranną rosę na trawie czy złoty zachód słońcaReasumując, jesienna aura to najbardziej optymalna aura do górskich wędrówek. Nie męczymy się tak szybko, jak w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach. Później pozostaje nam już tylko założenie grubego polaru czy kurtki. 

3. Brak tłumów na jesiennych szlakach górskich

Dla niektórych to jeden z głównych argumentów przemawiających za wyborem jesieni na górskie wędrówki. O ile jeszcze w weekendy czy wolne dni przy sprzyjających warunkach atmosferycznych spotkamy na szlaku wędrowców, to już w tygodniu możemy zachwycać się w ciszy przyrodą. 

W październiku i listopadzie, zwłaszcza w tygodniu, na mniej uczęszczanych ścieżkach, można nie spotkać nikogo. Jesienne wyjścia w góry są więc doskonałą okazją do wyciszenia i psychicznego odpoczynku, który szczególnie docenią osoby zmęczone dniem powszednim. Wyprawa w góry pozwoli uspokoić myśli, wyciszy i sprawi, że z zupełnie innej perspektywy spojrzymy na codzienne troski. 


zdjęcie z kamery na Szczyty Szklarskiej Poręby 

4. Regeneracja sił witalnych

Obecnie żyjemy w ciągłym pośpiechu, w stresie,  wynikającym z ogromu obowiązków. Praca, szkoła, nauka, pochłaniają większość energii zarówno dzieci, jak i rodziców. Pomimo tego, że każdy z nas potrzebuje spokoju i odrobiny lenistwa, to jednak aktywny odpoczynek dodaje najwięcej energii. Wędrówka jesiennym szlakiem, spacer między jodłami i świerkami, zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko sprawia, że odpoczywamy pełną piersią. 

Coraz bardziej popularne są wyjazdy w góry połączone z pracą, zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie, przy komputerze. Świadomość tego, że po dobrze wykonanym zadaniu (pracy), możemy się zrelaksować, wpływa pozytywnie na nasz organizm, na naszą psychikę. 


zdjęcie ze Szczyrk Mountain Resort na Zbójnicką Kopę

5. Przygotowanie do sezonu zimowego

Jesień to idealny czas nas przygotowanie ciała i ducha na nadchodzącą zimę. Ostatnie promienie słoneczne naładują nam baterie, a chłodny, lecz życzliwy klimat przygotuje nas na niskie temperatury. Wędrówki górskie o złotej porze roku przyzwyczają organizm do coraz to chłodniejszej aury pogodowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obcowanie z naturą jesienią hartuje nasz organizm. Sprawia, że spada prawdopodobieństwo złapania przeziębienia czy grypy.  


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów