Korona Gór Polski. Rudawy Janowickie – Skalnik 945 m n.p.m.

  

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo w Sudetach Zachodnich leżące na obszarze od Doliny Bobru na północy, do Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) na południu oraz pomiędzy Kotliną Jeleniogórską na zachodzie, a Kotliną Kamiennogórską na wschodzie. W okolicach Janowic Wielkich graniczą z Górami Kaczawskimi, a na Przełęczy Kowarskiej z Karkonoszami. 


zdjęcie: shutterstock.com/ poranek w Rudawach Janowickich. Na zdjęciu widać wzgórza Sokoła i dolinę rzeki Bobr.


Rudawy Janowickie zajmują powierzchnię niespełna 90 km2, na których to odnajdziecie wszystko, co w górach najpiękniejsze. Tajemnicze lasy, potężne granitowe bloki skalne, wysokie ostańce, a do tego panoramy i zamki. Warto w tym miejscu podkreślić, że do roku 1947, nosiły nazwę Gór Łomnickich.

Geneza nazwy gór nie jest skomplikowana. Tutejsze ziemie skrywają liczne rudy. Niegdyś, we wschodniej części pasma, wydobywano rudy żelaza, arsenu, miedzi, czy też złota. Największym kopalnianym ośrodkiem trudniącym się w eksploatacji rud miedzi była Miedzianka. Natomiast w okresie po II wojnie światowej, w Kowarach, rozpoczęto eksploatację rud uranu. Sztolnie uranowe są dziś udostępnione zwiedzającym. Mówi się, że miejscowy surowiec posłużył Rosjanom do budowy pierwszej bomby atomowej. 

Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik, zaliczany do Korony Gór Polskich. 


Jak dojechać do Rudaw Janowickich?

Najlepiej kierować się do miejscowości Czarnów. W Czarnowie dostępny jest niewielki, bezpłatny parking, który pomieści dosłownie kilka samochodów. Parking znajduje się na końcu asfaltowej drogi w Czarnowie, przy skraju lasu. Dla osób uzależnionych od komunikacji publicznej polecamy dostać się do Karpacza. Stamtąd  busem dojeżdża się do Kowar, co zajmuje ok. 15 minut. Ulicą 1 maja, czyli lokalnym deptakiem, możecie dojść pod Urząd Miasta (znajduje się tam informacja turystyczna). A dalej zielonym (a później niebieskim) szlakiem w stronę Skalnika. 

zdjęcie z kamery na deptak w Karpaczu - zobacz obraz live

zdjęcie z kamery na deptak w Karpaczu 

Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik 945 m n.p.m.

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich położony w ich południowej części w Sudetach Zachodnich należący do Korony Gór Polski. Kopuła szczytowa jest zalesiona, dlatego też, aby móc podziwiać piękną panoramę Sudetów warto wejść na platformę widokową usytuowaną na nieco niższej Ostrej Małej, uznawanej za drugi wierzchołek Skalnika. 

Szczyt wyróżnia się w krajobrazie, wyraźnie dominując nad okolicą. Dobrze widać go z wielu miejsc Kotliny Jeleniogórskiej oraz z sąsiednich pasm górskich. Największą miejscowością położoną w pobliżu są Kowary.

Jak już wspomnieliśmy, Skalnik to szczyt składający się z dwóch wierzchołków. Ten pierwszy jest „do zaliczenia” z racji zdobywania KGP, natomiast drugi – warty wejścia, ze względu na znajdującą się tam platformę.

obraz z kamery na Rynek w Jeleniej Górze

zdjęcie: obraz z kamery na Rynek w Jeleniej Górze 

Schody, które prowadzą na nią zostały wykute w skale w 1886 roku! Panoramy z Małej Ostrej nie da się porównać z niczym innym. Doskonale widać pozostałe szczyty Rudaw Janowickich z Sokolikiem (643 m n.p.m.) i Krzyżną Górą (653 m n.p.m.) na czele, Kotlinę Jeleniogórską oraz szczyty Gór Kaczawskich i Gór Izerskich (Folwarczna, Baraniec, Wysoka Kopa). Jedyny w swoim rodzaju jest jednak widok na południe, w kierunku Karkonoszy. Na horyzoncie widnieje Śnieżka (1603 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1508 m n.p.m.), Szrenica (1361 m n.p.m.) czy Smogornia (1488 m n.p.m.).

Gdzie zdobyć pieczątkę ze Skalnika?

Znajdziemy ją na szczycie, w klubowej skrzynce. Inne miejsca, w których jest dostępna to:

- „Gościniec Rudawski” Pisarzowice

- Urząd Miasta w Kowarach punkt IT

- Gospodarstwo Agroturystyczne ULGA Czarnów 28

- Sołtys obok Agroturystyki Czartak w Czarnowie

- Schronisko PTTK Szwajcarka 

- “Baza Hufca ZHP Łódź-Polesie w Strużnicy” od lipca do września dysponuje pieczątką

- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

- Hare Krishna w Czarnowie

- Ośrodek Oświatowo-Wypoczynkowy „Wojków” ul. Górna 2, Kowary (piękna pieczątka dostępna na stołówce-kuchnia)

- Schronisko PTTK Jagodna na Przełęczy Spalona

- Pijalnia Wód w Długopolu-Zdroju


Polecane szlaki turystyczne na Skalnik

Na Skalnik prowadzą szlaki z Czarnowa, Kowar, Bukowca, Strużnicy, Rędzin, a także z Janowic Wielkich i Trzcińska. Zielono – niebieski szlak z Czarnowa należy do najkrótszych, zaś z Janowic Wielkich i Trzcińska do ciekawszych, jednakże zdecydowanie dłuższych.

  • Szlak turystyczny z Czarnowa

Z wspomnianego wcześniej parkingu idziemy szlakiem zielonym, w końcowej części – niebieskim. Wejście do góry zajmuje około 50-55 minut w zależności od tempa. Można iść nawet szybciej. Do przejścia mamy zaledwie 2,2 km, czyli bardzo niewiele. Po drodze jest formacja skalna Mała Ostra z fantastycznymi widokami na okoliczne góry. 

  • Szlak turystyczny z Janowic Wielkich

To dłuższa, ale zdecydowanie atrakcyjniejsza trasa. W sam raz dla osób, dla których nie odznaka jest najważniejsza, a obcowanie z górami. Do przejścia mamy niespełna 11 km, co powinno nam zająć ok 4-5 godzin.

Ruszamy zielonym szlakiem. Po chwili mijamy tablicę informującą nas o tym, że wkraczamy na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze mijamy ruiny zamku Bolczów. Wołek – inny szczyt Rudaw. W ten sposób dochodzimy do Skalnika. Pamiętajmy o tym, aby zejść na drugi wierzchołek Ostrą Małą, by z platformy móc podziwiać piękną panoramę Sudetów.  


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski

MASTER-ski Tylicz

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów