Krynica Zdrój – górskie uzdrowisko atrakcyjne przez cały rok

  

Krynica Zdrój to znajdująca się w Beskidzie Sądeckim górska miejscowość uzdrowiskowa. Właśnie z walorów zdrowotnych słynąca od ponad 200 lat. Latem przyciąga kuracjuszy i turystów górskich a zimą fanów białego szaleństwa. W mieście znajduje się wiele sanatoriów, domów uzdrowiskowych, hoteli i wiele atrakcji turystycznych czynnych przez cały rok. Niegdyś w Krynicy bywali Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz czy Julian Tuwim.

Pijalnia wód mineralnych

Wybierając się na Krynicki deptak, który biegnie wzdłuż ulic Dietla i Nowotarskiego będziemy przechadzać się słuchając szumu Kryniczanki, podziwiając wspaniałe XIX wieczne wille i oglądać liczne fontanny. Od razu poczujemy się jak w uzdrowisku. W Pijalni Głównej można skosztować takich wód jak Zuber, Jan, Tadeusz lub Słotwinka. Wewnątrz pijalni, znajduje się okazała oranżeria oraz sala koncertowa, w której odbywa się m.in. Festiwal im. Jana Kiepury. Niedaleko Nowego Domu Zdrojowego została wzniesiona muszla koncertowa, z której latem usłyszymy dźwięki orkiestry zdrojowej.



źródło: archiwum redakcji webCamera.pl - widok na deptak w Krynicy Zdroju

Muzeum Nikifora Krynickiego

Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W XIX- wiecznej drewnianej willi Romanówka można oglądać obrazy i osobiste pamiątki, malarza prymitywisty Nikifora Krynickiego właściwie - Epifaniusza Drowniaka.


Istnieje możliwość obejrzenia jego rzeczy codziennych np. nieodłącznego kapelusza, laski lub serdaka.

źródło: shutterstock.com

Zwiedzić tu można wystawę z jego najbardziej znanymi i najważniejszymi pracami. Istnieje możliwość obejrzenia jego rzeczy codziennych np. nieodłącznego kapelusza, laski lub serdaka. W salach tematycznych poznamy jego niełatwą historię, fotografie ukazujące artystę, portrety wykonane przez innych malarzy ukazujące Nikifora. Oprawione są również plakaty promujące jego wystawy m.in. ważna dla niego, pierwsza indywidualna wystawa we Francji. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty. Bilety w cenie 14zł i 10zł. Czwartek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. Wszyscy miłośnicy sztuki powinni zawitać pod ten adres.



Wieża widokowa znajdująca się na górnej stacji narciarskiej Słotwiny Arena jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji tego regionu
źródło: archiwum redakcji webCamera.pl - widok na kolej i wieżę widokową w Krynicy Zdroju

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

Znajdująca się na górnej stacji narciarskiej Słotwiny Arena wieża, jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji tego regionu, czynna cały rok. Skonstruowana została w ten sposób, aby na szczyt można było dostać się płaską ścieżką bez konieczności pokonywania jakichkolwiek schodów (nachylenie 2%-6% ). Dzięki temu na spacer w koronach drzew mogą wybrać się osoby niepełnosprawne czy rodziny z małymi dziećmi.

Aby dostać się do stóp wieży widokowej, można wspiąć się na Słotwinkę utwardzoną ścieżką lub skorzystać z kolei krzesełkowej Doppelmayr. Czynne jest codziennie w godzinach 10-17. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych i kolej i wieża pozostają zamknięte. Warto sprawdzić przed wycieczką aktualną prognozę pogody na kamerach. Samo wejście na wieżę to wydatek 49zł – 42zł jeśli chcemy dodatkowo skorzystać z kolejki zapłacimy odpowiednio 69zł i 55zł. Dostępne są również pakiety: rodzice plus dzieci, które są nieco atrakcyjniejsze cenowo.

Spacerując po wieży, będziemy podziwiać nie tylko malownicze widoki okolicy, lecz dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym, poznamy historię Beskidu sądeckiego i różnorodność otaczającej nas przyrody.




Góra Parkowa - Park Zdrojowy

To niezwykle urokliwe miejsce 741m n.p.m. Teren w zasadzie w centrum miasta, ale odpoczniemy tu od hałasu.  Idealny do spacerów i relaksu.  Przechadzając się alejkami zobaczymy np. stawy z kaczkami i łabędziami, XIX-wieczne altany, „źródełko płodności” z figurą bociana i uczepionym do niego dzieckiem. Odpocząć można tu na Ławeczce Kraszewskiego, która powstała z okazji pięćdziesięciolecia jego twórczości. Kraszewski tak jak i wielu innych artystów przebywał w Krynicy w celach leczniczych.



źródło: archiwum redakcji webCamera.pl - widok na Górę Parkową


Na Górze Parkowej można i aktywnie spędzać czas. Dostępna jest zjeżdżalnia pontonowa, ślizgawka i wystawa „Wehikuł czasu”.  Dla lubiących zagadki przygotowano grę terenową, która poszerzy wiedzę o walorach Parku, zapewni ruch na świeżym powietrzu i doskonałą zabawę w gronie rodziny i przyjaciół.

W lipcu i sierpniu o godzinie 14 odbywają się tu spacery pod nazwą: „Spacer z Babą z Gór na szczyt Góry Parkowej”. Ci, którzy chcą posłuchać porcji ciekawostek, zadać pytania, poznać odpowiedzi i miło spędzić czas zapraszamy do zapisania się na taką wycieczkę. Udział jest bezpłatny, niezbędne jest jednak zapisanie się poprzez formularz z uwagi na ograniczoną ilość osób mogących wziąć udział w wydarzeniu.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów