Magurski Park Narodowy – Diabelski Kamień

  

Zapraszamy teraz do miejsca, gdzie spotkacie wilka, niedźwiedzia, rysia. Miejsca, w których rzadki orlik krzykliwy zakłada gniazda. Magurski Park Narodowy, bo to o nim mowa powstał w 1995 roku. Zajmuje obszar 19 363 ha, z tego prawie 96 proc. to tereny leśne. Park położony jest w południowej części kraju, w Beskidzie Niskim, przy granicy z Republiką Słowacką. Wchodzi w skład województw podkarpackiego i małopolskiego. 


zdjęcie: shutterstock.com/


Największym bogactwem Magurskiego Parku Narodowego jest przejściowy charakter jego przyrody – łączy w sobie cechy przyrody typowe zarówno dla Karpat Zachodnich, jak i dla Karpat Wschodnich. 

Warto pamiętać, że w okresie od 1 maja do 31 października wstęp na teren Parku jest płatny. Bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy – 4 zł. Można je kupić online na stronie https://magurskipn.eparki.pl/ bądź w jednym z punktów przy wejściu do parku np. w Foluszu. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto się wybrać do Magurskiego Parku Narodowego. 


Ścieżka przyrodnicza Folusz 

Ścieżka przyrodnicza Folusz składa się z 12 przystanków. Długość trasy to zaledwie 4 km, które można pokonać w 2 godziny. Na trasie spaceru czeka na Was wiele przyrodniczych atrakcji. Wszystkie punkty są dobrze opisane i oznaczone na trasie w postaci tablic informacyjnych. 

Do największych atrakcji należą: Wodospad Magurski i Diabli Kamień. 


Wodospad Magurski

Wodospad znajduje się  w miejscowości Folusz, na stokach góry Kosma (675m) i Kosińska (700m).  Próg wodospadu, który zlokalizowany jest na wysokości ok. 490 m n.p.m., jest jednocześnie dawną drogą leśną prowadzącą w kierunku Kosińskiej. Woda spada tutaj dwiema kaskadami, liczącymi łącznie około 7 m wysokości. Mechanizm powstania tego wodospadu był następujący: najpierw woda wypłukiwała drobne ziarenka gleby, następnie warstwy łupka, tworząc w ten sposób koryto, które w niższych partiach pogłębiało się coraz bardziej, powodując osuwanie się gruntów. Na końcu pokazały się twarde skały piaskowca magurskiego, tworząc próg skalny. 

Do wodospadu można dotrzeć zielonym szlakiem z Folusza. Przy szlaku znajdują się ławki oraz tablice informacyjne. 

Mimo stosunkowo słabej zasobności w wodę, Wodospad Magurski ujmuje swym pięknem, łączącym pewien majestat z subtelnością. Warto tu przyjść wiosną po roztopach lub po opadach deszczu. W przeciwnym razie, na przykład podczas suchego i upalnego lata, zobaczycie jedynie wyschnięte skały, lub ledwo sączącą się strużkę wody.


Diabelski Kamień

Diabli Kamień to rezerwat skalny, usytuowany na łagodnym zboczu, tworzący grupę sterczących skał zbudowanych z piaskowca magurskiego. Skałki są popękane, z licznymi rozpadlinami, miejscami nasunięte na siebie. Jak to w przypadku takich miejsc bywa związana jest z nimi legenda. Jej opis znajdziecie na jednej z tablic informacyjnych umieszczonych na miejscu. 

Legenda

Związana jest z powstaniem kościoła w lokalnym Cieklinie. Jego budowa miała nie spodobać się miejscowym diabłom, którzy postanowili temu jakoś zaradzić. Po długiej naradzie ustalili oni, że najsilniejszy z nich wejdzie na górę z ciężkim kamieniem skąd ciśnie go w kościół. Aby plan się powiódł był jeden warunek – diabeł musiał to zrobić przez porankiem, zanim zapieją kury (tracą wtedy swą diabelską moc). Diabeł jednak przecenił swe możliwości, albo kamień był zbyt ciężki – w każdym razie poranek zastał go na zboczy góry Kosmy. Wraz z pianiem kur nie był w stanie dalej nieść kamienia i upuścił go, rozbijając na szereg mniejszych kawałków. W ten sposób kościół w Cieklinie został ocalony. 

A jak było naprawdę?

Tak naprawdę przyczyna powstania Kamienia jest prozaiczna. Według geologów, miliony lat temu na tym terenie było morze, a osadzający się na jego dnie piasek i szczątki zwierzątek z czasem stworzyły twardą i odporną na wypłukiwanie skałę. Kiedy morze ustąpiło skała wyłoniła się na powierzchnię, a wiatr, mróz i deszcz nadały jej nowy kształt. Kolejno z czasem natura zawładnęła skałami i ukryła wśród gęstego lasu. 


Szlakiem drewnianej architektury

Prócz oczywistych walorów przyrodniczych, obszar parku chroni też niezwykłe bogactwo kulturowe jakie pozostało na tutejszych terenach po zamieszkujących je ludności Rusińskiej, głównie Łemków. Stąd te wszystkie przydrożne cmentarze, kapliczki i drewniane cerkwie schowane w cieniu bujnych drzew, które napotkacie choćbyście ich nie szukali. Aby umożliwić ich bliższe poznanie, Województwo Małopolskie zgromadziło ponad 250 z tych obiektów tworząc Szlak Architektury Drewnianej.  Bogactwo flory i fauny

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego można podziwiać wspaniałe rośliny i zwierzęta. Dumą MPN są ptaki drapieżne. Ich zagęszczenie na tym terenie należy do najwyższych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Najważniejszymi z nich są orlik krzykliwy, orzeł przedni, myszołów zwyczajny, krogulec i puszczyk uralski. 

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, nie licząc owadów. Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ścisłą ochroną, 11 - ochroną częściową, a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Swój dom, na terenie MPN, znalazły także liczne ssaki - 57 gatunków, w tym m.in.: niedźwiedzie brunatne, łosie euroazjatyckie, wilki szare, rysie euroazjatyckie, żbiki europejskie, jelenie szlachetne, nietoperze, wydry europejskie, piżmaki czy jenoty azjatyckie.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów