TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Lato to czas wysokich temperatur, długich i słonecznych dni, które zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Słońce ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, a opalanie się jest dla wielu ludzi nieodłącznym elementem letnich wakacji. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak więc cieszyć się słońcem bez ryzyka? Jakie są fakty i mity na temat opalania? Poniżej przedstawiamy kilka porad oraz obalamy popularne mity.
źródło: shutterstock.com/młoda kobieta opalająca się na plaży
Skóra to bardzo ważny narząd, trzeba o niego dbać zawsze, niezależnie od tego czy opalamy się na plaży czy po prostu wychodzimy na zewnątrz.
Według badań rak skóry jest najczęściej występującym nowotworem. Jednocześnie jednak światło ultrafioletowe to jeden z wywołujących go czynników, któremu najłatwiej zapobiec. Wystarczy chronić skórę podczas kontaktu ze słońcem.
Używaj kremów z filtrem o szerokim spektrum działania (UVA i UVB) i odpowiednim SPF (najlepiej 30 lub wyższym). Aplikuj krem co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację co dwie godziny oraz po kąpieli lub intensywnym poceniu się.
Najsilniejsze promieniowanie UV występuje między 10:00 a 16:00. W miarę możliwości staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji ciała na działanie słońca w tych godzinach.
Lekka, przewiewna odzież, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV pomogą chronić skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Wysokie temperatury nasilają pocenie się. Organizm chcąc chłodzić ciało traci duże ilości wody a wraz z nią wiele cennych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Warto zadbać także o dodanie do wypijanej wody elektrolitów zapewniających równowagę wodną organizmu.
Dieta bogata w antyoksydanty, takie jak witamina C i E, może pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.
Udar słoneczny to postać udaru cieplnego, do którego dochodzi na skutek zbyt intensywnego działania promieni słonecznych. Sprzyja mu długotrwałe przebywanie na słońcu, zwłaszcza z nieosłoniętą głową i karkiem.
• dzieci i osoby starsze
• przyjmujący niektóre leki, m.in. antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne
• osoby pracujące fizycznie podczas upałów
• chorzy na cukrzycę i choroby serca
• osoby otyłe oraz pozostające pod wpływem alkoholu
Przenieś się do chłodnego, zacienionego miejsca i nałóż zimne kompresy na czoło, kark i nadgarstki.
Lato w Krynicy Morskiej 202r - ujęcie z kamery
Pij dużo wody lub napoje izotoniczne, aby uzupełnić elektrolity utracone przez pocenie.
Przez kilka dni staraj się unikać słońca i daj skórze czas na regenerację.
Nałóż żel z aloesem lub krem nawilżający, aby złagodzić podrażnienia i nawilżyć skórę.
Jeśli doświadczasz objawów takich jak zawroty głowy, nudności, silny ból głowy, przyspieszony puls lub gorączka, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy udaru cieplnego.
Opalona skóra wygląda zdrowo, atrakcyjnie i szczupło, a słońce poprawia nam samopoczucie.
Promieniowanie UVB jest niezbędne do syntezy witaminy D, która jest nam potrzebna do życia. Witamina D (nazywana zresztą "witaminą słońca") wpływa na właściwą budowę kości, właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz wspomaga układ krążenia, a ponadto przyspiesza spalanie tłuszczu. Nie ma bardziej obfitego źródła witaminy D niż słońce.
Regularne stosowanie kremów z filtrem zmniejsza ryzyko raka skóry, w tym czerniaka. Warto również pamiętać, że słońce nie wszędzie świeci tak samo intensywnie. Wybierając się na południe Europy, wybierajmy kremy z mocniejszymi filtrami - słońce „świeci" zupełnie inaczej w Grecji niż np. w Danii. Jeżeli natomiast chcemy odwiedzić okolice strefy równikowej, musimy zadbać o wyższą ochronę przeciwsłoneczną - w tych rejonach słońce operuje naprawdę intensywnie i nietrudno o poważne poparzenia.
Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV może uszkadzać skórę.
Ekspozycja na słońce prowadzi do fotostarzenia, które objawia się zmarszczkami, plamami starczymi i utratą elastyczności skóry.
Każde poważne poparzenie słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie, zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka w późniejszym życiu.
Istnieje wiele mitów na temat opalania, które mogą prowadzić do niebezpiecznych praktyk i w konsekwencji chorób skóry. Oto niektóre z najpopularniejszych mitów o opalaniu.
Choć krem z filtrem zmniejsza syntezę witaminy D, nie blokuje jej całkowicie. Krótkie okresy ekspozycji na słońce bez ochrony mogą wystarczyć do produkcji wystarczającej ilości witaminy D.
Choć opalenizna daje pewien stopień ochrony (równoważny SPF 3-4), nie jest wystarczająca, aby zapobiec uszkodzeniom skóry przez promieniowanie UV. Opalenizna może stanowić pewną ochronę przed poparzeniami słonecznymi i niektórymi rodzajami raka skóry związanymi z promieniowaniem UVB, nie zapewnia ona ochrony przed promieniowaniem UVA, które również może prowadzić do uszkodzenia skóry i przyśpieszonego starzenia się.
Promieniowanie UV w solariach jest równie szkodliwe jak naturalne promieniowanie słoneczne i zwiększa ryzyko raka skóry. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB, co za tym idzie, dociera do głębszych warstw skóry, a zatem jest bardziej szkodliwe dla skóry.
Promieniowanie UV przenika przez wodę, dlatego opalanie się w wodzie może prowadzić do poparzeń słonecznych. Będąc w wodzie też się opalamy – do 2,5 m głębokości promieniowanie jest takie, jak na lądzie.
Choć osoby z ciemniejszą karnacją mają naturalnie wyższy poziom melaniny, nadal są narażone na uszkodzenia skóry i raka skóry, dlatego powinny stosować kremy z filtrem.
Podsumowując, opalanie się może być bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed słońcem. Ważne jest, aby być świadomym zarówno korzyści, jak i zagrożeń związanych z ekspozycją na promieniowanie UV oraz unikać popularnych mitów, które mogą prowadzić do niebezpiecznych zachowań. Pamiętajmy, że ochrona skóry to inwestycja w zdrowie na całe życie.
Waszych ulubionych kamer