Najdziwniejsze tradycje, rytuały i wierzenia na świecie

  

Jeśli zadziwiają Cię rodzinne tradycje czy lokalne obyczaje, np. ugniatania kapusty bosymi stopami czy rozstawianie parawanów na plaży, przygotowaliśmy listę znacznie dziwniejszych rytuałów praktykowanych w innych krajach świata. Zapoznaj się z nimi, a przekonasz się, że polskie tradycje są w gruncie rzeczy całkiem zwyczajne…


Spożywanie spopielonych zwłok

Dość makabryczny rytuał odbywa się na obszarze dziewiczych terenów brazylijskiej i wenezuelskiej dżungli zamieszkiwanym przez plemię Yanomami. Zgodnie z wierzeniami jego członków, spożycie spopielonych zwłok bliskiej osoby może zapewnić spokój jej duszy, podczas gdy zaniechanie tego rytuału może doprowadzić do jej błąkania się po świecie i nawiedzania innych. Chcąc odwiedzić zachwycające swoją drogą dżungle Amazonii, trzeba się odpowiednio przygotować, w tym mieć aktualny paszport. Jak go wyrobić? Ile to kosztuje? Ile zdjęć do paszportu jest wymaganych? Jeśli jeszcze nie posiadasz tego dokumentu, poszukaj odpowiedzi na te pytania i złóż wniosek.

Bitwa na pomidory

Przenieśmy się do Europy, a konkretnie do miasta Buñol zlokalizowanego w hiszpańskim regionie Walencja, gdzie każdego roku organizowana jest dość nietypowa bitwa, w której bronią są… pomidory. W ostatnią środę września czerwone warzywa są wszechobecne w przestrzeni publicznej, choć – zgodnie z przepisami – festiwal ma charakter nieoficjalny. Okazuje się bowiem, że odbywa się bez zgody burmistrza miejscowości. Cóż, w tym przypadku chyba mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą…

Rzut dzieckiem

Co może być dziwnego albo tym bardziej niebezpiecznego w zrzucaniu noworodka z wysokości 15 m na spontanicznie rozciągnięte przez tłum prześcieradło? Małżeństwa, które pobrały się w indyjskiej świątyni Sri Santeswar, prawdopodobnie wychodzą z założenia, że to nawet całkiem dobry pomysł, bo wdrażają go w życie każdego roku. Choć trzeba przyznać, że ta nietypowa aktywność odbywa się z zachowaniem maksymalnych możliwych zabezpieczeń, to wciąż przecież polega na… zrzucaniu niemowlaków z bardzo dużej wysokości. Rocznie ma miejsce ok. 200 takich „rytuałów”. Nie polecamy brania w nich udziału, jednak sama wycieczka do Indii jest jak najbardziej godna zarekomendowania. Paszport jest w przypadku wymagany – informacje na temat jego wyrobienia można znaleźć w serwisie https://paszporty.com.pl/.

Przekłuwanie twarzy

Tradycja przekłuwania ciała jest akurat dość mocno rozpowszechniona w wielu krajach i częściach świata. W zachodniej kulturze noszenie kolczyków przez kobiety jest od pokoleń standardem, a przekłuwanie brwi czy języka powoli również przestaje budzić zdziwienie. Gdy jednak mówimy o umieszczaniu sobie półmetrowej strzały w ustach, haczykach w nosie czy rogach w policzkach, reakcje są już zupełnie inne, znacznie bardziej zdystansowane, naznaczone zdziwieniem, wręcz szokiem. Tymczasem takie zachowania są czymś normalnym wśród niektórych plemion np. w Singapurze, Indiach czy Malezji.

Zmiana płci

Na kulcie zmiany płci zbudowana jest duża część kultury społeczeństwa Tajlandii. Tzw. lejdiboje, czyli mężczyźni wyglądający jak piękne kobiety, są największymi gwiazdami telewizyjnymi i najlepiej opłacanymi celebrytami, a na ulicy czy w barze niekiedy trudno stwierdzić, jakiej płci jest dana osoba. Środki – głównie hormonalne – do zmiany płci są w Tajlandii ogólnodostępne, a cała procedura ma charakter medyczny i należy do najczęściej udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Topienie marzanny

Przejdźmy na chwilę na polskie podwórku, bo też nie mamy się czego „wstydzić”. Przykład? Ot, choćby topienie marzanny. Gdyby tak głębiej zastanawiać się, jaki jest sens i z czego wynika topienie kukły, dlaczego nazywa się ona „marzanna” i w jaki sposób wiąże się z wiosny, można by dojść o wniosku, że kultywowanie tej tradycji jest zupełnie bezcelowe.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów