Najłatwiejszy szlak turystyczny na Turbacz.

  

Najłatwiejszy szlak na Turbacz

Turbacz (1310 m n.p.m.)  jest najwyższym szczytem Gorców. Znajduje się tym samym na liście Korony Gór Polski. Trasa na Turbacz częściowo jest położona na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt znajduje się jednak poza parkiem. Ze względu na swe walory krajobrazowe góra kusi nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także biegaczy i rowerzystów a nawet uprawiających turystykę konną. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Pieniny, Beskidy, Tatry i wyróżniającą się na zachodzie Babią Górę. Turyści wspominają cudowne wschody i zachody słońca, mgły w dolinach oddzielające Gorce od Tatr. Jest naprawdę czym się zachwycać. 

Ze względu na swe walory krajobrazowe góra kusi nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także biegaczy i rowerzystów a nawet uprawiających turystykę konną.zdjęcie: widok z kamery zamieszczonej w schronisku na Turbaczu 


Jakie trasy prowadzą na Turbacz? Jest ich naprawdę wiele, każda z nich daje piękne widoki. Nie każda jednak jest dostosowana do wymagań początkujących turystów. Jaki jest najłatwiejszy szlak na najwyższy szczyt Gorców? 

Jest parę tras, które można uznać za stosunkowo komfortowe, każda jednak wymaga mniejszego bądź większego wysiłku. Wyprawę najlepiej rozpocząć w  Kowańcu – dzielnicy Nowego Targu. Osoby, dla których ważny jest czas mogą pójść zielonym szlakiem. Jest to najkrótsza droga by dostać się na najwyższy szczyt Gorców. Najkrótsza nie znaczy jednak najłatwiejsza.  Trasa prowadzi przez Drożdżów Groń (1025 m n.p.m.) i Kowalową Bukowinę  (1073 m n.p.m.). Jest ona jednak dość stroma i męcząca, dlatego polecamy ją tylko ludziom obytym z górami. 

Najłatwiejsza trasa, to szlak żółty. Trasa nie powinna nam zająć więcej niż 3 godziny. Jest to świetna opcja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, w tym także dla osób planujących wyprawę z dziećmi. 

Kowaniec – Bukowina Miejska – Kaplica Papieska – Polana Wisielakówka – Schronisko na Turbaczu – Turbacz

Startujemy z Kowańca. Na początku idziemy asfaltem przez osiedle Oleksówka. To dość ostre podejście. Po wejściu na trak leśny w dalszym ciągu podchodzimy dość stromo. Wysiłek z czasem zostaje jednak wynagrodzony pięknymi widokami. Przed nami rozpościerają się Tatry, Pieniny a w dole Jezioro Czorsztyńskie. 

Przed nami rozpościerają się Tatry, Pieniny a w dole Jezioro Czorsztyńskie.

zdjęcie: widok z kamery na Jezioro Czorsztyńskie z Niedzicy

Trasa prowadzi przez Polanę Wisielakówkę, na której niegdyś chowano samobójców. Według wierzeń grzebanie ich na cmentarzu pośród chrześcijan sprowadzało nieszczęścia na Gorce.

W latach 20. XX wieku wybudowano tu niewielkie schronisko, które spłonęło kilka lat później. Dziś w tym miejscu wznosi się Kaplica Papieska, w której w drugą niedzielę sierpnia odbywa się Święto Gór, na które przybywają pieszo przez góry, górale z najodleglejszych zakątków. Impreza przyciąga też rzesze turystów. Przez wiele lat msza tradycyjnie była odprawiana przez pochodzącego z Łopusznej, miejscowości położonej u stóp Turbacza, nieżyjącego już ks. Józefa Tischnera



Na Wisielakówce znajduje się także pomnik pamięci żołnierzy wyklętych, odsłonięty 12 sierpnia 2012.

Następnie mijamy Miejski Wierch (1143 m n.p.m.) i Bukowinę Miejską. Nachylenie nie jest zbyt strome, nawet mało doświadczeni piechurzy spokojnie dadzą sobie radę. I w ten sposób dojdziemy do schroniska. 

Turbacz (1310 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gorców.

zdjęcie: archiwum redakcji webcamera.pl. Zjawiskowy krajobraz z Turbacza zimą.

Turbacz

Choć schronisko PTTK przed nami, warto jednak najpierw udać się na szczyt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – posiłek zjedzony w barze jest w stanie tak rozleniwić człowieka, że ani mu w głowie później wspinanie się do góry. Nawet jeśli miałoby ono potrwać ok 10 min. Czerwony szlak przy schronisku szybko zaprowadzi nas na sam szczyt. 

Sam szczyt Turbacza niczym nie wyróżnia się w dużej, szczytowej kopule. Stoi na nim kamienny obelisk oraz żelazny krzyż z datami 1945–1985.  Ciekawostką jest to, że przez ponad 100 lat na wskutek błędów kartografów szczyt nosił nazwę Niedźwiedź (ewentualnie Niedźwiedzica) zapożyczoną od nieodległej miejscowości. 

Jedna z teorii mówi o tym, że jego nazwa została zaczerpnięta z języka wschodnio-rumuńskiego. Językiem tym określano potok w okolicy szczytu. Z kolei słowo „turbat” oznacza tyle, co wściekły oraz szalony.

Turbacz Choć schronisko PTTK przed nami, warto jednak najpierw udać się na szczyt. Dlaczego?zdjęcie: widok z kamery na okolicę

Schronisko na Turbaczu

Tuż pod szczytem, na wysokości 1283 m n.p.m., znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu. Jedno z największych w całych Beskidach.  Budynek został otwarty w 1958 roku. W schronisku znajdziemy restaurację serwującą pełne wyżywienie (w tym także dania kuchni regionalnej). 

Z tarasu przed schroniskiem roztacza się widok na południe, na Tatry, Podhale, polski Spisz i Pieniny, oraz na wschód, na Halę Długą, Kiczorę, Gorc, Kudłoń za doliną Kamienicy i w oddali Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Obok schroniska znajduje się także otwarte w 1980 roku Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. We wnętrzu budynku można zapoznać się z dziejami turystyki w Gorcach, historią schroniska na Turbaczu, działalnością ruchu oporu podczas II Wojny Światowej oraz postacią Władysława Orkana (młodopolskiego poety, bardzo silnie związanego z Gorcami).


Wpisz kod rabatowy: KAMERA10 i zostań naszym klientem PREMIUM

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów