Najpiękniejsze zimowe szlaki w Sudetach

  

 Sudety zachwycają o każdej porze roku. Szczególnie zimą. Śnieżne Kotły, Śnieżka czy Szrenica prezentują się olśniewająco na tle białego puchu. Wędrówka po ośnieżonych Sudetach to niezapomniane widoki i wrażenia. Przed zimową wyprawą warto sprawdzić prognozę pogody oraz komunikaty GOPR dotyczące zagrożenia lawinowego. To ostatnie sprawia, że część szlaków pozostaje zamknięta w sezonie zimowym. To właśnie w Karkonoszach miała miejsce największa tragedia zimowa w Polsce. W 1968 roku, w Białym Jarze zeszła lawina, która pogrzebała żywcem 19 osób. 

Sudety zachwycają o każdej porze roku. Szczególnie zimą. Śnieżne Kotły, Śnieżka czy Szrenica prezentują się olśniewająco na tle białego puchu.

zdjęcie: najpiękniejsze zimowe szlaki w Sudetach 


Jakie trasy turystyczne są najlepsze na zimowe wycieczki? Którędy wejść najlepiej na Śnieżkę zimą?  Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze sudeckie szlaki zimą. 

Najpiękniejsze zimowe szlaki w Sudetach

Świątynia Wang – Samotnia – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka

Trasa bardzo dobrze znana miłośnikom gór, jedna z najpiękniejszych. Niebieskim szlakiem z Karpacza dochodzimy do malowniczo położonego schroniska  – Samotni. Zabytkowy drewniany budynek wygląda zimą bajkowo. Schronisko stoi u brzegu zamarzniętego Małego Stawu, a nad nim górują pionowe dwustumetrowe ściany kotła polodowcowego. 

Kilkaset metrów dalej mamy kolejne schronisko, swoimi rozmiarami przypominające hotel – Strzechę Akademicką. Osoby przebywające tu zimą mogą korzystać z nartostrady „Złotówka”.

Następnym schroniskiem w drodze na Śnieżkę jest Dom Śląski. To dobre miejsce na odpoczynek i posiłek. Stąd już tylko ok. 40 min. marszu na najwyższy szczyt Sudetów. 

Królowa Karkonoszy bywa bardzo kapryśna, a zimą panują na niej wręcz alpejskie warunki i niemalże huraganowe wiatry. Oprócz wiatru - widoki zapierające dech w piersiach. Stojący na szczycie Śnieżki budynek obserwatorium astronomicznego w kształcie trzech dysków, przypomina stację kosmiczną pokrytą grubą warstwą śniegu. Przy dobrej widoczności można dostrzec majaczący na horyzoncie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. 

Widok z Kamery na Śnieżce na Dom Śląski

zdjęcie: Nieziemskie widoki latem i zimą z jedynej kamery obrotowej Full HD, zamontowanej i udostępnionej dla Was na Śnieżce - na wysokości (1603 m n.p.m.)


By wrócić do Karpacza, mamy dwie możliwości (po zejściu znów do Domu Śląskiego). Pierwsza, szybsza i łatwiejsza to zjazd kolejką krzesełkową z Kopy wprost do Karpacza. Druga to zejście na własnych nogach, najlepiej czarnym szlakiem przez Kopę i Biały Jar.

Szklarska Poręba – Schronisko pod Łabskim Szczytem – Szrenica

Wycieczkę zaczynamy w Szklarskiej Porębie, skąd żółtym szlakiem idziemy do schroniska pod Łabskim Szczytem. Tu droga prowadzi pod górę przez las. Najpiękniejsze widoki zaczynają się dopiero przy Kukułczych Skałach, po wyjściu z lasu.

Stąd już doskonale widać Szrenicę. Kilka minut od grupy skalnej znajduje się schronisko pod Łabskim Szczytem. W budynku można chwilę odpocząć i coś zjeść, bo przed nami najładniejszy fragment trasy.

Od schroniska podążamy za tyczkami, które wyznaczają kierunek tzw. Mokrej Drogi – szlaku wiodącego tuż przy niecce Kotła Szrenickiego. Karłowate świerki rosnące na tej trasie zimą wyglądają fantastycznie – tworzą niesamowite formy, bajkowe stwory, sylwetki ludzi i zwierząt. 

Droga doprowadza nas do Mokrej Przełęczy, a dalej przez grupę skalną Trzy Świnki dochodzimy do szczytu Szrenicy. To miejsce, z którego można podziwiać najpiękniejsze zimowe zachody słońca w Karkonoszach. 

Słonecznik - Przełęcz Karkonoska - Śląskie Kamienie - Śnieżne Kotłyzdjęcie: ujęcie z kamery zinstalowanej na Śnieżce

Słonecznik - Przełęcz Karkonoska - Śląskie Kamienie - Śnieżne Kotły

Tzw. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy. Tu mamy, niczym w pigułce, wszystkie najważniejsze atrakcje Karkonoszy - szczyty, równiny, kotły polodowcowe, fantastyczne grupy skalne, jeziora górskie, punkty widokowe.Śnieżne Kotły wyglądają niesamowicie o każdej porze roku, ale, zgodnie z ich nazwą, najciekawiej prezentują się zimą, kiedy gromadzą się na ich dnie ogromne masy śniegu. Śnieżne Kotły to taka mała namiastka Alp w sercu Karkonoszy. Niestety zimą, z powodu zagrożenia lawinowego, dostępne  są one tylko z góry.Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów