TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Sudety zachwycają o każdej porze roku. Szczególnie zimą. Śnieżne Kotły, Śnieżka czy Szrenica prezentują się olśniewająco na tle białego puchu. Wędrówka po ośnieżonych Sudetach to niezapomniane widoki i wrażenia. Przed zimową wyprawą warto sprawdzić prognozę pogody oraz komunikaty GOPR dotyczące zagrożenia lawinowego. To ostatnie sprawia, że część szlaków pozostaje zamknięta w sezonie zimowym. To właśnie w Karkonoszach miała miejsce największa tragedia zimowa w Polsce. W 1968 roku, w Białym Jarze zeszła lawina, która pogrzebała żywcem 19 osób.
zdjęcie: najpiękniejsze zimowe szlaki w Sudetach
Jakie trasy turystyczne są najlepsze na zimowe wycieczki? Którędy wejść najlepiej na Śnieżkę zimą? Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze sudeckie szlaki zimą.
Trasa bardzo dobrze znana miłośnikom gór, jedna z najpiękniejszych. Niebieskim szlakiem z Karpacza dochodzimy do malowniczo położonego schroniska – Samotni. Zabytkowy drewniany budynek wygląda zimą bajkowo. Schronisko stoi u brzegu zamarzniętego Małego Stawu, a nad nim górują pionowe dwustumetrowe ściany kotła polodowcowego.
Kilkaset metrów dalej mamy kolejne schronisko, swoimi rozmiarami przypominające hotel – Strzechę Akademicką. Osoby przebywające tu zimą mogą korzystać z nartostrady „Złotówka”.
Następnym schroniskiem w drodze na Śnieżkę jest Dom Śląski. To dobre miejsce na odpoczynek i posiłek. Stąd już tylko ok. 40 min. marszu na najwyższy szczyt Sudetów.
Królowa Karkonoszy bywa bardzo kapryśna, a zimą panują na niej wręcz alpejskie warunki i niemalże huraganowe wiatry. Oprócz wiatru - widoki zapierające dech w piersiach. Stojący na szczycie Śnieżki budynek obserwatorium astronomicznego w kształcie trzech dysków, przypomina stację kosmiczną pokrytą grubą warstwą śniegu. Przy dobrej widoczności można dostrzec majaczący na horyzoncie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu.
zdjęcie: Nieziemskie widoki latem i zimą z jedynej kamery obrotowej Full HD, zamontowanej i udostępnionej dla Was na Śnieżce - na wysokości (1603 m n.p.m.)
By wrócić do Karpacza, mamy dwie możliwości (po zejściu znów do Domu Śląskiego). Pierwsza, szybsza i łatwiejsza to zjazd kolejką krzesełkową z Kopy wprost do Karpacza. Druga to zejście na własnych nogach, najlepiej czarnym szlakiem przez Kopę i Biały Jar.
Wycieczkę zaczynamy w Szklarskiej Porębie, skąd żółtym szlakiem idziemy do schroniska pod Łabskim Szczytem. Tu droga prowadzi pod górę przez las. Najpiękniejsze widoki zaczynają się dopiero przy Kukułczych Skałach, po wyjściu z lasu.
Stąd już doskonale widać Szrenicę. Kilka minut od grupy skalnej znajduje się schronisko pod Łabskim Szczytem. W budynku można chwilę odpocząć i coś zjeść, bo przed nami najładniejszy fragment trasy.
Od schroniska podążamy za tyczkami, które wyznaczają kierunek tzw. Mokrej Drogi – szlaku wiodącego tuż przy niecce Kotła Szrenickiego. Karłowate świerki rosnące na tej trasie zimą wyglądają fantastycznie – tworzą niesamowite formy, bajkowe stwory, sylwetki ludzi i zwierząt.
Droga doprowadza nas do Mokrej Przełęczy, a dalej przez grupę skalną Trzy Świnki dochodzimy do szczytu Szrenicy. To miejsce, z którego można podziwiać najpiękniejsze zimowe zachody słońca w Karkonoszach.
zdjęcie: ujęcie z kamery zinstalowanej na Śnieżce
Tzw. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy. Tu mamy, niczym w pigułce, wszystkie najważniejsze atrakcje Karkonoszy - szczyty, równiny, kotły polodowcowe, fantastyczne grupy skalne, jeziora górskie, punkty widokowe.
Śnieżne Kotły wyglądają niesamowicie o każdej porze roku, ale, zgodnie z ich nazwą, najciekawiej prezentują się zimą, kiedy gromadzą się na ich dnie ogromne masy śniegu. Śnieżne Kotły to taka mała namiastka Alp w sercu Karkonoszy. Niestety zimą, z powodu zagrożenia lawinowego, dostępne są one tylko z góry.
Waszych ulubionych kamer