TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Popularność narciarstwa w Polsce stale rośnie, wzrosła też w ostatnich latach liczba stoków narciarskich. Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym.
Prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy są w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją. Chętnie szusujemy na Słowacji, wierną rzeszę fanów mają też ośrodki we Włoszech i w Austrii. Ale wciąż najczęściej wybieramy polskie stoki – położone najbliżej i najtańsze.
Ujęcie z kamery na Kompleks Beskid Spytkowice - zima 2024r.
Zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Dowiecie się z niego o historii i rozwoju narciarstwa w Polsce. A także o wyzwaniach przed jakimi stoi narciarstwo.
Przyjmuje się go za pioniera polskiej turystyki narciarskiej. W 1888 roku Stanisław Barabasz zaprojektował i wykonał narty. Inspiracją dla niego były opowieści syberyjskiego zesłańca.
Do popularyzacji nart przyczynili się również Mariusz Zaruski- słynny narciarz. Stanisław Barabasz wraz z Mariuszem Zaruskim i Mieczysławem Karłowiczem utworzyli w 1907 roku Karpackie Towarzystwo Narciarzy oraz Zakopiański Oddział Narciarzy. Celem organizacji było propagowanie narciarstwa. W 1919 r. powstał Polski Związek narciarski a w 1929 r. w Zakopanem odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie.
Z czasem polskie narciarstwo rozprzestrzeniło się na wszystkie polskie góry, w którym to procesie dużą rolę odegrał promujący ten sport Polski Związek Narciarski. Drugim ważnym ośrodkiem sportów zimowych była Krynica, która już w 1924 roku była gospodarzem V Mistrzostw Polski w narciarstwie. W 1936 roku uruchomiono kolej linową na Kasprowy Wierch, aktywizując sporty zimowe w Zakopanem.
W latach powojennych masowo ruszyła budowa ośrodków narciarskich. Wybudowano kolej gondolową na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim, koleje krzesełkowe na Hali Gąsienicowej i na Nosal, na Kopę i Szrenicę w Karkonoszach oraz na Skrzyczne w Szczyrku.
zdjęcie z kamery na Halę Skrzyczeńską
W połowie lat 60. XX wieku nastąpiło udoskonalenie sprzętu narciarskiego, dzięki czemu narciarze mogli coraz sprawniej poruszać się po trasach. Zaczęły się pojawiać wyciągi narciarskie zaczepowe, zwane potocznie wyrwirączkami, a jednocześnie z nimi wyciągi orczykowe (dwuosobowe) i talerzykowe (jednoosobowe). Rosła liczba osób uprawiających turystykę narciarską, dla których budowano obiekty, kompleksy obsługujące przyjeżdżających narciarzy.
Z czasem turystyka narciarska stała się zimowym sportem Polaków. Upadek gospodarki sterowanej centralnie i rozwój kapitalizmu w dużym stopniu przyczyniły się do promocji narciarstwa w kraju. Warto podkreślić, że popularyzacji tej aktywności fizycznej sprzyjała szeroka oferta ośrodków narciarskich, sklepów, wypożyczalni. Dzięki temu sport ten stał się o wiele bardziej przystępny dla każdego z nas.
Ujęcie z górnej stacji narciarskiej Czarny Groń w Rzykach koło Andrychowa
Dzisiaj prawie jedna trzecia Polaków uważa, że potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy jest w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją. I liczba ta stale rośnie – zamiłowanie do narciarstwa chętnie przekazujemy swoim pociechom. Duża liczba ośrodków z łatwymi, rodzinnymi trasami sprzyja rozwojowi tej dyscypliny sportu.
Zdjęcie z kamery z widokiem na stok narciarski Czorsztyn Ski w Kluszkowcach
Niestety, przyszłość kurortów narciarskich na Starym Kontynencie jest uzależniona od tempa postępowania katastrofy klimatycznej. W tej chwili średnia temperatura wzrosła już o 1,2 st. C w stosunku do czasów przedindustrialnych. Jednak ten wzrost nie przebiega jednolicie na całej planecie.
Weźmy dla przykładu Alpy. Szacuje się, że na zimowe szaleństwo wybiera się tam 40 proc. narciarzy. W Alpach klimat ociepla się znacznie szybciej niż przeciętnie. Średnia temperatura wzrosła tam już o 2 st. C, ustalono jeszcze w poprzedniej dekadzie. Przyspieszyło to topnienie lodowców, śnieg zaś spada rzadziej i zalega krócej niż wcześniej.
W 2021 r. połowa stoków narciarskich w Szwajcarii musiała być sztucznie naśnieżana, żeby dawało się po nich jeździć.
Według naukowców, na brak śnieżnego puchu są narażone wszystkie europejskie ośrodki położone poniżej 1500 m n.p.m.
W Polsce oznaczałoby to właściwie, że jedynie w Tatrach – i to kilku określonych miejscach – mogłoby się rozwijać narciarstwo. Poza nimi na wysokość 1600 metrów wybijają się jedynie Śnieżka i Babia Góra.
To właśnie zmiany klimatyczne sprawiają, że ośrodki narciarskie praktycznie co roku używają armatek do naśnieżania stoków. Sztuczny śnieg występuje na większości stokach. Na zawodach jest podobnie.
O ile dla uprawiania sportu nie stanowi to problemu, to już dla środowiska naturalnego owszem.
Wyprodukowanie metra sześciennego sztucznego śniegu to kilkaset litrów wody, a do tego mnóstwo chemikaliów, które mają śnieg stabilizować i konserwować. Tymczasem z wodą mamy problemy, nawet w Polsce. Są w naszym kraju regiony, gdzie coraz częściej zaczyna jej brakować, co ciekawe często to obszary górskie. Do tego produkcja sztucznego śniegu potrafi zakłócać naturalny rytm środowiska.
Mimo widocznego wzrostu zainteresowania tą dziedziną sportu, stacje narciarskie będą się borykać z coraz to większymi problemami. Zmiany klimatyczne mogą znacząco wpłynąć na koszty funkcjonowania ośrodków narciarskich. By je z kolei jakoś zbilansować właściciele ośrodków będą zmuszeni obciążyć nimi zwykłego Kowalskiego. Ile jest on w stanie udźwignąć? – nie wiadomo. Dlatego wiele pytań dotyczących narciarstwa pozostaje póki co bez odpowiedzi.
Waszych ulubionych kamer