Narciarstwo w Polsce. Zyskuje czy traci na popularności?

  

Popularność narciarstwa w Polsce stale rośnie, wzrosła też w ostatnich latach liczba stoków narciarskich. Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym. 

Prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy są w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją. Chętnie szusujemy na Słowacji, wierną rzeszę fanów mają też ośrodki we Włoszech i w Austrii. Ale wciąż najczęściej wybieramy polskie stoki – położone najbliżej i najtańsze.

Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym.

Ujęcie z kamery na Kompleks Beskid Spytkowice - zima 2024r.



Zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Dowiecie się z niego o historii i rozwoju narciarstwa w Polsce. A także o wyzwaniach przed jakimi stoi narciarstwo. 

Wszystko zaczęło się od Stanisława Barabasza

Przyjmuje się go za pioniera polskiej turystyki narciarskiej. W 1888 roku Stanisław Barabasz  zaprojektował i wykonał narty. Inspiracją dla niego były opowieści syberyjskiego zesłańca. 

Do popularyzacji nart przyczynili się również Mariusz Zaruski- słynny narciarz. Stanisław Barabasz wraz z Mariuszem Zaruskim i Mieczysławem Karłowiczem utworzyli w 1907 roku Karpackie Towarzystwo Narciarzy oraz Zakopiański Oddział Narciarzy. Celem organizacji było propagowanie narciarstwa. W 1919 r. powstał Polski Związek narciarski a w 1929 r. w Zakopanem odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie.

Pierwsze inwestycje narciarskie

Z czasem polskie narciarstwo rozprzestrzeniło się na wszystkie polskie góry, w którym to procesie dużą rolę odegrał promujący ten sport Polski Związek Narciarski. Drugim ważnym ośrodkiem sportów zimowych była Krynica, która już w 1924 roku była gospodarzem V Mistrzostw Polski w narciarstwie. W 1936 roku uruchomiono kolej linową na Kasprowy Wierch, aktywizując sporty zimowe w Zakopanem. 

W latach powojennych masowo ruszyła budowa ośrodków narciarskich. Wybudowano kolej gondolową na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim, koleje krzesełkowe na Hali Gąsienicowej i na Nosal, na Kopę i Szrenicę w Karkonoszach oraz na Skrzyczne w Szczyrku.  

Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym.

zdjęcie z kamery na Halę Skrzyczeńską

Nowa era narciarstwa

W połowie lat 60. XX wieku nastąpiło udoskonalenie sprzętu narciarskiego, dzięki czemu narciarze mogli coraz sprawniej poruszać się po trasach. Zaczęły się pojawiać wyciągi narciarskie zaczepowe, zwane potocznie wyrwirączkami, a jednocześnie z nimi wyciągi orczykowe (dwuosobowe) i talerzykowe (jednoosobowe). Rosła liczba osób uprawiających turystykę narciarską, dla których budowano obiekty, kompleksy obsługujące przyjeżdżających narciarzy.  



Współczesna turystyka narciarska 

Z czasem turystyka narciarska stała się zimowym sportem Polaków. Upadek gospodarki sterowanej centralnie i rozwój kapitalizmu w dużym stopniu przyczyniły się do promocji narciarstwa w kraju. Warto podkreślić, że popularyzacji tej aktywności fizycznej sprzyjała szeroka oferta ośrodków narciarskich, sklepów, wypożyczalni. Dzięki temu sport ten stał się o wiele bardziej przystępny dla każdego z nas. 

Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym.

Ujęcie z górnej stacji narciarskiej Czarny Groń w Rzykach koło Andrychowa

Co 3 Polak jeździ na nartach

Dzisiaj prawie jedna trzecia Polaków uważa, że potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy jest w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją. I liczba ta stale rośnie – zamiłowanie do narciarstwa chętnie przekazujemy swoim pociechom. Duża liczba ośrodków z łatwymi, rodzinnymi trasami sprzyja rozwojowi tej dyscypliny sportu.

Narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, być może wręcz masowym.

Zdjęcie z kamery z widokiem na stok narciarski Czorsztyn Ski w Kluszkowcach

Zmiany klimatyczne … zagrożeniem dla narciarstwa

Niestety, przyszłość kurortów narciarskich na Starym Kontynencie jest uzależniona od tempa postępowania katastrofy klimatycznej. W tej chwili średnia temperatura wzrosła już o 1,2 st. C w stosunku do czasów przedindustrialnych. Jednak ten wzrost nie przebiega jednolicie na całej planecie.

Weźmy dla przykładu Alpy. Szacuje się, że na zimowe szaleństwo wybiera się tam 40 proc. narciarzy. W Alpach klimat ociepla się znacznie szybciej niż przeciętnie. Średnia temperatura wzrosła tam już o 2 st. C, ustalono jeszcze w poprzedniej dekadzie. Przyspieszyło to topnienie lodowców, śnieg zaś spada rzadziej i zalega krócej niż wcześniej. 

W 2021 r. połowa stoków narciarskich w Szwajcarii musiała być sztucznie naśnieżana, żeby dawało się po nich jeździć.

Według naukowców, na brak śnieżnego puchu są narażone wszystkie europejskie ośrodki położone poniżej 1500 m n.p.m. 

W Polsce oznaczałoby to właściwie, że jedynie w Tatrach – i to kilku określonych miejscach – mogłoby się rozwijać narciarstwo. Poza nimi na wysokość 1600 metrów wybijają się jedynie Śnieżka i Babia Góra. 



Sztuczny śnieg, czyli problem wody 

To właśnie zmiany klimatyczne sprawiają, że ośrodki narciarskie praktycznie co roku używają armatek do naśnieżania stoków. Sztuczny śnieg występuje na większości stokach. Na zawodach jest podobnie. 

O ile dla uprawiania sportu nie stanowi to problemu, to już dla środowiska naturalnego owszem. 

Wyprodukowanie metra sześciennego sztucznego śniegu to kilkaset litrów wody, a do tego mnóstwo chemikaliów, które mają śnieg stabilizować i konserwować. Tymczasem z wodą mamy problemy, nawet w Polsce. Są w naszym kraju regiony, gdzie coraz częściej zaczyna jej brakować, co ciekawe często to obszary górskie. Do tego produkcja sztucznego śniegu potrafi zakłócać naturalny rytm środowiska. 

Przyszłość narciarstwa w Polsce

Mimo widocznego wzrostu zainteresowania tą dziedziną sportu, stacje narciarskie będą się borykać z coraz to większymi problemami. Zmiany klimatyczne mogą znacząco wpłynąć na koszty funkcjonowania ośrodków narciarskich. By je z kolei jakoś zbilansować właściciele ośrodków będą zmuszeni obciążyć nimi zwykłego Kowalskiego. Ile jest on w stanie udźwignąć? – nie wiadomo. Dlatego wiele pytań dotyczących narciarstwa pozostaje póki co bez odpowiedzi. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów