TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe 2024. Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie atrakcji oraz ofert, które szczególnie wpisują się w zimową tematykę. Niezależnie czy szukacie miejsca na dłuższy pobyt z rodziną, półkolonii dla dzieci czy pomysłu na krótki wypad, na Dolnym Śląsku na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Część osób zapewne wyjedzie w góry, aby oddać się zimowemu szaleństwu. Pozostała część również nie powinna się nudzić. Poniżej przedstawiamy propozycję spędzenia ferii zimowych na Dolnym Śląsku.
zdjęcie z kamery na stok Winterpol Karpacz Biały Jar
Chcesz odpocząć z rodziną w cieniu Śnieżki, korzystać z tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, a jednocześnie cieszyć się pięknymi widokami na Karkonosze? Karpacz jest idealnym miejscem.
Na wyciągnięcie ręki masz dodatkowe atrakcje: trasy biegowe w Jakuszycach oraz baseny termalne w Cieplicach-Zdroju.
To nie wszystkie powody, dla których warto spędzić ferie w tym mieście. W Karpaczu możesz zwiedzić słynną Świątynię Wang, przeniesioną w Sudety z Norwegii, możesz spędzić czas na fascynującej lekcji przyrody w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy.
Chcesz odkrywać sudeckie legendy w towarzystwie Ducha Gór? Odwiedź wystawę Karkonoskie Tajemnice!
A może chcesz z najmłodszymi członkami rodziny spędzić czas wśród zabawek? Jeśli tak, wybierz się na wystawę klocków Lego lub zajrzyj do Muzeum Zabawek, w którym prezentowane są zabawki z całego świata.
Zimowe ferie w Świeradowie-Zdroju są okazją do urządzania rodzinnych wędrówek po Górach Izerskich lub spędzania czasu na uprawianiu sportów zimowych. Na amatorów narciarskich akrobacji czeka ośrodek SKI&SUN Świeradów, gdzie zbudowano snowpark z przeszkodami, a do dyspozycji narciarzy pozostaje wyciąg orczykowy. Kurort posiada kolej gondolową, ułatwiającą przemieszczanie się na stoku.
zdjęcie na stok Świeradów Ski&Sun
Stawiasz na biegówki? Możesz korzystać z licznych tras prowadzących między Świeradowem a Jakuszycami. Wolisz poszaleć na stoku? Czekają na ciebie liczne trasy zjazdowe na zboczach Izerskiego Stoku, znanego z klimatycznego schroniska i kolejki gondolowej.
- spacer do Czarciego Młyna,
- wypoczynek w pijalni wód oraz wizyta w muzeum, w którym skupiono się na dziejach uzdrowiska
- Centrum Edukacji Ekologicznej na Izerskiej Łące
- nowoczesny Aquapark.
Zimowe ferie w Polanicy-Zdroju to idealna propozycja dla tych, dla których dobra zabawa w pięknej scenerii to podstawa. Najważniejsze atrakcje w okolicy to:
- kryty basen z licznymi atrakcjami,
- Aleja Gwiazd Koszykówki
- ścieżka spacerowa Dzieciak, którą bez problemu pokonasz z dziecięcym wózkiem lub sankami.
- ośrodki narciarskie w pobliskim Zieleńcu i Czarnej Górze,
- spacer po Parku Zdrojowym,
- zwiedzanie Huty Szkła Barbara,
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,
- rezerwat Błędne Skały w Górach Stołowych.
To wspaniała miejscowość uzdrowiskowa, malowniczo położona w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Sercem Kudowy Zdroju jest przepiękny Park Zdrojowy ze źródłami mineralnymi, założony w XVIII wieku na wzór parków angielskich. Stoi tu ogromny efektowny Teatr, Zameczek, słynna Pijalnia Wód, a na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy zwany Altaną Miłości. Piękny jest również pobliski Ogród Muzyczny, z instrumentami-pomnikami. Niewątpliwymi atrakcjami Kudowy są tutejsze muzea.
Muzeum Zabawek Bajka - miejsce idealne dla osób w każdym wieku. Jest to największe tego rodzaju muzeum w Polsce. Znajduje się w samym centrum kurortu. Niesamowity zbiór zabawek - od starożytności po lata 80. XX wieku przenosi zwiedzających w magiczny i beztroski świat dzieciństwa.
Muzeum Żaby w siedzibie Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest tu kolekcja ponad 3000 eksponatów pochodzących z 20 krajów i 6 kontynentów zarówno zabawek, figurek, jak i przedmiotów codziennego użytku z wizerunkiem płazów.
W okolicy Kudowy są też niecodzienne atrakcje, takie jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Kaplica Czaszek w dzielnicy Czermna. Warto też zwiedzić Szlak ginących zawodów - tradycyjne gospodarstwo niedaleko, składające się z kilku drewnianych chat, w których można zapoznać się z dawnymi zawodami, jak: garncarstwo, tkactwo, piekarstwo czy kowalstwo.
Jest nie tylko jednym z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku, ma również przepiękną starówkę, którą porównuje się do krakowskiej. Jej uzupełnieniem jest XIII-wieczny most na Młynówce, do którego budowy użyto tysiąca kurzych jaj. To kopia słynnego mostu Karola w Pradze - mniejsza, ale pełna uroku.
Nad miastem góruje XVIII-wieczna twierdza w kształcie gwiazdy. Z twierdzą wiąże się mnóstwo legend i opowieści o tajemniczych tunelach, ukrytych tu skarbach, sporo adrenaliny dostarcza też spacer podziemnymi korytarzami minerskimi z XVIII wieku.
Równie ciekawa jest Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego biegnąca pod najstarszą częścią miasta. To system piwnic połączonych korytarzami, które powstawały w czasach, gdy ograniczone rzeką miasto nie mogło się rozrastać na powierzchni.
Dzieciom na pewno spodoba się Park Miniatur MiniEuroland makietami ciekawych miejsc z całego świata.
Złoty Stok położony u stóp Gór Złotych, we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej jest znany z zabytkowej kopalni złota, którą można zwiedzać. W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota - w okolicy czynnych było prawie 200 małych kopalni. Jedną z atrakcji podczas zwiedzania starej kopalni złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w "Czarnej Sztolni". Można również spróbować płukania złota i zwiedzania ekstremalnego ze zjazdem na linie do sztolni.
Tuż koło Jeleniej Góry, w odległości 16 km od Karpacza i 120 km od Wrocławia, znajdują się Termy Cieplickie, tj. nowoczesny kompleks basenów i SPA, który przygotowano z myślą o całych rodzinach. Będzie on dobrym miejscem na spędzenie jednego z zimowych dni, kiedy np. znudzi nam się korzystanie ze sportów zimowych i zapragniemy odrobiny ciepła.
Waszych ulubionych kamer