Bajkowe widoki, niezwykłe formacje skalne i lasy Gór Stołowych.

  

Góry Stołowe to pasmo w Sudetach na Dolnym Śląsku przy granicy z Czechami. Są to nieliczne w Europie góry płytowe powstałe wiele milionów lat temu. Tworzą one skalne labirynty, tajemnicze i fantazyjne formacje skalne. W 1993 roku na terenie Gór leżących po polskiej stronie (wschodnia część – powiat kłodzki i zachodnia – Zawory) utworzono Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 63 km2. Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty – Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz Wielkie Torfowisko Batorowskie. 


źródło: shutterstock.com


Na terenie Gór Stołowych mamy 100 km szlaków. To jedne z najciekawszych szlaków górskich w Polsce i w dodatku jedne z… najłatwiejszych, bo tak naprawdę niewymagające większego wysiłku nawet dla średnio wyrobionych turystów. 

Co zatem warto odwiedzić, będąc w Górach Stołowych? Poniżej przedstawiamy najważniejsze atrakcje tego regionu Polski. 

Kamienna kraina: Odkryj niezwykłe formacje skalne w Górach Stołowych


Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

To obowiązkowy punkt wycieczki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych, zaliczany do Korony Gór Polskich. O jego wysokości stanowi 12 metrowa skała znana jako Fotel Pradziada. Na szczycie zlokalizowane jest schronisko, przez wielu uznawane za kultowe, nie tylko z racji swojego położenia. To jedno z najstarszych schronisk w Polsce, wybudowane w 1845 roku. 

Szczeliniec, to idealna góra dla rodzin z dziećmi, lub leniwych turystów. W bardzo krótkim czasie znajdujesz się na urwistym zboczu, podziwiając zapierający dech widok. 

Miejsce to stało się na tyle popularne, że dyrekcja Parku Narodowego wprowadziła godzinne limity wejść (400 osób). Obowiązują one w sezonie turystycznym (od maja do końcówki października). Same bilety najlepiej kupić na stronie internetowej Parku - https://www.pngs.com.pl/ . 

Na Szczeliniec najlepiej wchodzić od strony Karłowa. Ze względów bezpieczeństwa trasa jest ograniczona metalową balustradą. Wejście na szczyt, po przekroczeniu granicy Parku Narodowego, nie powinno zająć więcej niż 30 min. 


Błędne Skały

Kolejne „must see” w Górach Stołowych. Labirynt skalny, na który składają się szczeliny, które trzeba pokonywać na kolanach. Jak sama nazwa wskazuje – można się tam też zgubić.

Ten zespół bloków skalnych, położony na wysokości 853 metrów, tworzy malowniczy labirynt, do którego prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty z Dusznik do Karłowa oraz zielony z Polanicy-Zdrój do Karłowa. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi, takimi jak maczugi, grzyby czy słupy, przebiega trasa turystyczna o długości kilkuset metrów.

Tutaj podobnie, jak w przypadku Szczelińca, w sezonie turystycznym obowiązuje limit 400 osób na godzinę. 

Skalne Grzyby

Kolejne skupisko skał o niezwykłych kształtach nazywa się Skalne Grzyby - i jest to bardzo trafna nazwa. Skupisko znajduje się w południowo-wschodnim fragmencie Gór Stołowych i ciągnie się wzdłuż dolnego piętra gór, pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. Skały wyglądają dosłownie kosmicznie, przybierając nieprawdopodobne formy grzybów, maczug, baszt i bram, pionowo wznosząc się między drzewami.

Trasa na Skalne Grzyby to łatwy spacer, również dla rodzin z dziećmi. Aby rozpocząć wędrówkę na Skalne Grzyby należy wyjść od parkingu przy szlaku czerwonym, przecinającym Drogę Stu Zakrętów lub od zatoczki przy Stroczym Zakręcie. Spacer w poszukiwaniu Skalnych Grzybów w jedną stronę zajmie około 1,5 godziny. W tym czasie kilkukrotnie zmieni się kolor szlaku, miniemy skalne wrota i inne, pojedyncze skały. 

Skalne Grzyby mimo, że nie dadzą tak spektakularnych wrażeń jak Szczeliniec czy Błędne Skały, warto odwiedzić choćby z jednego powodu. To zdecydowanie mniej tłoczne miejsce, które nada się na spokojny, rodzinny spacer. 

Za wstęp na Skalne Grzyby nie trzeba płacić.

Droga Stu Zakrętów

To jedna z najpiękniejszych dróg nie tylko w Górach Stołowych, ale w Polsce. Droga ta, to fragment drogi wojewódzkiej nr 387 (DW387) ze Ścinawki Górnej do Kudowy Zdrój. Szczególnie atrakcyjny, ale i niebezpieczny jest fragment drogi pomiędzy Radkowem a Lisią Przełęczą. Na odcinku 23 km pokonuje się wysokość aż 400 metrów. 

Skalne Miasto w Adrspach

Na koniec zostawiliśmy, kto wie czy nie największą atrakcję w regionie. Znajduje się ona w Czechach, tuż przy polskiej granicy. Skalne miasto w Adrspach cieszy się taką popularnością, że parę lat temu Czesi byli zmuszeni je zamknąć, ze względu na zbyt dużą liczbę odwiedzających. 

Skalne Miasto w Adrspach

foto: shutterstock.com

Składa się z dwóch rezerwatów „Adršpašské skály” i „Teplické skály”, które są połączone żółtym szlakiem. 

Wstęp jest płatny. Aby wejść do Skalnego Miasta trzeba kupić bilet. Przy zakupie biletów otrzymujemy ulotkę informacyjną z mapką. Można płacić kartą lub gotówką. Więcej o biletach znajdziecie na https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów