TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Polska, z bogactwem swojej przyrody i różnorodnością ekosystemów, może poszczycić się niezwykłymi rezerwatami przyrody, które zachwycają swoją piękną i unikalną florą i fauną. Od górskich szczytów po malownicze jeziora, od dziewiczych lasów po wyjątkowe torfowiska, rezerwaty te stanowią skarby naturalne, które warto odkrywać i chronić.
Obecnie w Polsce mamy 1512 rezerwatów przyrody (stan na 2023 r.). Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas rezerwaty, które koniecznie trzeba odwiedzić.
zdjęcie z kamery na las i wybrzeże w Rowach
Białowieski Park Narodowy to jedyny w swoim rodzaju obszar, gdzie zachowały się fragmenty pierwotnych lasów nizinnych, a także dom dla największego w Europie ssaka lądowego - żubra. To jedno z najstarszych chronionych obszarów na świecie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To największy i najstarszy rezerwat w Polsce, a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej, która jest największym kompleksem lasów pierwotnych w Europie. Rezerwat „Białowieża” to miejsce, gdzie można spotkać wiele dzikich zwierząt, takich jak żubry, wilki, rysie, łosie, dziki czy sarny. To także kraina setek gatunków roślin, w tym rzadkich i endemicznych.
Biebrzańskie torfowiska to jedno z największych w Europie obszarów podmokłych. Rezerwat ten stanowi ostoję dla wielu gatunków ptaków, w tym żurawi, błotniaków stawowych i czapli białych. Podczas wiosennych i jesiennych migracji ptaków, tereny te stają się miejscem spektakularnych widowisk ornitologicznych.
Czerwone Bagno, to obszar ochrony ścisłej o powierzchni 2569 ha położony w środkowym basenie BPN (naprzeciw wsi Wroceń). Przez Czerwone Bagna prowadzi 5 szlaków turystycznych oraz jedna 700-metrowa ścieżka dydaktyczna kończąca się platformą widokową.
Sam obszar ochrony ścisłej nie jest udostępniany turystycznie. Czerwone Bagna jako pierwotny obszar bagienny dają schronienie wielu gatunkom ssaków i ptaków. Jest ostoją m.in. łosia, jelenia, sarny, wilka, rysia. Gniazdują tam bieliki, orły przednie, orliki krzykliwe, a nawet grubodziobe, sowy błotne, puchacze, żurawie, cietrzewie oraz wiele innych.
Cennym walorem Czerwonego Bagna są nie tylko naturalne warunki siedliskowe zwierząt, ale również unikalna szata roślinna. Występują tam gatunki roślin objęte ścisłą ochroną: brzoza niska, goryczka wąskolistna, kruszczyk błotny, rosiczka okrągłolistna, storczyk szerokolistny, gnidosz królewski, skalnica torfowiskowa.
Najpiękniejszy jego fragment to ruchome wydmy, dzięki którym możemy w wyobraźni przenieść się na pustynię.
Leży na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, nieco na zachód od popularnego miasta Łeba. Jego powierzchnia wynosi ponad 30 tys. ha.
Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku został on włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, ze względu na walory naturalne i kulturowe. Ponadto obszar ten należy do istotnych dla ptaków i w całości wpisany został na listę obszarów RAMSAR. Jest też jednym ze światowych obszarów chronionego morza.
Najważniejszymi zwierzętami Słowińskiego Parku Narodowego są z cała pewnością ptaki, których sklasyfikowano aż 260 gatunków. W celu ochrony tych wspaniałych zwierząt utworzone zostały ścisłe rezerwaty: Rezerwat Przyrody Gackie i Tarnowskie Lęgi, Klukowe Lęgi, Ciemięskie Błota oraz Gardnieńskie Lęgi. Na bagnach można spotkać między innymi czaple, żurawie oraz bataliony, a na brzegach jezior swoje gniazda zakładają między innymi łabędzie, kaczki, perkozy oraz mewy. W lasach znajdujących się na terenie parku można spotkać także bielika oraz sowę puchacza.
Park Krajobrazowy Doliny Sanu chroni malowniczą dolinę Sanu od źródeł po Jezioro Solińskie. Stanowi od północnego-wschodu naturalną otulinę dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wraz z nim wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
Malownicza i urozmaicona dolina Sanu to w znacznej mierze kraina opuszczonych ludzkich osad, którą zawładnęła ponownie przyroda.
Dolina Sanu jest ważnym historycznym szlakiem przenikania i kształtowania zespołów roślinnych oraz migracji zwierząt, stanowiąc główny korytarz ekologiczny integrujący i ułatwiający funkcjonowanie różnych ekosystemów i populacji roślinnych i zwierzęcych.
Do najcenniejszych elementów tego terenu należą:
• piętrowy układ roślinności,
• w większości naturalny charakter zbiorowisk roślinnych,
• bogaty skład flory i fauny,
• występowanie gatunków fauny puszczańskiej,
• wysoka koncentracja gatunkowa i liczebnościowa rzadkich gatunków ptaków i ssaków,
• silne zróżnicowanie przestrzenne i wysoka różnorodność gatunkowa.
Wśród najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Polsce należy wymienić rezerwat przyrody znajdujący się w Ciężkowicach, miejscowości położonej między Tarnowem a Nowym Sączem.
Rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się na grzbiecie oraz stokach wzniesienia Skała i zajmuje powierzchnię około 11 hektarów. Na jego terenie znajdziemy interesujące i różnorodne formacje skalne charakteryzujące się fantazyjnymi kształtami.
Na zwiedzanie Skalnego Miasta w Cieżkowicach możemy wybrać się o każdej porze roku. Do przejścia mamy kilka ciekawych wariantów tras.
Najkrótszy szlak to spacer z głównego parkingu, który prowadzi nas szlakiem najciekawszych skał: Grunwald, Warownia, Borsuk, Piramida, aż do Skały z krzyżem i punktu widokowego na Ciężkowice. Wracamy jednak wtedy tą samą drogą. Trasa liczy 2,5 km, a na jej pokonanie potrzebujemy około 1 godz.
Dłuższy wariant szlaku, który zdecydowanie bardziej polecamy to wydłużenie trasy o Wąwóz Czarownic z wodospadem, szlak Nietoperza, kładkę nad główną drogą do punktu widokowego i skałę Czarownica. Wtedy zwiedzamy wszystkie najciekawsze skały. Do przejścia jest łącznie 4,2 km. Dodatkowo robimy pętelkę, zatem nie musimy wracać tą samą drogą. Na pokonanie tego odcina szlaku trzeba przeznaczyć około 1,5 – 2 godz.
Waszych ulubionych kamer