Odkryj ścieżki rowerowe i oczaruj się pięknem Szlaku Orlich Gniazd.

  

Jura Krakowsko-Częstochowska leży na pograniczu Śląska i Małopolski, a dokładnie między Krakowem a Częstochową. To kraina skalistych wzgórz, porośniętych lasami pagórków, jaskiń, wapiennych ostańców i wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Ponieważ przed wiekami Kraków był stolicą Polski, a ukształtowanie terenu wokół rewelacyjnie nadawało się na stworzenie łańcucha obronnego który broniłby dostępu do królewskiego miasta, stworzono tam szereg warowni, które wykorzystując naturalne walory terenu przypominały właśnie „Orle Gniazda” - niedostępne, wysoko położone i strzeliste. 

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (zwany też Jurajskim) powstał w 1999 roku. To naturalne uzupełnienie szlaku pieszego. Czerwony rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączy KrakówCzęstochową

Jura Krakowsko-Częstochowska leży na pograniczu Śląska i Małopolski, a dokładnie między Krakowem a Częstochową.

zdjęcie: widok z kamery na Rynek Główny w Krakowie i pięknie oświetlone Sukiennice


Co warto wiedzieć o trasie Orlich Gniazd?

Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Trasę możemy rozpocząć z dowolnej strony.  Z Krakowa, bądź z Częstochowy. W obu wypadkach jego połowa wypadnie pomiędzy Ogrodzieńcem a Podlesicami – ta miejscowość jest znaną bazą noclegową na Jurze, przy samym Ogrodzieńcu też funkcjonuje szereg obiektów, zatem warto zaplanować tu dłuższy odpoczynek. Warto podkreślić, że z obu kierunków oznakowanie szlaku nie budzi żadnych zastrzeżeń. Znaki są gęste, bardzo czytelne, na tabliczkach podane są odległości do ciekawych miejsc. Szlak oznakowany jest za pomocą znaków typu R1. Rower na białym tle z paskiem koloru czerwonego umieszczony jest głównie na tabliczkach, ale także na drzewach czy ogrodzeniach.

W związku z długością trasy i  dostępnością miejsc noclegowych sugerujemy podział szlaku na trzy etapy:

- Częstochowa – Podzamcze - 80 km

- Podzamcze – Krzeszowice - 68 km

- Krzeszowice – Kraków - 42 km 

widok z kamery na Jasną Górę w Częstochowie - Jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

zdjęcie: widok z kamery na Jasną Górę w Częstochowie - Jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Najważniejsze miejsca do odwiedzenia na szlaku Orlich Gniazd

Atrakcji wartych zwiedzenia czy zatrzymania się choć na chwilę jest wiele. Wybraliśmy dla was te związane z historią. 

Ruiny zamku w Olsztynie

Zaledwie dziewiętnasty kilometr trasy i pierwszy wspaniały, ogromny zamek górujący nad okolicą. Zamek w Olsztynie posadowiono na skałach już w drugiej połowie XIII wieku, jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska.

Zamek Ostrężnik 

Ruiny zamku Ostrężnik położone w zalesionym terenie, na szczycie o tej samej nazwie. Zamek powstał w II połowie XIV wieku i składał się z dwóch części oddzielonych głęboką fosą. Według legendy był siedzibą rozbójników lub tajnym więzieniem dla przestępców.

Przewodziszowice - część miasta Żarki 

Ruiny murowanej strażnicy 

Dwa Zamki: Mirów i Bobolice

W niewielkiej odległości od siebie, bo ok. 1,5 kilometra mieszczą się dwie okazałe jurajskie warownie należące do szlaku. Z jednego do drugiego zamku można przejść ścieżką prowadzącą wśród wapiennych skał. Spacer pomiędzy zamkami zajmuje około pół godziny. Ruiny jednego zamku są widoczne z drugiego, przepięknie położone.



Zamek Bąkowiec w Morsku

Również pięknie położony Zamek Bąkowiec to jedna z głównych atrakcji centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w miejscowości Morsko, na skalistym wzgórzu, co tylko podkreśla jego wyjątkowość. Zamek najprawdopodobniej pochodzi z XIV wieku - pierwsza wzmianka o zamku miała miejsce w 1390 roku. 

Podzamcze, Zamek Ogrodzieniec

Został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). Jest to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Tutaj kręcono „Janosika” A. Holland, „Zemstę” Fredry czy popularnego „Wiedźmina”. 

Zamek Ogrodzieniec został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

zdjęcie: schoterstock.com/ Zamek Ogrodzieniec

Smoleń - ruiny Zamku Pilcza

Ruiny zamku Pilcza położone na wysokim, zalesionym wzgórzu. Dzięki wdrapaniu się na zamkową wieżę można podziwiać fantastyczną panoramę okolicy.

Ruiny Zamku w Bydlinie

Ruiny Zamku w Bydlinie są udostępnione do zwiedzania za darmo. U stóp ruin zachowały się także ślady okopów z I wojny światowej. Tutaj Legioniści w 1914 roku stoczyli bitwę, która przeszła do historii pod nazwą bitwy pod Krzywopłotami. Zamek ten zbudował prawdopodobnie Niemierza z Gołczy herbu Strzała albo jego ojciec Pełka. Miał on strzec granic ze Śląskiem. Składał się z wieży, budynku mieszkalnego i przylegającego do nich dziedzińca.

Zamek Rabsztyn

U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny. Pierwotny zamek, o którym wzmianki pochodzą z XIII w., był drewniany. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiego, po którego śmierci przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty długów.

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej, a raczej jego ruiny to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości. Ten kamienny most powstał pod koniec XVII stulecia jako potężny, arkadowy most o 11 przęsłach osadzonych na wielkich, kamiennych kolumnach. 

Rudno – Zamek Tenczyn

Kiedyś jedna z największych małopolskich warowni, nazywana „Małym Wawelem”. Co roku odbywa się największa w południowej Polsce impreza rekonstrukcyjna osadzona w realiach XVII wieku – „Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem”, podczas której już od  kilku lat trzystu żołnierzy z elitarnych grup rekonstrukcyjnych z całej Europy inscenizują bitwę o zamek, który w 1655 roku był szturmowany przez Szwedów.

Ciekawostka

W Podlesicach znajduje się jedno z najpopularniejszych centrów wspinaczkowych. W Skałach Kroczyckich i Podlesickich poprowadzono około 500 tras o różnym poziomie trudności. Miłośnicy wspinaczki skałkowej znajdą tu raj dla siebie. 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Wyciąg Diament w Kompleksie narciarskim Zieleniec zaprasza na narty. Zieleniec Sport Arena - Diament - NOWOŚĆ Widok na górną część stacji narciarskiej Ski&Sun. Ski&Sun - Świeradów Zdrój BANIA SKI - widok na trasę zjazdową, kolej krzesełkową i narciarzy Bania Stok - Białka Tatrzańska  Kamera obrotowa z widokiem na stok Ośrodka Narciarskiego Bania Ski w Białce Tatrzańskiej. Obiekt dysponuje 4-osobową koleją linową, wyciągami taśmowymi i orczykowym dla dzieci. Doskonale przygotowany i utrzymany stok pozwala na rodzinny, aktywny wypoczynek na Podhalu. Sprawdź warunki pogodowe i narciarskie na żywo ze stoków w Polsce, okiem kamer. Śledź warunki narciarskie w Wiśle Nowa Osada. Nowa Osada-ski w Wiśle Widok na Monciak w Sopocie. SOPOT - widok na Monciak Widok na centrum Karpacza, kawiarnie, sklepy, restauracje i deptak. Karpacz - widok na deptak  Widok live z kamery skierowanej na ul. Konstytucji 3 Maja pełniącej rolę deptaka w Karpaczu. Dużego kompleksu turystyczno-rekreacyjnego położonego w dolinie rzeki Łomnicy u stóp najwyższej góry Karkonoszy - Śnieżki (1603 m n.p.m.).Karpacz jako osada został założony przez masowo przybywających w te tereny poszukiwaczy złota już w XII wieku. Natomiast prawami miejskimi może się poszczycić dopiero od 1960 r. Współcześnie przyciąga rzesze turystów chcących wypocząć tu aktywnie przez cały rok. Latem jest to idealne miejsce do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Zimą to centrum narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na samym deptaku można skorzystać z mnogiej oferty hoteli, pensjonatów, restauracji, sklepów z pamiątkami i innych atrakcji. Miasto oraz okolice są pełne muzeów a także punktów widokowych. Warto choćby zajrzeć do unikatowego na naszych ziemiach zabytku skandynawskiej architektury z XII wieku - Świątyni Wang.W rejonie centrum Karpacza w okresie zimowym działa kilka rodzinnych stoków (np. Stok Narciarski Maciuś Karpacz) ale turyści mogą liczyć także na większe ośrodki narciarskie w okolicy, takie jak: Stacja Narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar czy Karpacz Ski Arena.Przyjeżdżając w pełne temperamentu Karkonosze, warto sprawdzić prognozę pogody oraz nasze transmisje online - sprawdź panoramiczne ujęcie miasta. Obraz na żywo z Jaworzyny Krynickiej. Jaworzyna Krynicka-ski Widok na dolną stację wyciągu w kompleksie Nartorama Zieleniec Sport Arena – Nartorama

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów