Odkryj ścieżki rowerowe i oczaruj się pięknem Szlaku Orlich Gniazd.

  

Jura Krakowsko-Częstochowska leży na pograniczu Śląska i Małopolski, a dokładnie między Krakowem a Częstochową. To kraina skalistych wzgórz, porośniętych lasami pagórków, jaskiń, wapiennych ostańców i wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Ponieważ przed wiekami Kraków był stolicą Polski, a ukształtowanie terenu wokół rewelacyjnie nadawało się na stworzenie łańcucha obronnego który broniłby dostępu do królewskiego miasta, stworzono tam szereg warowni, które wykorzystując naturalne walory terenu przypominały właśnie „Orle Gniazda” - niedostępne, wysoko położone i strzeliste. 

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (zwany też Jurajskim) powstał w 1999 roku. To naturalne uzupełnienie szlaku pieszego. Czerwony rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączy KrakówCzęstochową

Jura Krakowsko-Częstochowska leży na pograniczu Śląska i Małopolski, a dokładnie między Krakowem a Częstochową.

zdjęcie: widok z kamery na Rynek Główny w Krakowie i pięknie oświetlone Sukiennice


Co warto wiedzieć o trasie Orlich Gniazd?

Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Trasę możemy rozpocząć z dowolnej strony.  Z Krakowa, bądź z Częstochowy. W obu wypadkach jego połowa wypadnie pomiędzy Ogrodzieńcem a Podlesicami – ta miejscowość jest znaną bazą noclegową na Jurze, przy samym Ogrodzieńcu też funkcjonuje szereg obiektów, zatem warto zaplanować tu dłuższy odpoczynek. Warto podkreślić, że z obu kierunków oznakowanie szlaku nie budzi żadnych zastrzeżeń. Znaki są gęste, bardzo czytelne, na tabliczkach podane są odległości do ciekawych miejsc. Szlak oznakowany jest za pomocą znaków typu R1. Rower na białym tle z paskiem koloru czerwonego umieszczony jest głównie na tabliczkach, ale także na drzewach czy ogrodzeniach.

W związku z długością trasy i  dostępnością miejsc noclegowych sugerujemy podział szlaku na trzy etapy:

- Częstochowa – Podzamcze - 80 km

- Podzamcze – Krzeszowice - 68 km

- Krzeszowice – Kraków - 42 km 

widok z kamery na Jasną Górę w Częstochowie - Jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

zdjęcie: widok z kamery na Jasną Górę w Częstochowie - Jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Najważniejsze miejsca do odwiedzenia na szlaku Orlich Gniazd

Atrakcji wartych zwiedzenia czy zatrzymania się choć na chwilę jest wiele. Wybraliśmy dla was te związane z historią. 

Ruiny zamku w Olsztynie

Zaledwie dziewiętnasty kilometr trasy i pierwszy wspaniały, ogromny zamek górujący nad okolicą. Zamek w Olsztynie posadowiono na skałach już w drugiej połowie XIII wieku, jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska.

Zamek Ostrężnik 

Ruiny zamku Ostrężnik położone w zalesionym terenie, na szczycie o tej samej nazwie. Zamek powstał w II połowie XIV wieku i składał się z dwóch części oddzielonych głęboką fosą. Według legendy był siedzibą rozbójników lub tajnym więzieniem dla przestępców.

Przewodziszowice - część miasta Żarki 

Ruiny murowanej strażnicy 

Dwa Zamki: Mirów i Bobolice

W niewielkiej odległości od siebie, bo ok. 1,5 kilometra mieszczą się dwie okazałe jurajskie warownie należące do szlaku. Z jednego do drugiego zamku można przejść ścieżką prowadzącą wśród wapiennych skał. Spacer pomiędzy zamkami zajmuje około pół godziny. Ruiny jednego zamku są widoczne z drugiego, przepięknie położone.



Zamek Bąkowiec w Morsku

Również pięknie położony Zamek Bąkowiec to jedna z głównych atrakcji centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w miejscowości Morsko, na skalistym wzgórzu, co tylko podkreśla jego wyjątkowość. Zamek najprawdopodobniej pochodzi z XIV wieku - pierwsza wzmianka o zamku miała miejsce w 1390 roku. 

Podzamcze, Zamek Ogrodzieniec

Został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). Jest to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Tutaj kręcono „Janosika” A. Holland, „Zemstę” Fredry czy popularnego „Wiedźmina”. 

Zamek Ogrodzieniec został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

zdjęcie: schoterstock.com/ Zamek Ogrodzieniec

Smoleń - ruiny Zamku Pilcza

Ruiny zamku Pilcza położone na wysokim, zalesionym wzgórzu. Dzięki wdrapaniu się na zamkową wieżę można podziwiać fantastyczną panoramę okolicy.

Ruiny Zamku w Bydlinie

Ruiny Zamku w Bydlinie są udostępnione do zwiedzania za darmo. U stóp ruin zachowały się także ślady okopów z I wojny światowej. Tutaj Legioniści w 1914 roku stoczyli bitwę, która przeszła do historii pod nazwą bitwy pod Krzywopłotami. Zamek ten zbudował prawdopodobnie Niemierza z Gołczy herbu Strzała albo jego ojciec Pełka. Miał on strzec granic ze Śląskiem. Składał się z wieży, budynku mieszkalnego i przylegającego do nich dziedzińca.

Zamek Rabsztyn

U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny. Pierwotny zamek, o którym wzmianki pochodzą z XIII w., był drewniany. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiego, po którego śmierci przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty długów.

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej, a raczej jego ruiny to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości. Ten kamienny most powstał pod koniec XVII stulecia jako potężny, arkadowy most o 11 przęsłach osadzonych na wielkich, kamiennych kolumnach. 

Rudno – Zamek Tenczyn

Kiedyś jedna z największych małopolskich warowni, nazywana „Małym Wawelem”. Co roku odbywa się największa w południowej Polsce impreza rekonstrukcyjna osadzona w realiach XVII wieku – „Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem”, podczas której już od  kilku lat trzystu żołnierzy z elitarnych grup rekonstrukcyjnych z całej Europy inscenizują bitwę o zamek, który w 1655 roku był szturmowany przez Szwedów.

Ciekawostka

W Podlesicach znajduje się jedno z najpopularniejszych centrów wspinaczkowych. W Skałach Kroczyckich i Podlesickich poprowadzono około 500 tras o różnym poziomie trudności. Miłośnicy wspinaczki skałkowej znajdą tu raj dla siebie. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów