Odkryj Polskę na dwóch kółkach: Trasa rowerowa, Velo Dunajec.

  

Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych - Velo Dunajec, który wynosi około 237 km przebiega przez województwo małopolskie. Zaczyna się u podnóża Tatr, biegnie przez Gorce, Pieniny, Beskidy. Szlak prowadzi wzdłuż Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego, przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz w okolicach Jeziora Rożnowskiego za Nowym Sączem, kończąc swój bieg ok. 30 km za Tarnowem. 

Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych - Velo Dunajec, który wynosi około 237 km przebiega przez województwo małopolskie

zdjęcie: shuterstock.com/ zamek w Niedzicy

Na szlakach Pienin: Odkryj piękno górskiego krajobrazu na trasie Velo Dunajec

Szlak Velo Dunajec prowadzi przez liczne atrakcje znajdujące się na terenie regionu Małopolski. W kilku miejscach pokrywa się on z innymi trasami. Velo Dunajec na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. Od Starego Sącza do Ostrowa trasa rowerowa pokrywa się z EuroVelo 11. Z kolei w Wietrzychowicach zbiega się z Wiślaną Trasą Rowerową

Przebieg trasy rowerowej Velo Dunajec

Trasa w 16% biegnie przez tereny leśne, co szczególnie przypadnie do gustu rowerzystom, którzy uwielbiają obcować z przyrodą. Szlak prowadzi między innymi przez Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy. Velo Dunajec wiedzie również przez malowniczą Dolinę Białki, Podkowce w Szczawnicy, Niedzicę, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie oraz urokliwe Pieniny. 

Ile czasu potrzebujemy na przejechanie trasą Velo Dunajec?

Myśląc o jeździe rowerem w górach wyobrażamy sobie nie wiadomo jakie przewyższenia. To nieprawda. Mimo że, trasa Velo Dunajec przebiega przez kilka górskich pasm, nie można uznać jej za trudną. Jeśli wybierzemy kierunek jazdy z południa na północ, czyli zgodnie z biegiem rzeki, przez większość trasy będziemy jechać z górki.

Ze względu na długość szlaku trasę najlepiej zaplanować na 3, 4 dni. Obszar przez który ona wiedzie jest bogaty w bazę noclegową. Można też podróżować z namiotem i rozbić się na jednym z wielu kempingów zlokalizowanych w okolicach trasy. 

Velo Dunajec zaczynamy od Zakopanego

Dojazd do Velo Dunajec jest bardzo prosty. Trasa startuje w Zakopanem, dokąd możecie się dostać z wielu miast, zarówno autem, jak i pociągiem czy busem. Szlak biegnie przez liczne stacje kolejowe, w związku z czym można się przesiąść na rower także na jej dalszych odcinkach. 

Spotkanie z historią i przyrodą: Interesujące miejsca do odwiedzenia wzdłuż trasy rowerowej Velo Dunajec

Jedną z największych atrakcji Velo Dunajec jest panorama od Beskidów i Pienin aż po Tatry. Przez trasę przebiega 7 pasm górskich, przy czym odcinek prowadzący przez Pieniński Park Narodowy jest uznawany za najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Polsce

ZAKOPANE

Zakopanego nie trzeba przedstawiać. To miejsce z historią, drewnianymi góralskimi domami, pięknymi widokami, skocznią narciarską oraz licznymi ośrodkami rekreacyjnymi.

Zakopanego nie trzeba przedstawiać. To miejsce z historią, drewnianymi góralskimi domami, pięknymi widokami, skocznią narciarską oraz licznymi ośrodkami rekreacyjnymi.

zdjęcie: widok na Krupówki Dolne w Zakopanem z kamery online - wiosna 2022r.

ŁOPUSZNA

Łopuszna położona przy ujściu rzeki Łopuszna u stóp Gorców wbija się swoją architekturą w dolinę górską, która jest jedną z najpiękniejszych dolin regionu. Liczne stare bacówki dodają uroku tej krainie. Łopuszna to idealne miejsce wypadowe na Turbacz oraz w Pieniny. 

KOŚCIÓŁ W DĘBNIE

To niezwykły drewniany kościół, który został wpisany na listę UNESCO. Otrzymał on także nominację w konkursie siedmiu cudów Polski. 

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jest to sztuczne, zaporowe jezioro, które jednak wspaniale wkomponowuje się w krajobraz. W pobliżu Niedzicy można wejść na koronę zapory i podziwiać widoki.

widok na Jezioro Czorsztyńskie z poziomu przystani żeglarskiej

zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z poziomu przystani żeglarskiej w Niedzicy

VELO CZORSZTYN

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa biegnąca wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to asfaltowa, świetnie przygotowana trasa z licznymi punktami gdzie znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów.

ZAMEK NIEDZICA

Średniowieczna warownia niegdyś strzegąca dawnej granicy węgierskiej położona na trasie VeloDunajec. 

ZAMEK CZORSZTYN

Średniowieczna warownia na północnym brzegu jeziora. Wybudowano ją w celu obrony granicy polskiej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. 

PRZEŁOM DUNAJCA

To jeden z najpiękniejszych odcinków Velo Dunajec. Jedziemy wzdłuż szerokiego wąwozu, w którym wije się rzeka Dunajec. Tu również mijają nas flisackie tratwy, a pienińskie szczyty majaczą nad głowami. Z tego miejsca widać też szczyty Sokolicy i Trzech Koron. SZCZAWNICA

Ten wyjątkowy kurort turystyczny pełen drewnianych domów i urokliwych hoteli znany jest ze swoich wód mineralnych.  

ŁĄCKO

Nazwa miejscowości pochodzi od okolicznych łąk. Jest to też najstarsza wieś w Beskidzie Sądeckim. Organizowane jest tu coroczne święto jabłoni. Łącko znane jest też na całą Polskę z produkowanej tu śliwowicy łąckiej – wysokoprocentowego trunku.

STARY SĄCZ

Stary Sącz to magiczne miasteczko położone w widłach dwóch rzek, Dunajca i Popradu z urokliwym średniowiecznym rynkiem.

NOWY SĄCZ

Nowy Sącz położony  w widłach rzek Dunajec i Kamienica znany jest na całą Polskę z Sądeckiego Parku Etnograficznego.

JEZIORO ROŻNOWSKIE

Zbiornik Zaporowy na rzece Dunajec położony na Pogórzu Rożnowskim. Długość zbiornika to 22 km. Jadąc wzdłuż brzegów jeziora możemy rozkoszować się pięknymi widokami. Jest to idealne miejsce dla rowerzystów, wędkarzy czy grzybiarzy. 

piękne ujęcie na Jezioro Rożnowskie z kamery HD

zdjęcie: piękne ujęcie na Jezioro Rożnowskie z kamery HD

Meta

Przypada na Wietrzychowice, skąd należy udać się dalej Wiślaną Trasą Rowerową. A jeśli chcecie skończyć wyprawę wcześniej, można zjechać z Velo Dunajec na wysokości Tarnowa, miasta, które jest bardzo dobrze skomunikowane z Krakowem, Rzeszowem, Kielcami, Nowym Sączem, Wrocławiem, Katowicami, a nawet Warszawą.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów