Odkryj Polskę na dwóch kółkach: Trasa rowerowa, Velo Dunajec.

  

Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych - Velo Dunajec, który wynosi około 237 km przebiega przez województwo małopolskie. Zaczyna się u podnóża Tatr, biegnie przez Gorce, Pieniny, Beskidy. Szlak prowadzi wzdłuż Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego, przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz w okolicach Jeziora Rożnowskiego za Nowym Sączem, kończąc swój bieg ok. 30 km za Tarnowem. 

Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych - Velo Dunajec, który wynosi około 237 km przebiega przez województwo małopolskie

zdjęcie: shuterstock.com/ zamek w Niedzicy

Na szlakach Pienin: Odkryj piękno górskiego krajobrazu na trasie Velo Dunajec

Szlak Velo Dunajec prowadzi przez liczne atrakcje znajdujące się na terenie regionu Małopolski. W kilku miejscach pokrywa się on z innymi trasami. Velo Dunajec na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. Od Starego Sącza do Ostrowa trasa rowerowa pokrywa się z EuroVelo 11. Z kolei w Wietrzychowicach zbiega się z Wiślaną Trasą Rowerową

Przebieg trasy rowerowej Velo Dunajec

Trasa w 16% biegnie przez tereny leśne, co szczególnie przypadnie do gustu rowerzystom, którzy uwielbiają obcować z przyrodą. Szlak prowadzi między innymi przez Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy. Velo Dunajec wiedzie również przez malowniczą Dolinę Białki, Podkowce w Szczawnicy, Niedzicę, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie oraz urokliwe Pieniny. 

Ile czasu potrzebujemy na przejechanie trasą Velo Dunajec?

Myśląc o jeździe rowerem w górach wyobrażamy sobie nie wiadomo jakie przewyższenia. To nieprawda. Mimo że, trasa Velo Dunajec przebiega przez kilka górskich pasm, nie można uznać jej za trudną. Jeśli wybierzemy kierunek jazdy z południa na północ, czyli zgodnie z biegiem rzeki, przez większość trasy będziemy jechać z górki.

Ze względu na długość szlaku trasę najlepiej zaplanować na 3, 4 dni. Obszar przez który ona wiedzie jest bogaty w bazę noclegową. Można też podróżować z namiotem i rozbić się na jednym z wielu kempingów zlokalizowanych w okolicach trasy. 

Velo Dunajec zaczynamy od Zakopanego

Dojazd do Velo Dunajec jest bardzo prosty. Trasa startuje w Zakopanem, dokąd możecie się dostać z wielu miast, zarówno autem, jak i pociągiem czy busem. Szlak biegnie przez liczne stacje kolejowe, w związku z czym można się przesiąść na rower także na jej dalszych odcinkach. 

Spotkanie z historią i przyrodą: Interesujące miejsca do odwiedzenia wzdłuż trasy rowerowej Velo Dunajec

Jedną z największych atrakcji Velo Dunajec jest panorama od Beskidów i Pienin aż po Tatry. Przez trasę przebiega 7 pasm górskich, przy czym odcinek prowadzący przez Pieniński Park Narodowy jest uznawany za najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Polsce

ZAKOPANE

Zakopanego nie trzeba przedstawiać. To miejsce z historią, drewnianymi góralskimi domami, pięknymi widokami, skocznią narciarską oraz licznymi ośrodkami rekreacyjnymi.

Zakopanego nie trzeba przedstawiać. To miejsce z historią, drewnianymi góralskimi domami, pięknymi widokami, skocznią narciarską oraz licznymi ośrodkami rekreacyjnymi.

zdjęcie: widok na Krupówki Dolne w Zakopanem z kamery online - wiosna 2022r.

ŁOPUSZNA

Łopuszna położona przy ujściu rzeki Łopuszna u stóp Gorców wbija się swoją architekturą w dolinę górską, która jest jedną z najpiękniejszych dolin regionu. Liczne stare bacówki dodają uroku tej krainie. Łopuszna to idealne miejsce wypadowe na Turbacz oraz w Pieniny. 

KOŚCIÓŁ W DĘBNIE

To niezwykły drewniany kościół, który został wpisany na listę UNESCO. Otrzymał on także nominację w konkursie siedmiu cudów Polski. 

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jest to sztuczne, zaporowe jezioro, które jednak wspaniale wkomponowuje się w krajobraz. W pobliżu Niedzicy można wejść na koronę zapory i podziwiać widoki.

widok na Jezioro Czorsztyńskie z poziomu przystani żeglarskiej

zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z poziomu przystani żeglarskiej w Niedzicy

VELO CZORSZTYN

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa biegnąca wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to asfaltowa, świetnie przygotowana trasa z licznymi punktami gdzie znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów.

ZAMEK NIEDZICA

Średniowieczna warownia niegdyś strzegąca dawnej granicy węgierskiej położona na trasie VeloDunajec. 

ZAMEK CZORSZTYN

Średniowieczna warownia na północnym brzegu jeziora. Wybudowano ją w celu obrony granicy polskiej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. 

PRZEŁOM DUNAJCA

To jeden z najpiękniejszych odcinków Velo Dunajec. Jedziemy wzdłuż szerokiego wąwozu, w którym wije się rzeka Dunajec. Tu również mijają nas flisackie tratwy, a pienińskie szczyty majaczą nad głowami. Z tego miejsca widać też szczyty Sokolicy i Trzech Koron. SZCZAWNICA

Ten wyjątkowy kurort turystyczny pełen drewnianych domów i urokliwych hoteli znany jest ze swoich wód mineralnych.  

ŁĄCKO

Nazwa miejscowości pochodzi od okolicznych łąk. Jest to też najstarsza wieś w Beskidzie Sądeckim. Organizowane jest tu coroczne święto jabłoni. Łącko znane jest też na całą Polskę z produkowanej tu śliwowicy łąckiej – wysokoprocentowego trunku.

STARY SĄCZ

Stary Sącz to magiczne miasteczko położone w widłach dwóch rzek, Dunajca i Popradu z urokliwym średniowiecznym rynkiem.

NOWY SĄCZ

Nowy Sącz położony  w widłach rzek Dunajec i Kamienica znany jest na całą Polskę z Sądeckiego Parku Etnograficznego.

JEZIORO ROŻNOWSKIE

Zbiornik Zaporowy na rzece Dunajec położony na Pogórzu Rożnowskim. Długość zbiornika to 22 km. Jadąc wzdłuż brzegów jeziora możemy rozkoszować się pięknymi widokami. Jest to idealne miejsce dla rowerzystów, wędkarzy czy grzybiarzy. 

piękne ujęcie na Jezioro Rożnowskie z kamery HD

zdjęcie: piękne ujęcie na Jezioro Rożnowskie z kamery HD

Meta

Przypada na Wietrzychowice, skąd należy udać się dalej Wiślaną Trasą Rowerową. A jeśli chcecie skończyć wyprawę wcześniej, można zjechać z Velo Dunajec na wysokości Tarnowa, miasta, które jest bardzo dobrze skomunikowane z Krakowem, Rzeszowem, Kielcami, Nowym Sączem, Wrocławiem, Katowicami, a nawet Warszawą.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów