TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych - Velo Dunajec, który wynosi około 237 km przebiega przez województwo małopolskie. Zaczyna się u podnóża Tatr, biegnie przez Gorce, Pieniny, Beskidy. Szlak prowadzi wzdłuż Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego, przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz w okolicach Jeziora Rożnowskiego za Nowym Sączem, kończąc swój bieg ok. 30 km za Tarnowem.
zdjęcie: shuterstock.com/ zamek w Niedzicy
Szlak Velo Dunajec prowadzi przez liczne atrakcje znajdujące się na terenie regionu Małopolski. W kilku miejscach pokrywa się on z innymi trasami. Velo Dunajec na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. Od Starego Sącza do Ostrowa trasa rowerowa pokrywa się z EuroVelo 11. Z kolei w Wietrzychowicach zbiega się z Wiślaną Trasą Rowerową.
Trasa w 16% biegnie przez tereny leśne, co szczególnie przypadnie do gustu rowerzystom, którzy uwielbiają obcować z przyrodą. Szlak prowadzi między innymi przez Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy. Velo Dunajec wiedzie również przez malowniczą Dolinę Białki, Podkowce w Szczawnicy, Niedzicę, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie oraz urokliwe Pieniny.
Myśląc o jeździe rowerem w górach wyobrażamy sobie nie wiadomo jakie przewyższenia. To nieprawda. Mimo że, trasa Velo Dunajec przebiega przez kilka górskich pasm, nie można uznać jej za trudną. Jeśli wybierzemy kierunek jazdy z południa na północ, czyli zgodnie z biegiem rzeki, przez większość trasy będziemy jechać z górki.
Ze względu na długość szlaku trasę najlepiej zaplanować na 3, 4 dni. Obszar przez który ona wiedzie jest bogaty w bazę noclegową. Można też podróżować z namiotem i rozbić się na jednym z wielu kempingów zlokalizowanych w okolicach trasy.
Dojazd do Velo Dunajec jest bardzo prosty. Trasa startuje w Zakopanem, dokąd możecie się dostać z wielu miast, zarówno autem, jak i pociągiem czy busem. Szlak biegnie przez liczne stacje kolejowe, w związku z czym można się przesiąść na rower także na jej dalszych odcinkach.
Jedną z największych atrakcji Velo Dunajec jest panorama od Beskidów i Pienin aż po Tatry. Przez trasę przebiega 7 pasm górskich, przy czym odcinek prowadzący przez Pieniński Park Narodowy jest uznawany za najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Polsce.
ZAKOPANE
Zakopanego nie trzeba przedstawiać. To miejsce z historią, drewnianymi góralskimi domami, pięknymi widokami, skocznią narciarską oraz licznymi ośrodkami rekreacyjnymi.
zdjęcie: widok na Krupówki Dolne w Zakopanem z kamery online - wiosna 2022r.
ŁOPUSZNA
Łopuszna położona przy ujściu rzeki Łopuszna u stóp Gorców wbija się swoją architekturą w dolinę górską, która jest jedną z najpiękniejszych dolin regionu. Liczne stare bacówki dodają uroku tej krainie. Łopuszna to idealne miejsce wypadowe na Turbacz oraz w Pieniny.
KOŚCIÓŁ W DĘBNIE
To niezwykły drewniany kościół, który został wpisany na listę UNESCO. Otrzymał on także nominację w konkursie siedmiu cudów Polski.
JEZIORO CZORSZTYŃSKIE
Jest to sztuczne, zaporowe jezioro, które jednak wspaniale wkomponowuje się w krajobraz. W pobliżu Niedzicy można wejść na koronę zapory i podziwiać widoki.
zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z poziomu przystani żeglarskiej w Niedzicy
VELO CZORSZTYN
Velo Czorsztyn to trasa rowerowa biegnąca wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to asfaltowa, świetnie przygotowana trasa z licznymi punktami gdzie znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów.
ZAMEK NIEDZICA
Średniowieczna warownia niegdyś strzegąca dawnej granicy węgierskiej położona na trasie VeloDunajec.
ZAMEK CZORSZTYN
Średniowieczna warownia na północnym brzegu jeziora. Wybudowano ją w celu obrony granicy polskiej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.
PRZEŁOM DUNAJCA
To jeden z najpiękniejszych odcinków Velo Dunajec. Jedziemy wzdłuż szerokiego wąwozu, w którym wije się rzeka Dunajec. Tu również mijają nas flisackie tratwy, a pienińskie szczyty majaczą nad głowami. Z tego miejsca widać też szczyty Sokolicy i Trzech Koron.
SZCZAWNICA
Ten wyjątkowy kurort turystyczny pełen drewnianych domów i urokliwych hoteli znany jest ze swoich wód mineralnych.
ŁĄCKO
Nazwa miejscowości pochodzi od okolicznych łąk. Jest to też najstarsza wieś w Beskidzie Sądeckim. Organizowane jest tu coroczne święto jabłoni. Łącko znane jest też na całą Polskę z produkowanej tu śliwowicy łąckiej – wysokoprocentowego trunku.
STARY SĄCZ
Stary Sącz to magiczne miasteczko położone w widłach dwóch rzek, Dunajca i Popradu z urokliwym średniowiecznym rynkiem.
NOWY SĄCZ
Nowy Sącz położony w widłach rzek Dunajec i Kamienica znany jest na całą Polskę z Sądeckiego Parku Etnograficznego.
JEZIORO ROŻNOWSKIE
Zbiornik Zaporowy na rzece Dunajec położony na Pogórzu Rożnowskim. Długość zbiornika to 22 km. Jadąc wzdłuż brzegów jeziora możemy rozkoszować się pięknymi widokami. Jest to idealne miejsce dla rowerzystów, wędkarzy czy grzybiarzy.
zdjęcie: piękne ujęcie na Jezioro Rożnowskie z kamery HD
Meta
Przypada na Wietrzychowice, skąd należy udać się dalej Wiślaną Trasą Rowerową. A jeśli chcecie skończyć wyprawę wcześniej, można zjechać z Velo Dunajec na wysokości Tarnowa, miasta, które jest bardzo dobrze skomunikowane z Krakowem, Rzeszowem, Kielcami, Nowym Sączem, Wrocławiem, Katowicami, a nawet Warszawą.
Waszych ulubionych kamer