Spływy kajakowe. Najlepsze trasy w Polsce.

  

Spływy kajakowe to coraz popularniejsza forma aktywnego wypoczynku w Polsce. To świetna opcja na aktywny wypoczynek podczas wakacji lub weekendowego wypadu. Dlaczego? Przede wszystkim trasy spływów kajakowych biegną pośród przepięknych terenów. Warto zatem wskoczyć na kajak i podziwiać malownicze otoczenie prosto z rzeki! Co więcej, spływy kajakowe organizowane są w całej Polsce, dlatego bez względu na to, gdzie pojedziecie, warto postawić na kajaki. 


zdjęcie: shutterstock.com/licencja 

Malownicze rzeki, krystalicznie czyste jeziora oraz różnorodne krajobrazy przyciągają miłośników przygód na wodzie. Bez względu na to, czy jesteś początkującym kajakarzem, czy doświadczonym wioślarzem, Polska oferuje wiele atrakcyjnych tras, które zachwycą każdego.

Spływy kajakowe. Kiedy najlepiej uprawiać?

Najlepszym okresem na uprawianie tej dyscypliny jest późna wiosna, lato oraz wczesna jesień, kiedy to warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające. Wiosną rzeki są często pełne wody po roztopach, co ułatwia płynięcie. Latem natomiast mamy najdłuższe dni i ciepłą wodę, co sprawia, że spływy są bardziej komfortowe. Jesień z kolei zachwyca pięknem zmieniającej się przyrody.

Bezpieczeństwo podczas spływów

Bezpieczeństwo podczas spływów kajakowych jest kluczowe, aby cieszyć się w pełni tą formą rekreacji. Oto pięć powodów, dla których trzeba zachować szczególną ostrożność:

- Zmienne warunki pogodowe

Pogoda na wodzie może zmieniać się bardzo szybko. Nawet przy dobrej prognozie, burze czy silne wiatry mogą pojawić się niespodziewanie, co może być niebezpieczne dla kajakarzy. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody przed wyjazdem i miej ze sobą odpowiednią odzież ochronną, jak na przykład kurtkę przeciwdeszczową i ciepłą odzież, nawet jeśli wydaje się, że będzie ciepło.

- Niewłaściwy sprzęt

Korzystanie z niewłaściwego lub uszkodzonego sprzętu może prowadzić do wypadków. Ważne jest, aby kajak był w dobrym stanie, a uczestnicy mieli na sobie kamizelki ratunkowe.

- Niski poziom wody

W okresach suszy poziom wody w rzekach może być niski, co zwiększa ryzyko uderzenia w ukryte pod wodą przeszkody, takie jak kamienie czy pnie drzew. Dodatkowo sprawia, że częściej musimy opuszczać kajak i przenosić go przez mieliznę. Dlatego warto przed rozpoczęciem wyprawy sprawdzić stan rzeki. 

- Brak doświadczenia

Brak doświadczenia w wioślarstwie może prowadzić do błędów, które mogą skutkować wypadkiem. Warto rozpocząć przygodę z kajakami na łatwiejszych trasach i zasięgnąć rady bardziej doświadczonych kajakarzy.

- Prądy i wiry

Na niektórych rzekach mogą występować silne prądy i wiry, które mogą stanowić zagrożenie nawet dla doświadczonych kajakarzy. Zawsze warto znać trasę i być świadomym potencjalnych niebezpieczeństw.



Najlepsze Miejsca do spływów kajakowych w Polsce

Nasz kraj posiada mnóstwo malowniczych szlaków kajakowych, które prowadzą przez najpiękniejsze i najbardziej zachwycające miejsca. Oto kilka propozycji najbardziej urokliwych tras kajakowych w Polsce, które warto odwiedzić, aby zanurzyć się w spokojnej atmosferze i cieszyć się cudami natury.

Rzeka Krutynia

Lokalizacja: Mazury

Długość trasy: 102 km

Szczegóły: Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Rozpoczyna bieg na Pojezierzu Mrągowskim, przebiega przez Puszczę Piską, kończąc bieg w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Długość szlaku wynosi 102 km. Około połowę trasy stanowią różnej wielkości jeziora, pozostałą zaś strugi o lokalnych nazwach.

Klasyczna trasa spływu kajakowego rozpoczyna się na Jeziorze Lampackim w Stanicy Wodnej PTTK Sorkwity. Właściwe źródło Krutyni znajduje się tuż za jeziorem Warpuńskim (11 km na północ od Sorkwit). 

Na całym Szlaku Krutyni występuje rzadka flora i fauna. Nie jest wyjątkiem spotkanie czapli siwej czy bielika. Na trasie spływu i w okolicy utworzono, aż 8 rezerwatów przyrody i 4 zespoły przyrodniczo – krajobrazowe. Przeszło połowa Szlaku Krutyni zlokalizowana jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Zdjęcie z kamery z widokiem na Jezioro Mikołajskie

Zdjęcie z kamery z widokiem na Jezioro Mikołajskie 

Rzeka Czarna Hańcza

Lokalizacja: Suwalszczyzna

Długość trasy: 98 km

Szczegóły: to najpiękniejsza rzeka Pojezierza Suwalskiego i Równiny Augustowskiej. Nurt rzeki biegnie przez najgłębsze jezioro Europy Hańcza, mija Turtul – siedzibę Suwalskiego Parku Krajobrazowego i biegnie do Suwałk niczym potok górski. 

Najatrakcyjniejszy typowo puszczański odcinek spływu kajakowego zaczyna się za leśniczówką Łoski w pobliżu miejscowości Dworczysko. Tutaj szlak wiedzie między stromymi brzegami zarośniętymi borem iglastym z pojedynczymi dębami. Jest tu silny nurt, a więc woda sama niesie do stanicy wodnej w Jałowym Rogu. Z Wigier do Rygla płyniemy 3 dni (56 km) i niczym jak w bajce otwierają się drzwi na dwie płynące drogi: na lewo do Niemna (Białoruś), na prawo do Augustowa. Obie drogi prowadzą Kanałem Augustowskim.

Rzeka Drawa

Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Długość trasy: 173 km

Szczegóły:  Istny raj dla kajakarzy. Trasa wzdłuż rzeki nosi nazwę Srebrny Szlak Kajakowy Drawy im. Karola Wojtyły, na cześć papieża, który sam odbywał tu wycieczki kajakowe. Całość trasy wynosi ok. 173 km i szacuje się, iż przepłynięcie go zajmuje od 8 do 10 dni. Na szlaku można podziwiać wiele atrakcyjnych obiektów, zaczynając od licznych mostów, kończąc na nieczynnym młynie (tuż przed jeziorem Krosino) czy leśniczówkach z miejscami do biwakowania.

Rzeka Brda

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Długość trasy: 233 km

Szczegóły: Spływ Brdą to jeden z dłuższych szlaków kajakowych w Polsce. Można płynąć aż 233 km, co zajmie nam nawet ponad 10 dni. Spływ Brdą można rozpocząć w miejscowości Świeszyno lub Nowa Brda.

Lewy dopływ Wisły to także jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce, a rzeka Brda to jedna z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych tras. Rozległe lasy, piękne jeziora, ciekawy bieg rzeki i cudowna przyroda to największe jej zalety. Większość trasy przebiega przez Park Narodowy Borów Tucholskich.

Agroturystyka jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, a pola namiotowe są co kilka kilometrów. Wypożyczalni kajaków jest także sporo, więc nie musimy martwić się o sprzęt.  


Jezioro Wdzydze - Bory Tucholskie /widok z kamery 

Rzeka Dunajec

Lokalizacja: Pieniny

Długość trasy: 80 km

Szczegóły: Szlak wodny przez wielu określany jest mianem najpiękniejszej trasy kajakowej w Polsce. Dunajec to duża górska rzeka o umiarkowanej trudności, godna polecenia tym wodniakom, którzy już opanowali manewrowanie kajakiem w wartkim nurcie. Na zróżnicowanym szlaku od Nowego Targu do Nowego Sącza na kajakarzy czekają liczne bystrza, Zalew Czorsztyński, a także Pieniński Park Narodowy, który z kajaka prezentuje się najciekawiej.


Rzeka Wda

Lokalizacja: Kaszuby

Długość trasy: 198 km

Szczegóły: Prosta i niezbyt wymagająca trasa sprawia, że idealnie nadaje się dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi. Początek szlaku zlokalizowany jest we wsi Lipusz, to tutaj ma początek jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w tej części kraju. Rozpoczynając spływ wąskim korytem rzeki już niemal od samego początku trasa rozpościera niezapomniany krajobraz okolicznych łąk, które ciągną się aż do jeziora Schodno

Dalej trasa biegnie w kierunku całego kompleksu jezior Wdzydzkich. Trasa kończy się w Wdzydzach Kiszewskich, gdzie znajduje się ponad stuletnie, jedno z pierwszych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu. Znajdują się tam liczne chałupy, dwory, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły i wiele innych wartych zwiedzenia obiektów powstałych na przełomie od XVII do XX wieku.


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów