TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Ten rodzaj rekreacji nie tylko pozwala na bezpośredni kontakt z naturą, ale również oferuje niezapomniane wrażenia i możliwość odkrywania nowych miejsc. Jedną z najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce jest spływ rzeką Pilicą, który stanowi doskonałą propozycję zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy.
zdjęcie: shutterstock.com/licencja
Spływy kajakowe to forma aktywności fizycznej, która ma wiele zalet. Przede wszystkim wpływa korzystnie na zdrowie – wiosłowanie angażuje różne partie mięśni, poprawia kondycję oraz wzmacnia układ krążenia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprzyja również redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Ponadto, spływy kajakowe to doskonała okazja do obcowania z naturą. Podczas spływu można podziwiać piękne krajobrazy, obserwować dzikie zwierzęta i rośliny, a także odkrywać trudno dostępne zakątki rzek i jezior. To także idealny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, budowanie relacji i wspólne przeżywanie przygód.
Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, długości 342 km i średnim spadku 0,5 prom. Położona jest w południowej i centralnej Polsce. Przepływa między innymi przez Szczekociny, Sulejów, Spałę, Białobrzegi i Warkę.
Pilica urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów, bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. W środkowym biegu, pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami położony jest Zalew Sulejowski, który jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce.
Okolice rzeki są również atrakcyjne pod względem krajoznawczym. Kajakarzy zainteresować może na przykład pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece, czyli Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
Dzięki wydajności źródeł Pilica wiosną jest dostępna dla kajaków już od miejscowości Pilica, a zasadniczo przez cały rok od Żarnowca. Biegnąca stąd trasa spływu ma długość 307km.
Górna część szlaku jest jednak trudna do płynięcia. Dlatego wiąże się z tym duża liczba przenoszeń kajaka, z względu na wąskie koryto, jak również liczne przeszkody w nurcie. Możemy polecić ją zaawansowanym kajakarzom, którzy płynąc jedynkami bez bagażu biwakowego, będą mieli przyjemność pokonania rzadko uczęszczanego odcinka rzeki.
Indywidualnie Pilicą pływa się zasadniczo od Koniecpola (263 km), jednak W Maluszynie(238 km) kończą się uciążliwe przeszkody rzeczne, dlatego stąd wyruszają na wypożyczonych kajakach zorganizowane grupy spływowe.
zdjęcie: archiwum WebCamera
Przyrodniczo i krajoznawczo szlak Pilicy jest bardzo atrakcyjny.
Meandrujące po dnie swojej pradoliny koryto rzeczne wytworzyło różnej wielkości łagodne zakola, a co więcej zakręcające niekiedy nawet o 180 stopni.
W ten sposób powstało wiele starorzeczy (odciętych współczesną regulacją koryta), jak również wiele stałych wysp różnej wielkości, pokrytych bogatą roślinnością. Przy wyższej wodzie dają turyście urozmaicone możliwości wyboru drogi płynięcia, jednak przy niskiej bywają utrapieniem ze względu na uciążliwe płycizny.
Piaszczyste wszędzie podłoże, jak również pojawiające się co kilka kilometrów rozległe plaże w słoneczne dni zapraszają do kąpieli, ponadto przy brzegach znajdziemy dużo terenów leśnych z malowniczymi biwakami.
Wody Pilicy, niegdyś na znacznym odcinku zanieczyszczone, obecnie posiadają III, a nawet II klasę czystości, należy jednak pamiętać, że woda z rzeki nigdzie nie nadaje się do picia, nawet po przegotowaniu (jak zresztą w całej Polsce) ze względu na zanieczyszczenia biochemiczne oraz wysoki poziom naturalnej zawiesiny po deszczach.
Malownicze krajobrazy
Pilica przepływa przez różnorodne krajobrazy, od górskich terenów w okolicach jej źródeł, przez lasy, łąki, aż po nizinne obszary Mazowsza. Kajakarze mogą podziwiać zmieniające się scenerie, a także liczne rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.
Zabytki i miejsca historyczne
Na trasie spływu można znaleźć wiele zabytków, takich jak zamki w Smardzewicach i Inowłodzu, ruiny zamku w Drzewicy, czy zabytkowy młyn wodny w Tomaszowie Mazowieckim. Każde z tych miejsc ma swoją historię i jest warte odwiedzenia.
Płynąc Pilicą nie zapomnijcie wpaść do Skansenu Rzeki Pilicy. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy, której głównym elementem są ruchome modele młynów.
Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Najcenniejszym eksponatem jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został on wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu.
Perełką skansenu jest budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Ten całkowicie drewniany i misternie zdobiony obiekt, został zbudowany w 1896 roku jako pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na odbywającą się w 1896 roku Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Niżnym Nowogrodzie.
Atrakcje przyrodnicze
W dolinie Pilicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody, m.in. rezerwat „Niebieskie Źródła” słynący z unikalnych zjawisk geologicznych i hydrologicznych, oraz rezerwat „Sokółka” chroniący rzadkie gatunki roślin i zwierząt.
Spływy rzeką Pilicą mogą mieć różną długość, w zależności od preferencji i możliwości kajakarzy. Najpopularniejsze trasy to:
Sulejów – Tomaszów Mazowiecki: Trasa o długości około 45 km, która jest idealna na weekendowy spływ.
Sulejów – Nowe Miasto nad Pilicą: Trasa o długości około 90 km, która może być realizowana w ciągu kilku dni.
Sulejów – Warka: Najdłuższa trasa, licząca około 150 km, która jest wyzwaniem dla bardziej doświadczonych kajakarzy.
Oczywiście można też wybrać krótszą trasę, możliwości jest mnóstwo.
Na trasie spływu rzeką Pilicą znajduje się wiele miejsc, które oferują różnorodne możliwości noclegu. Kajakarze mogą wybierać między kempingami, polami namiotowymi, gospodarstwami agroturystycznymi, a także pensjonatami i hotelami. W Sulejowie, Tomaszowie Mazowieckim czy Nowym Mieście nad Pilicą znajdują się ośrodki wypoczynkowe oferujące komfortowe warunki oraz dodatkowe atrakcje, takie jak ogniska, wypożyczalnie sprzętu sportowego, czy organizację spływów z przewodnikiem.
Waszych ulubionych kamer