Wędrujemy po Górach Bystrzyckich. Którym szlakiem na szczyt Jagodnej?

  

Góry Bystrzyckie stanowią część Sudetów Środkowych. Ciągną się przez kilkadziesiąt kilometrów. Zajmują teren województwa dolnośląskiego, a dokładnie powiatu kłodzkiego. Na Góry Bystrzyckie składają się masywy: Czerńca, Jagodnej i Kamyka oraz Dolina Dzikiej Orlicy. U stóp Gór Bystrzyckich leżą takie miejscowości Ziemi Kłodzkiej jak: Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Długopole Zdrój, Polanica Zdrój czy Duszniki Zdrój. Mogą być one doskonałym punktem wypadowym do górskich wędrówek.


zdjęcie: shutterstock.com/ widok na Góry Bystrzyckie 

 

Najwyższym szczytem jest Jagodna, zaliczana jednocześnie do Korony Gór Polskich. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące szczytu. 

Gdzie rozpocząć wędrówkę na szczyt ?

Osoby zmotoryzowane mogą rozpocząć wędrówkę na przełęczy Spalona. W tym miejscu mała uwaga. Przełęcz Spalona jest położona niespełna 9 km na południowy zachód od centrum Bystrzycy Kłodzkiej, w południowej części Gór Bystrzyckich. Powszechnie przyjęło się, że Spalona znajduje się tam, gdzie schronisko. Prawda jest jednak taka, że przełęcz mieści się 700 metrów poniżej budynku.  

Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej rozpocząć wędrówkę, zostawiając pojazd, przy dość pojemnym parkingu przy schronisku, które polecamy również odwiedzić. Jest ono bardzo klimatyczne i serwuje przepyszne jedzenie. 

Dla osób korzystających z komunikacji publicznej polecamy dostanie się do Bystrzycy Kłodzkiej i stamtąd rozpoczęcie wędrówki

Szczyt Jagodna (977 m n.p.m.)

Jagodna, czyli Heidelberg, mierząca 977 metrów wysokości, to prawie najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Prawie, ponieważ nieco wyższa jest sąsiednia Sasanka zwana również Jagodną Północna, która jest po prostu wyższym wierzchołkiem tej samej góry. Na korzyść Jagodnej przemawia wieża widokowa, dzięki której możemy podziwiać piękną panoramę okolic. 

Budowę wieży rozpoczęto w 2019 roku, a rok później została udostępniona turystom. Ma wysokość 23 metrów, a platforma widokowa znajduje się ponad wierzchołkami drzew na wysokości 19 metrów. Nie jest to pierwsza wieża na Jagodnej. Od 1909 roku istniała tu drewniana konstrukcja, która stała w tym miejscu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Po wejściu na górę krętymi schodami naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, a także Góry Bystrzyckie i Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze.

naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika

Takie oto niesamowite widoki z naszej kamery na Śnieżce 

Gdzie dostać pieczątkę do książeczki KGP?

Jest dostępna w Schronisku PTTK Jagodna.

Niebieskim szlakiem na szczyt Jagodnej 

Opcji wejścia na szczyt Jagodnej jest wiele. Praktycznie z każdej miejscowości leżącej poniżej dostaniemy się na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Warto pamiętać o tym, że prowadzi tam szlak niebieski. Dlatego biorąc pod uwagę tylko ten szlak mamy dwie opcje.  Od północy, ze schroniska Jagodna i od południa, z przełęczy nad Porębą. Ta druga trasa jest jednocześnie najkrótszym i najszybszym wariantem – na szczyt dojdziemy w niespełna 90 minut. My jednak polecamy skorzystanie z opcji od północy. A to ze względu na schronisko. Nie będziecie żałować. 



Spod schroniska na szczyt Jagodnej

Do pokonania mamy niewiele ponad 8 km w obie strony, co powinno nam zająć nie więcej niż 3 godziny, wliczając w to podziwianie widoków z platformy. Jest to doskonała propozycja zarówno dla osób starszych, jak i młodszych podróżujących jeszcze w wózku, czy nosidełku, jak również dla rowerzystów, czy smakoszy jagód. 

Jak już wspomnieliśmy samochód zostawiamy na parkingu. Od schroniska kierujemy się na południowy-wschód. Odnajdujemy oznaczenia niebieskiego szlaku, mijamy polanę i wchodzimy w las. Droga, po której idziemy jest utwardzona. Po kilkuset metrach szlak schodzi na leśną ścieżkę, by za chwilę wrócić na główny trakt. Równie dobrze można iść cały czas główną drogą, niczego nie stracimy. Idąc dalej przechodzimy przez leżące na szlaku wzniesienie o nazwie Sasin.



zdjęcie z kamery ze Szrenicy 

Po niecałej godzinie od wymarszu przy słupku o numerze 158 schodzimy ze szlaku w prawo i wchodzimy w wąską leśną ścieżkę. Po dwóch minutach dochodzimy na szczyt o nazwie Jagodna Północna, który jest wyższym wierzchołkiem Jagodnej. Jest on oznaczony, wiec nie ma problemów z jego znalezieniem. Stamtąd udajemy się na szczyt, który od początku był celem naszej wyprawy. Aby nie wracać się tą samą drogą, skręcamy w ścieżkę w lewo i po niecałych dziesięciu minutach jesteśmy ponownie na szlaku. Z tego miejsca widać już szczyt wieży. Tak więc po kolejnych pięciu minutach jesteśmy na miejscu.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów