Wędrujemy po Górach Bystrzyckich. Którym szlakiem na szczyt Jagodnej?

  

Góry Bystrzyckie stanowią część Sudetów Środkowych. Ciągną się przez kilkadziesiąt kilometrów. Zajmują teren województwa dolnośląskiego, a dokładnie powiatu kłodzkiego. Na Góry Bystrzyckie składają się masywy: Czerńca, Jagodnej i Kamyka oraz Dolina Dzikiej Orlicy. U stóp Gór Bystrzyckich leżą takie miejscowości Ziemi Kłodzkiej jak: Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Długopole Zdrój, Polanica Zdrój czy Duszniki Zdrój. Mogą być one doskonałym punktem wypadowym do górskich wędrówek.


zdjęcie: shutterstock.com/ widok na Góry Bystrzyckie 

 

Najwyższym szczytem jest Jagodna, zaliczana jednocześnie do Korony Gór Polskich. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące szczytu. 

Gdzie rozpocząć wędrówkę na szczyt ?

Osoby zmotoryzowane mogą rozpocząć wędrówkę na przełęczy Spalona. W tym miejscu mała uwaga. Przełęcz Spalona jest położona niespełna 9 km na południowy zachód od centrum Bystrzycy Kłodzkiej, w południowej części Gór Bystrzyckich. Powszechnie przyjęło się, że Spalona znajduje się tam, gdzie schronisko. Prawda jest jednak taka, że przełęcz mieści się 700 metrów poniżej budynku.  

Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej rozpocząć wędrówkę, zostawiając pojazd, przy dość pojemnym parkingu przy schronisku, które polecamy również odwiedzić. Jest ono bardzo klimatyczne i serwuje przepyszne jedzenie. 

Dla osób korzystających z komunikacji publicznej polecamy dostanie się do Bystrzycy Kłodzkiej i stamtąd rozpoczęcie wędrówki

Szczyt Jagodna (977 m n.p.m.)

Jagodna, czyli Heidelberg, mierząca 977 metrów wysokości, to prawie najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Prawie, ponieważ nieco wyższa jest sąsiednia Sasanka zwana również Jagodną Północna, która jest po prostu wyższym wierzchołkiem tej samej góry. Na korzyść Jagodnej przemawia wieża widokowa, dzięki której możemy podziwiać piękną panoramę okolic. 

Budowę wieży rozpoczęto w 2019 roku, a rok później została udostępniona turystom. Ma wysokość 23 metrów, a platforma widokowa znajduje się ponad wierzchołkami drzew na wysokości 19 metrów. Nie jest to pierwsza wieża na Jagodnej. Od 1909 roku istniała tu drewniana konstrukcja, która stała w tym miejscu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Po wejściu na górę krętymi schodami naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, a także Góry Bystrzyckie i Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze.

naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika

Takie oto niesamowite widoki z naszej kamery na Śnieżce 

Gdzie dostać pieczątkę do książeczki KGP?

Jest dostępna w Schronisku PTTK Jagodna.

Niebieskim szlakiem na szczyt Jagodnej 

Opcji wejścia na szczyt Jagodnej jest wiele. Praktycznie z każdej miejscowości leżącej poniżej dostaniemy się na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Warto pamiętać o tym, że prowadzi tam szlak niebieski. Dlatego biorąc pod uwagę tylko ten szlak mamy dwie opcje.  Od północy, ze schroniska Jagodna i od południa, z przełęczy nad Porębą. Ta druga trasa jest jednocześnie najkrótszym i najszybszym wariantem – na szczyt dojdziemy w niespełna 90 minut. My jednak polecamy skorzystanie z opcji od północy. A to ze względu na schronisko. Nie będziecie żałować. 



Spod schroniska na szczyt Jagodnej

Do pokonania mamy niewiele ponad 8 km w obie strony, co powinno nam zająć nie więcej niż 3 godziny, wliczając w to podziwianie widoków z platformy. Jest to doskonała propozycja zarówno dla osób starszych, jak i młodszych podróżujących jeszcze w wózku, czy nosidełku, jak również dla rowerzystów, czy smakoszy jagód. 

Jak już wspomnieliśmy samochód zostawiamy na parkingu. Od schroniska kierujemy się na południowy-wschód. Odnajdujemy oznaczenia niebieskiego szlaku, mijamy polanę i wchodzimy w las. Droga, po której idziemy jest utwardzona. Po kilkuset metrach szlak schodzi na leśną ścieżkę, by za chwilę wrócić na główny trakt. Równie dobrze można iść cały czas główną drogą, niczego nie stracimy. Idąc dalej przechodzimy przez leżące na szlaku wzniesienie o nazwie Sasin.



zdjęcie z kamery ze Szrenicy 

Po niecałej godzinie od wymarszu przy słupku o numerze 158 schodzimy ze szlaku w prawo i wchodzimy w wąską leśną ścieżkę. Po dwóch minutach dochodzimy na szczyt o nazwie Jagodna Północna, który jest wyższym wierzchołkiem Jagodnej. Jest on oznaczony, wiec nie ma problemów z jego znalezieniem. Stamtąd udajemy się na szczyt, który od początku był celem naszej wyprawy. Aby nie wracać się tą samą drogą, skręcamy w ścieżkę w lewo i po niecałych dziesięciu minutach jesteśmy ponownie na szlaku. Z tego miejsca widać już szczyt wieży. Tak więc po kolejnych pięciu minutach jesteśmy na miejscu.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów