Jak rozpoznać plaże strzeżone i bezpiecznie cieszyć się letnim wypoczynkiem.

  

Słońce, plaża, ciepły piasek to coś o czym marzy większość urlopowiczów. Jednak nad wodą w czasie wakacji oprócz doskonałej pogody i wybornego towarzystwa niezwykle istotne jest bezpieczeństwo.
I tu pojawia się pytanie? Jak rozpoznać czy w miejscu naszego plażowania można się kąpać? Czy stan wody pozwala na to by się w niej zanurzyć, a dno nie kryje morskich pułapek? Poznajcie najważniejsze zasady bezpieczeństwa na plażach i oznaczenia zapewniające odpowiednie informacje.

zdjęcie: archiwum WebCamera - plaża w Krynicy Morskiej


Oznakowanie na kąpieliskach. Zabezpieczenie i informacja

Kąpielisko to wydzielony fragment wód powierzchniowych z którego korzysta duża ilość osób kąpiących się. Musi on zostać odpowiednio oznakowany przez organizatora takiego kąpieliska, najczęściej w przypadku polskich plaż jest to rada miasta lub gminy. Znaki są ustawiane także w miejscach niestrzeżonych i tam gdzie nie ma ratownika ma to na celu jak największą poprawę bezpieczeństwa.

Rodzaje znaków na kąpieliskach

Na plażach i różnych kąpieliskach znajdziemy oznakowanie bardzo podobne do drogowych znaków. Znajdziemy znaki nakazu, zakazu, ostrzegające oraz informacyjne. Znaki zakazu rozpoznamy po okrągłym kształcie i czerwonej obwódce. Znaki informacyjne odznaczają się kolorem niebieskim a znaki ostrzegawcze są w kształcie trójkąta z czerwoną obwódką.  

zdjęcie: widok na plażę w Niechorzu i białą flagę na stanowisku ratownika.
zdjęcie: widok na plażę w Niechorzu i białą flagę na stanowisku ratownika.

Znaki na plażach -  ostrzegawcze, nakazu i informacyjne

Znaki ostrzegawcze – jak nazwa wskazuje ostrzegają przed występującym lub potencjalnym zagrożeniem. Ostrzegają m.in. o wirach wodnych, niebezpiecznej głębokości, sieciach rybackich, wodorostach
Znaki zakazu nie pozwalają na wykonywanie konkretnych czynności. Jest to bezwzględny zakaz, którego nie przestrzeganie może poskutkować w dużej mierze śmiercią. Wśród znaków zakazu na kąpieliskach można najczęściej spotkać zakaz kąpieli z wyszczególnionym zagrożeniem, którym może być: szlak żeglugowy, spiętrzona woda, most, hodowla ryb, woda skażona lub ujęcie wody pitnej.Znaki informacyjne dostarczają wiedzy gdzie znajdują się miejsca bezpieczne, gdzie uzyskamy pomoc w razie wypadku, przykładowe to:  punkt medyczny, ratownik, plaża strzeżona.


Oznaczenia flagowe na plażach

Oprócz znaków na kąpieliskach możemy zauważyć także oznaczenia flagowe występujące w dwóch kolorach czerwonym oraz białym.
Flaga biała oznacza możliwość kąpieli a warunki w wodzie są odpowiednie. Na warunki ma wpływ np. temperatura wody, siła wiatru, prędkość nurtu.


zdjęcie; widok na plaże w Grzybowie - lato 2023r


Czerwona flaga natomiast to bezwzględny zakaz kąpieli, wejście do wody w momencie powiewania czerwonej flagi może skutkować karą grzywny a co najważniejsze utratą życia. Czerwona flaga wywieszana jest w momencie gdy na przykład temperatura wody jest poniżej 14° Celsjusza, występuje skażenie wody, mocne prądy wsteczne, wiatr powyżej 5 stopni w skali Beauforta.


zdjecie: shutterstock.com


Na niektórych plażach można dostrzec błękitną flagę. Nie jest ona informacją pogodową, a mówi nam o czystości danej plaży. Flaga ta jest wyrazem uznania dla europejskich kąpielisk za dbanie o plaże, rozwój infrastruktury i atrakcyjność turystyczną.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów