ROWEREM PRZEZ POLSKĘ  -  Nadmorskie ścieżki rowerowe

  

Kolejne obostrzenia, kolejny lockdown, zamknięte ośrodki kultury i rozrywki, kluby fitness oraz baseny. Każdy z nas szuka alternatywy do ciekawego spędzenia wolnego czasu. Na szczęście została nam przyroda, która akurat w naszym kraju jest niezwykle atrakcyjna i różnorodna. Można zarówno wędrować górskimi szlakami, jak i spacerować brzegiem morza a bez względu na to czy mieszkamy na północy czy na południu kraju, możemy aktywnie odpoczywać na rowerze.

Wiosna na dwóch kółkach - rowerem przez Polskę

Źródło: Shutterstock

Nadmorskie trasy rowerowe

Ścieżki rowerowe w dużej części są utwardzone, wykonane z asfaltu lub specjalnych nawierzchni, wyposażone w punkty postojowe, toalety czy miejsca z narzędziami takimi jak klucze, pompki czy zestawy naprawcze.


Zdjęcie z kamery na plażę w Łebie - zobacz na żywo
źródło: zdjęcie z plaży w Łebie, archiwum redakcji webcamera.pl


Trasa wokół Jeziora Resko Przymorskie 

Jezioro to obfituje w ryby takie jak szczupaki, leszcze sandacze więc w czasie trasy można zrobić sobie przerwę na wędkowanie. Tą liczącą ponad 50 kilometrów trasę rowerową, rozpoczynamy w Kołobrzegu w historycznym miejscu jakim jest Warzelnia soli. Jedziemy ulicą Solną, Bałtycką i Wylotową w stronę Grzybowa. W Grzybowie możemy zrobić sobie krótką przerwę spacerując po szerokiej, bo nawet na 50 metrów, plaży.

Widok na plażę w Grzybowie

źródło: widok na plażę w Grzybowie, archiwum redakcji webcamera.pl


Następnie jedziemy do końca ulicy Nadmorskiej kierujemy się na miejscowość Borek a po dojechaniu do skrzyżowania odbijamy w prawo i zmierzamy w stronę Nowogardka a następnie Karcina. W Karcinie proponujemy odpoczynek, by pozwiedzać neogotycki kościół z 1869 roku pw. Krzyża Świętego. Na mieszczącym się nieopodal ewangelickim cmentarzu zobaczymy drzewne pomniki przyrody.

W kolejnym etapie zmierzamy w stronę Bieczyna a następnie do wsi Trzebusz.

Tu można do dziś podziwiać domostwa/zagrody typu gryfickiego oraz pozostałości po późnorenesansowym kościele.

Po kolejnych 7 kilometrach dojeżdżamy do Mrzeżyna a potem w stronę Rogowa. Mijamy byłe osiedle wojskowe i koszary, jedziemy wzdłuż jeziora a po minięciu mostu docieramy do Dźwirzyna. W tym miejscu możemy znów odpocząć na plaży, posilić się czy zrobić pamiątkowe zdjęcia.


Widok na część plaży w Mrzeżynie w sezonie letnim

źródło: zdjęcie z plaży w Mrzeżynie, archiwum redakcji webcamera.pl

Kończymy poruszając się w stronę Grzybowa a następnie ulicami Kołobrzeską, Zachodnią i Wyzwolenia w kierunku Kołobrzegu. Naszą wycieczkę rowerową kończymy w miejscu startu, czyli w Warzelni soli.

Druga trasa rowerowa Hel – Władysławowo, biegnąca po Mierzei Helskiej była jedną z pierwszych powstałych w Polsce.


Zdjęcie na plażę we Władysławowie

źródło: zdjęcie na plażę we Władysławowie, archiwum redakcji webcamera.pl


Trasa ta liczy prawie 35 kilometrów długości i w większej części przebiega blisko morza, więc można robić sobie przerwy na kąpiele morskie czy słoneczne. Podróżując Półwyspem Helskim, nie będziemy stali w korkach chcąc zwiedzać poszczególnie miejscowości rowerem. (Powinniście wiedzieć, że w szczycie sezonu letniego, dotarcie z Władysławowa na Hel może zając nawet kilka godzin). Na rowerze nie dość, że szybciej przemierzycie tą trasę, ale będąc na świeżym powietrzu, możecie podziwiać z bliska piękną okolicę. Trasa wiedzie przez takie miejscowości jak: Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i Hel.
W każdym tym miejscu, proponujemy zatrzymać się choć na chwilę.

Podróżując na rowerze pamiętajcie również o zasadach bezpieczeństwa

- jeśli to możliwe korzystaj ze ścieżek rowerowych
- używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru oraz kasku
- nie wymuszaj pierwszeństwa
- nie ścinaj zakrętów
- przestrzegaj przepisów drogowych
- sygnalizuj odpowiednio wcześniej wykonywanie manewrów
- baw się dobrze

Jazda na rowerze poprawia nasze samopoczucie, pozwala obcować z naturą, dlatego zachęcamy do aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach.

Artykuł powstał przy współpracy z Rowertour.comRedakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów